Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company vision
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
XX
Zarządzanie przez wizję staje się jednym z bardziej znaczących sposobów zarządzania organizacjami. W artykule przedstawiono warunki realizacji zarządzania przez wizję.
EN
Management by vision became one of more important ways of organisation management. In this article presented conditions of implementation of management by vision.(MP)
XX
W artykule zarysowano różne aspekty problematyki kultury przedsiębiorstwa, wyróżniając dwa zasadnicze: wyznaczniki dalekosiężne (przewodnie) i wyznaczniki bieżące (doraźne). Poruszono problem tworzenia i kształtowania kultury przedsiębiorstwa w powiązaniu z filozofią organizacji. Zwrócono również uwagę na wartości członków organizacji,które określają co jest ważne i cenne dla człowieka, stanowiąc jednocześnie motywację jego działania i wskazówkę w postępowaniu. W końcowej części artykułu podano przykłady kultury przedsiębiorstwa, odwołując się również do polskiej rzeczywistości.
EN
The problem of culture of organization is presented in the article as a company's additional important dimension which should be absolutely situated in it. (original abstract)
XX
W mniejszym referacie odnoszą się do istoty i roli jaką może mieć wizja dla efektywności kierowania procesami zmian. Proponuję również pewien tok postępowania, który powinien, w moim przekonaniu, zarówno wspierać proces kształtowania wizji organizacji jak i zwiększać efekty wynikające z jej istnienia. (abstrakt oryginalny)
XX
W artykule omówiono proces realizacji zmian w kulturze organizacyjnej Auchan Polska. Zawarto wskazówki, co robić, aby wizja firmy była znana pracownikom, akceptowana przez nich i na co dzień realizowana. Zwrócono uwagę na rolę konsultantów zewnętrznych przy przeprowadzaniu procesu zmiany kultury organizacyjnej.
XX
Zarządzanie wizerunkiem, czyli jego świadome kształtowanie, zmienianie, podtrzymywanie i ochrona, mieści się w zakresie strategicznej odpowiedzialności najwyższego kierownictwa firmy. Ocena przedsiębiorstwa przez interesariuszy opiera się na sześciu podstawowych kategoriach, a mianowicie: atrakcyjności emocjonalnej, wyrobach i usługach, środowisku pracy, odpowiedzialności społecznej, wizji i przywództwie oraz wynikach finansowych. Artykuł koncentruje się na wizji i przywództwie, gdyż proces kształtowania reputacji zaczyna się zawsze "na szczycie" organizacji. Odpowiedzialność liderów w tym obszarze dotyczy definiowania i upowszechniania nadrzędnych wartości organizacji, nakreślania atrakcyjnej wizji przyszłości przedsiębiorstwa, wzbudzania w pracownikach autentycznego poczucia misji, przekonującego przekazywania misji interesariuszom wewnętrznym i zewnętrznym oraz prowadzenia przejrzystej polityki informacyjnej opartej na pełnej i uczciwej komunikacji. (abstrakt oryginalny)
EN
Corporate reputation management is a fundamental aspect of business performance. One of reputation drivers is vision and leadership. The article focuses on some aspects of vision and leadership that builds trust and goodwill: identification and promotion of core values, a clear vision for the future, consistent and open communication with stakeholders. (original abstract)
|
2011
|
nr nr 6
6-9
XX
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie jak osiągnąć sukces w warunkach kryzysu gospodarczego, kiedy tradycyjne metody przestają być skuteczne, a klienci tracą zaufanie do praktyk biznesowych. Zdaniem autora kluczowe jest takie działanie, które spełni potrzeby klienta pod względem funkcjonalnym, emocjonalnym i duchowym - marketing holistyczny w praktyce. Autor omawia przykład firmy Apple jako wzór praktycznego zastosowania tej strategii.
XX
Przedmiotem opracowania jest odpowiedź na pytanie, czym są wizja i misja przedsiębiorstwa oraz jaki wpływ wywierają na kształtowanie strategii zarządzania przedsiębiorstwem.
XX
Celem artykułu jest krótka charakterystyka myślenia sieciowego, nazywana także metodyką całościowego myślenia, jako instrumentu wspomagającego tworzenie wizji przedsiębiorstwa.
XX
Na Balanced Scorecard (BSC) składają się cztery elementy: klienci, wewnętrzna struktura przedsiębiorstwa, proces innowacji i uczenia się oraz finanse. Wszystko jest skoordynowane ze sobą i podporządkowane wizji i strategii przedsiębiorstwa. W artykule autorka omawia elementy Balanced Scorecard, ich związek z misją i wizją przedsiębiorstwa oraz procedurę wdrożenia BSC.
