Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  CE
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Zanim styropian otrzyma znak CE...
100%
PL
Podstawą do znakowania CE wyrobu do izolacji cieplnej ze styropianu EPS lub XPS jest ocena jego zgodności z wymaganiami odpowiedniej normy europejskiej, przy czym do tej oceny należy włączyć system zakładowej kontroli produkcji oraz wstępne badania typu.
EN
The article describes in a cross-sectional, yet consistent manner, the currently operating product conformity assessment system in Europe, called by author The European Conformity Assessment System of Products (ECASP). The article details the basic regulations currently in force, both at the level of European law, as well as polish domestic law that form the structure and operation of the system. The comprehension of the read shall be eased by comp model of the structure and the relationships between elements of the ECASP. The first part of the article is devoted to describe the origins of building a conformity assessment system in Europe. Another part of the study describes the European level of compliance system – a European framework and institutions that it constitutes. In the third section an overview of the system in Poland is presented. In particular, Polish entrepreneurs so that they can develop better understand the current rules for the European conformity assessment system, including the principle of marking (CE) devices, which elements are part of that system.
PL
W artykule opisano w sposób przekrojowy, a zarazem spójny aktualnie funkcjonujący w Europie system oceny zgodności wyrobów, nazwany europejskim systemem oceny zgodności wyrobów (ESOZW). W artykule wyszczególniono podstawowe regulacje prawne obowiązujące zarówno na poziomie prawa europejskiego, jak i krajowego – polskiego, które tworzą strukturę i zasady działania systemu. Lekturę artykułu ułatwi zawarty w nim poglądowy model struktury i relacji występujących pomiędzy elementami ESOZW. Pierwszą część artykułu poświęcono na opisanie genezy budowania systemu oceny zgodności w Europie. Kolejna część opracowania opisuje europejski poziomowi systemu zgodności – europejskie regulacje i instytucje, które go tworzą. W trzeciej części zawarto opis funkcjonowania systemu w Polsce. W szczególności polscy przedsiębiorcy dzięki temu opracowaniu będą mogli lepiej poznać aktualne zasady funkcjonowania europejskiego systemu oceny zgodności, w tym zasady oznakowywania (CE) wyrobów, które to zasady są elementem wspomnianego systemu.
PL
Fundacja Ellen MacArthur uruchomiła Circulytics - nowe narzędzie, które zapewni przedsiębiorstwom możliwość pomiaru wyników gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki Circulytics przedsiębiorstwa otrzymają raport z wynikami wraz z dostosowanymi spostrzeżeniami i komentarzami Fundacji Ellen MacArthur.
PL
Według nowych badań grupy analitycznej Gartner, ok. 70% liderów łańcucha dostaw z różnych branż planuje zainwestować w gospodarkę o obiegu zamkniętym w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Badanie wykazało również, że tylko 12% spośród nich połączyło swoje strategie gospodarki cyfrowej i gospodarki o obiegu zamkniętym. Gartner?s Future of Supply Chain Survey zebrał dane od 1374 liderów biznesu odpowiedzialnych za łańcuch dostaw i pokrewne funkcje w branżach zaawansowanych technologii, opieki zdrowotnej, handlu detalicznego i logistyki.
PL
Temat gospodarki cyrkularnej jest aktualny mimo trwającej pandemii, co potwierdzają nie tylko stanowisko Komisji Europejskiej, ale też działania USA czy Chin. Jednak przez lata GOZ na świecie obrósł wieloma mitami i półprawdami.
PL
Zacznij napełniać butelki, a nie wysypiska – to jedna z propozycji, które Algramo, firma z Chile, przedstawiła w ostatnich latach. Algramo zapewnia samoobsługowy, bezgotówkowy sposób kupowania swoich produktów czyszczących w bardziej zrównoważony sposób. Stacje Algramo, które są inteligentnymi systemami dozowania, podobnymi do automatów sprzedających, ustawiane są w punktach sprzedaży detalicznej, w tym np. w sieci sklepów Walmart na terenie całego Chile. Proces jest prosty: użytkownicy pobierają aplikację, obciążają swoje konto, przynoszą butelkę wielokrotnego użytku do dozownika Algramo, a następnie wybierają ilość środka czyszczącego, który chcą kupić.
