Artykuł koncentruje się na produkcji filmowej w Polsce, jak i realizacji polskich i zagranicznych filmów w kinach. Analiza obejmuje okres od początku polskiej kinematografii w 1896 roku, przez lata przed i po II wojnie światowej. Przedstawiono podstawowe dane dotyczące produkcji filmu, sieci kin, seansów, jak i widzów. Badanie koncentruje się na danych dotyczących rozwoju technicznego produkcji filmowej, jak również dostawy i odbioru filmów.
EN
The article focuses on the cinema film production in Poland as well as realizing Polish and foreign films in cinemas. The analysis covers period from start of the Polish cinematography in 1896, based on foreign capital and supported by Polish technical ideas, via years before and after the Second World War to the last two decades which were characterised by private capital and technical innovations. Basic data concern film production, cinemas and performances as well as spectators. The study focuses on important elements concerning technical development of film production as well as delivery and perception of films. (original abstract)
Paradoksalnie producent zwykle jest tylko pozornie zainteresowany powodzeniem filmu, raczej interesuje się zwiększaniem jego kosztów. Większość firm producenckich nie inwestuje zresztą swojego kapitału w produkcję filmową i nie ma udziału w zyskach. Nie licząc kilku "superprodukcji", znaczna część środków na kręcenie filmów fabularnych pochodzi z dotacji Komitetu Kinematografii oraz telewizji publicznej. Okazuje się zatem, iż nadal pośrednio na finansowanie produkcji filmowej składają się wszyscy podatnicy.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.