EN
Balanced Scorecard consists of four elements: - customer perspective, - internal business perspective, - innovation and learning perspective, - financial perspective. The author presents influence of mission and vision on Balanced Scorecard. Mission enables to answer the following question: "What do we exist for?". Vision a company is its specific view of future. It is considered how the enterprise will look in several years. (original abstract)
XX
Przedmiotem opracowania jest metodyczne podejście do procesu formułowania strategii przedsiębiorstwa. Przedstawiono ogólną logikę jej formułowania, fazę przygotowania i fazę realizacji, w której zwrócono uwagę na misję przedsiębiorstwa, jego całościową wizję, strategiczne cele kierunkowe rozwoju i implementację strategii.
XX
Głównym celem artykułu jest wskazanie możliwości doskonalenia tworzenia strategii w przedsiębiorstwach przez wykorzystanie specyfiki badań foresight'owych, głównie w odniesieniu do foresight'u korporacyjnego. Wykorzystanie badań foresight'owych w zarządzaniu strategicznym umożliwia demokratyzację (uspołecznienie) tego procesu, zapewnia ciągłość badań, czy zmniejsza nieprzewidywalność otoczenia. W artykule wykorzystano wiele metod badawczych, wśród nich krytyczną analizę piśmiennictwa, analizę dokumentów źródłowych oraz analizę i konstrukcję logiczną. (abstrakt oryginalny)
EN
The aim of the article is to present the possibilities of strategy building enhancement via the application to strategic management the specificity of foresight studies, especially in the aspect of context-oriented corporate foresight. The use of foresight studies for strategic management allows for the increase of works democratisation, the ensuring research continuity as well as those methods application which take the unpredictability of environment for granted. In the article, there have been used critical literature review, document analysis and the method of logical analysis. (original abstract)
XX
W artykule w sposób syntetyczny zaprezentowano stan aktualny sportu w Polsce oraz dokonano próby stworzenia wizji jego rozwoju w oparciu o Strategię Rozwoju Sportu w Polsce do roku 2015. Podstawą napisania artykułu były badania własne, przeprowadzone w Stowarzyszeniu Sportowym Klub "Dragon" w Łodzi w 2010 r. Na ich bazie ukazano szansę, bariery, strategię i wizję rozwoju wybranej dyscypliny sportowej, którą jest szermierka. (abstrakt oryginalny)
EN
The article synthetically presents the state of contemporary Polish sports and attempts to visualise its development based on the Polish Sport Development Strategy until 2015. The basis of this article is the author's own research conducted at "Dragon" Sports Club in 2010. It shows the chances, barriers, strategy, and development vision of a selected sports discipline, i.e. fencing. (original abstract)
XX
W warunkach dynamicznego i złożonego otoczenia przetrwanie i rozwój organizacji uzależnione są od zdolności do szybkiego zaspokajania nowych potrzeb klientów oraz reagowania na oczekiwania znajdujących się w otoczeniu grup interesów. Nie dziwi więc, że problematyka uczenia się organizacji stała się jednym z najważniejszych i najczęściej poruszanych tematów w ostatnim okresie, a wzorzec organizacji uczącej się jest analizowany nie tylko przez teoretyków, ale również praktyków zarządzania. Znaczącą rolę w rozwoju wiedzy na temat uczących się organizacji przypisuje się P.M. Sengemu, którego przemyślenia sformułowane zostały w książce "Piąta dyscyplina. Teoria i praktyka organizacji uczących się". Zaprezentował on pięć podstawowych dyscyplin - technik samodoskonalenia się organizacji, które szybko stały się wytyczną tworzenia organizacji przyszłości. O ile waga jego spostrzeżeń jest niezaprzeczalna, to możliwe jest postawienie pytania dotyczącego nowatorstwa sformułowanych przez niego propozycji. Czy organizacja ucząca się zasługuje mianowicie na miano nowej koncepcji? W artykule podjęto próbę wykazania, iż pięć podstawowych dyscyplin uczącej się organizacji jest elementem składowym Kościoła katolickiego. Dyscypliny te charakteryzują również działalność funkcjonującego w jego ramach zakonu jezuitów. (fragment tekstu)
XX