EN
An inseparable element of intelligent processes is the effective use of knowledge gained from external sources and the ability to change under the influence of external factors. An example of this can be found in the process of introducing a new construction product to the EU market. It has to react to the ever-changing EU legislature and the national regulations that adapt to it. The frequently asked questions from manufacturers and importers indicate the necessity of creating a procedure that would allow for precisely explaining what the algorithm of the process looks like and what criteria must be met to introduce the new product into the construction product market. The complexity and multitude of regulations as well as the language barrier also cause other complications with the understanding of the process procedure of conduct. The graphical presentation of the algorithm should facilitate following the path of conduct in the case of introducing a new construction product into the EU market. The graphical form should allow for intuitive movement in the process and can constitute a basis for creating an interactive form.
PL
Nieodłącznym elementem inteligentnych procesów jest skuteczne wykorzystywanie wiedzy zdobytej ze źródeł zewnętrznych i zdolność do zmian pod wpływem czynników zewnętrznych. Przykładem może być proces wprowadzania nowego wyrobu budowlanego na rynek krajów Unii Europejskiej. Musi on reagować na ciągle zmieniające się prawodawstwo unijne i dostosowujące się do niego przepisy krajowe. Często pojawiające się pytania producentów, importerów oraz dystrybutorów, wykazują iż niezbędne jest stworzenie procedury, która pozwoli na precyzyjne wyjaśnienie jak wygląda algorytm procesu i jakie kryteria należy spełnić aby wprowadzić nowy produkt na rynek wyrobów budowlanych. Zawiłość i mnogość przepisów prawnych, bariera językowa również powodują dodatkowe komplikacje w zrozumieniu schematu postępowania i poruszania się w procesie. Stworzona graficzna prezentacja algorytmu postępowania ma pomagać w śledzeniu ścieżki postępowania w przypadku wprowadzania nowego wyrobu budowlanego na rynek europejski. Postać graficzna powinna umożliwić intuicyjne poruszanie się w procesie i może stanowić podstawę do stworzenia interaktywnego formularza.
PL
Pojawił sie nowy Raport Banku Światowego zatytułowany "Water in Circular Economy and Recilence"(WCER), którego celem jest ustalenie wspólnego rozumienia gospodarki o obiegu zamkniętym i odporności w miejskim sektorze wodnym
PL
Firma z sektora elektroniki – Axis – uczestniczyła w projekcie sponsorowanym przez szwedzką agencję innowacji Vinnova: „Gospodarka o obiegu zamkniętym – od teorii do praktyki”, który zakończył się w 2020 r. Projekt miał na celu ogólne nakreślenie obecnej sytuacji, a także zagrożeń i szans, zarówno dla Axis, jak i dla innych interesariuszy łańcucha wartości. Określono w nim kilka kroków związanych z tzw. hierarchią odpadów, które przedsiębiorstwo może podjąć w celu poprawy obiegu zamkniętego.
PL
Continental najpóźniej do 2050 roku chce wraz ze wszystkimi swoimi partnerami w łańcuchu wartości urzeczywistnić ideę gospodarki o obiegu zamknietym i całkowicie zamknąć wszystkie cykle produktów i zasobów.
|
|
tom nr 12
24
PL
Cyfryzacja, ulepszone baterie i nowe paliwa odnawialne mogą zmienić reguły gry w zakresie dekarbonizacji transportu. Jednak sama technologia nie wystarczy do radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w UE, za które w 25% odpowiada transport. Według niedawnego raportu EASAC, brakujące ogniwa to silne polityki zachęcające nie tylko do przyspieszonych zmian technologicznych, ale także do paradygmatycznych zmian w zachowaniu.
PL
Indonezja przygotowuje się do stworzenia ekosystemu gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym zasoby i odpady zarządzane są w sposób zrównoważony. Pełne wdrożenie ma nastąpić do 2024 r. Kraj może liczyć na wsparcie Danii i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), aby stać się pierwszym w Azji Południowo-Wschodniej, który taką strategię przyjmie.
PL
Sektor budowlany w Unii Europejskiej zużywa jedną czwartą łącznego zapotrzebowania na surowce pierwotne, wytwarzając jednocześnie ponad jedną trzecią odpadów. Upowszechnienie mechanizmów gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w budownictwie miejskim jest postulatem kierowanym obecnie do tej branży przez decydentów zarówno w UE, jak i w Polsce. Jednak aby GOZ w budownictwie nie pozostał jedynie pustym sloganem, firmy muszą być zainteresowane szerszym wykorzystaniem tych mechanizmów.
