Artykuł dotyczy oznak globalnego ożywienia gospodarczego po nagłej zapaści finansowej na przełomie lat 2008-2009. Autor pisze o pierwszych symptomach ożywienia obserwowanych w ramach warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, polityce walutowej banków centralnych Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz jej wpływie na gospodarkę Chińkiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Autor pisze też o trendach na japońskim rynku kapitałowym.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Model CAPM jest dzisiaj najczęściej stosowaną techniką pomiaru wymaganej stopy zwrotu z kapitału własnego, jednak wykorzystywanie tego modelu do szacowania kosztu kapitału właścicielskiego podmiotów ze stosunkowo młodych rynków kapitałowych może prowadzić do uzyskania wyników niewłaściwie oddających faktyczne ryzyko inwestycji w walory określonej spółki. Ostatnie lata dynamicznego rozwoju rynku kapitałowego w Polsce rodzą pytanie, czy jest on już rynkiem na tyle dojrzałym, by móc uznać aplikację modelu CAPM za w pełni uzasadnioną. W niniejszym tekście analizowany jest m.in. charakter rozkładu rynkowych stóp zwrotu spółek notowanych na GPW w Warszawie, by na tej podstawie ocenić, czy warta rozważania jest substytucja modelu CAPM (zakładającego rozkład normalny) jednym z wariantów modelu downside CAPM (opartego o rozkład skośny). (fragment tekstu)
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.