Każda firma, chcąc funkcjonować i rozwijać się w burzliwym otoczeniu, musi swoją działalność i swój rozwój programować, tzn. planować różne przedsięwzięcia według pewnego logicznego ciągu, na podstawie znanego i przewidywanego biegu wydarzeń, realizacja których pozwoli osiągnąć postawione cele. Programowanie, czyli tworzenie programu dla przyszłości, jest pewną "grą o jutro" firmy. Tę "grę o jutro", to "wymyślanie przyszłości firmy" generalnie powinno cechować: menedżerskie wyczucie perspektywy - możliwy do zaakceptowania okres "tworzenia przyszłości" firmy, realne i prawdopodobne widzenie przyszłości - możliwe scenariusze przyszłych wydarzeń i trzeźwa ocena szans oraz możliwości działania zgodnie z przyjętą koncepcją "gry o jutro", ocena możliwości osiągnięcia sukcesu - posiadanie atutów dostatecznie silnych w postaci zasobów i technologii oraz doświadczeń wynikających z ważniejszych sukcesów, oryginalność (innowacyjność) stworzonej koncepcji (przemiany firmy, jej potencjał, struktura, kultura, elastyczność, zdolność do podejmowania nowych wyzwań itd.), zaangażowanie w tworzenie przyszłości wszystkich członków organizacji, a nie tylko naczelnego kierownictwa. (fragment tekstu)
XX
Atrakcyjnie określona wizja przyszłości może stanowić przewodnik i stymulator zmian w organizacji. Warunkiem pełnienia tych funkcji jest konsekwentne przekładanie dążeń i aspiracji menedżerów na język konkretnych działań podejmowanych w obszarze strategii, kultury i struktury organizacji. (abstrakt oryginalny)
XX
Od 1994 r., tj. od momentu ukazania się książki Jima Collinsa i Jerry'ego Porrasa "Built to Last", menedżerowie wielu przedsiębiorstw w pocie czoła podejmują samodzielnie bądź z pomocą firm konsultingowych trud formułowania i ogłaszania "głównych wartości". Jeżeli bowiem spośród 100 największych amerykańskich przedsiębiorstw 80% ogłosiło swoje główne wartości, to musi to coś znaczyć. W głównych wartościach menedżerowie upatrują więc panaceum na wszelkie bolączki współczesnego przedsiębiorstwa. Mają one bowiem pomóc w budowie zaangażowania i lojalności pracowników, być gwarantem przewagi konkurencyjnej, efektywności w zarządzaniu zmianą czy też zapewnić uznanie i lojalność klientów. Dobroczynne właściwości głównych wartości można by jeszcze mnożyć. Nurtujące jednak wydaje się pytanie, czym jest ów cud nazywany głównymi wartościami i czy rzeczywiście cechuje się tak wspaniałymi właściwościami. (fragment tekstu)
XX
W opracowaniu przedstawiono istotę i rodzaje pakietów wiedzy oraz zarządzanie nimi w przedsiębiorstwie doskonałym. Zwrócono uwagę na wiedzę niejawną jako podstawę funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa doskonałego.
EN
In this paper showed issue and types of package of knowledge and its management in enterprise. Paid attention to secret knowledge as a basic of functioning and development of perfect enterprise. (MP)
XX
Pojęcia wizja strategiczna i misja przedsiębiorstwa należą do ogólnych kategorii celu działania. Obydwa odgrywają istotną rolę w procesie formułowania strategii, jej wdrażania i kontroli. (fragment tekstu)
EN
The idea of the strategic vision and mission of enterprise belong to the general categories of the aim of activity. Both categories are of great importance in the processes of creating strategy and its' introduction and control. (original abstract)
|
2012
|
nr nr 1
14-17
XX
W artykule zwrócono uwagę na wzrost zainteresowania potencjalnym wkładem nowych form governance w rozwiązywanie problemów koordynacji. Zauważono, że problemy ujawniają się zarówno na poziomie poszczególnych krajów, jak i pojedynczych przedsiębiorstw. Na poziomie przedsiębiorstwa w debacie governance wyodrębniono cztery perspektywy: perspektywę pryncypał - agent, krótkowzroczności rynków, interesariuszy i perspektywę krytyki nadużywania władzy wykonawczej. Perspektywy te oceniono poprzez pryzmat efektywności systemu corporate governance. W konkluzji stwierdzono, że corporate governance z elementami społecznej odpowiedzialności to nowoczesna wizja przedsiębiorstwa, które nie lekceważy dobra interesariuszy, poszukując źródeł przewagi konkurencyjnej i wzrostu jej wartości. (abstrakt oryginalny)
EN
The article highlights the growing interest in the potential contribution of new forms of governance in solving coordination problems. It was noted that the problems are revealed at both a national level and at the level of the corporation. At the corporation level, we might distinguish four perspectives in the governance debate: the principal - agent, the myopic market view, the stakeholders view, and the abuse of executive power critique. I assessed these perspectives through the prism of efficiency of the corporate governance system. The conclusion was that the corporate governance with the elements of social responsibility is a modern vision of the corporation. Corporations which, seek sources of competitive advantage and increased value, do not neglect the good of stakeholders. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.