The third record of Cinara tujafilina occurrence in Poland is given. The population dynamics of the species is presented.
PL
W latach 2004–2005 znaleziono populacje mszycy Cinara tujafilina w Rzeszowie i Bolestraszycach, żerujące na krzewach ozdobnych tui (Thuja orientalis). Jest to do tej pory trzecie stwierdzone stanowisko tego gatunku w Polsce. Gatunek ten znaleziony został w Polsce do roku 1978 tylko raz w Warszawie. Pojedyncze osobniki były obserwowane w latach 1996, 1998 i 2001 w Skierniewicach. Została zbadana dynamika liczebności C. tujafilina. Osobniki były obserwowane od końca sierpnia do początku lutego. Głównie obserwowano bezskrzydłe dzieworodne samice i larwy. Kolonie były licznie odwiedzane przez mrówki. Gatunek wykazał maksimum występowania w połowie września. Uskrzydlone samice były w populacjach nieliczne i pojawiały się we wrześniu, najliczniej były obserwowane w październiku. W połowie października większość osobników populacji migrowała na korzenie roślin. Dynamika liczebności C. tujafilina występujących w Polsce różni się od ich cyklu życiowego w Japonii i Włoszech. Jest to gatunek kolonizujący nasz teren a jego cykl życiowy ulega przystosowaniu do panujących warunków klimatycznych. Zbyt niska temperatura zimą i wczesną wiosną powoduje nieobecność tego gatunku na roślinach wiosną w warunkach naturalnych, natomiast możliwa jest w warunkach szklarniowych. Jest to mało znany, ale ważny gatunek związany z tujami. Powoduje zmiany zabarwienia liści a nawet zasychanie całych pędów.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.