PL
Ta konferencja miała się odbyć w kwietniu podczas poznańskich targów greenPOWER. W ostatniej niemal chwili, dosłownie na kilka dni przed terminem, koronawirus pokrzyżował te plany, odwołując zarówno targi, jak i planowaną konferencję „Energii i Recyklingu”. Dwa miesiące później, mądrzejsi o nowe doświadczenia i wyposażeni w najnowszy sprzęt, przenieśliśmy wydarzenie do Internetu, organizując webinarium „OZE – Nowe Perspektywy”. Kolejna odsłona wydarzenia już 28 sierpnia.
|
2021
|
tom nr 9
40--43
PL
Tam, gdzie kończy się cierpliwość, zaczyna się działanie… I tak właśnie stało się z branżą recyklingu zużytych opon. Przedsiębiorcy z tego sektora stracili resztki cierpliwości, choć i tak do zbyt niecierpliwych nie należą… Od niemal 20 lat polscy recyklerzy opon co roku karnie ustawiają się w kolejce, niczym petenci, a nie partnerzy biznesowi, do „okienka” organizacji odzysku, by otrzymać „przydział” surowca dla swych instalacji i – jak w powieści Franza Kafki – żaden z nich nie wie, od kogo lub od czego zależy to, czy tym razem coś dostaną, czy też odejdą z niczym… A przecież trzeba utrzymać instalację, zapłacić pracownikom pensje, zaś państwu – ZUS oraz podatki. „Zamkowi urzędnicy” przyglądają się tylko z ironicznym uśmiechem, gdy zdesperowani „petenci” nawzajem rzucają się sobie do gardeł i prześcigają w obniżaniu cen swych ofert za świadczoną później w pocie i brudzie usługę recyklingu. Cóż, prawa wolnego rynku, niczym prawa dżungli, są ponoć nieubłagane… Czy aby jednak rynek recyklingu zużytych opon faktycznie jest „wolny”? A może od lat działa tutaj tak dobrze znana z czasów „słusznie minionych” centralnie sterowana gospodarka niedoboru? Dlaczego w kraju, w którym każda rodzina ma więcej samochodów niż dzieci, a każdy z nich ma co najmniej cztery opony, które sezonowo trzeba wymieniać, brakuje zużytych opon do recyklingu? Jak długo można wierzyć w ten mit, patrząc na dzikie składowiska opon w lasach, i cierpliwie czekać na czyjąś łaskę pańską, która przecież na bardzo pstrym koniu jeździ… Otóż cierpliwość właśnie się skończyła.
PL
1 stycznia 2020 r. uruchomiony został moduł ewidencji odpadów, stanowiący integralną część Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Nowa funkcjonalność BDO przeniosła karty przekazania odpadów oraz pozostałe dokumenty służące do ich ewidencji w świat cyfrowy, zmieniając jednocześnie obowiązujące od wielu lat zasady ich sporządzania i potwierdzania. Spowodowało to, że dla wielu przedsiębiorców przyjaźnie dotąd brzmiący skrót BDO teraz oznacza tylko jedno - bardzo dużo obowiązków?
PL
Prawidłowe ustalenie stawki VAT może przysparzać podatnikom prowadzącym działalność związaną z gospodarką odpadami sporo problemów. Stawka podatku jest bowiem uzależniona od symbolu PKWiU. Już samo jego ustalenie nie jest łatwe, a organy podatkowe dotychczas nie pomagały w podjęciu prawidłowej decyzji.
PL
Platforma na rzecz Szybszego Wprowadzenia Gospodarki Cyrkularnej (PACE) udostępniła pięć publikacji, w których opisano, w jaki sposób sektory elektroniki, tekstyliów, żywności, tworzyw sztucznych i wyposażenia kapitałowego mogą zwiększyć swoją cyrkulację. Raporty, składające się na „Program działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym”, stanowią wezwanie do wspólnej pracy dla przedsiębiorstw, rządów, naukowców, konsumentów i społeczeństwa obywatelskiego.
PL
W przyszłym roku Tallin Creative Incubator utworzy nowe centrum kreatywnej gospodarki o obiegu zamkniętym, które połączy wiedzę o GOZ z przedsiębiorczością i modelami biznesowymi. Jego utworzenie jest częścią planu działania Tallina w ubieganiu się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023 r.
PL
Instytucja utraty statusu odpadu została wprowadzona do unijnego porządku prawnego ponad 10 lat temu ? wraz z wejściem w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. Dokonane w niej w 2018 r. zmiany mają pomóc we wdrażaniu zasad funkcjonowania gospodarki obiegu zamkniętego w europejskim porządku prawnym.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.