Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural market costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
XX
Analiza kosztów jednostkowych i opłacalności produkcji rolniczej w gospodarstwach indywidualnych na podstawie danych źródłowych z 340 gospodarstw rolnych prowadzących rachunkowość dla IERiGŻ w latach 1994-1996.
|
|
nr nr 4-5
20-36
XX
Celem opracowania jest analiza zmian, jakie zachodzą w materiałochłonności produkcji rolniczej w Polsce w wyniku procesu urynkowienia gospodarki. Próba analizy kwestii, jak rynek rolny i ukształtowane na nim relacje cenowe oddziaływują na proces racjonalizacji w gospodarowaniu, których syntetycznym miernikiem jest obniżka kosztów produkcji.
XX
W warunkach gospodarki rynkowej podstawowym kryterium podejmowania decyzji powinna być efektywność ekonomiczna. Obok cen i ich relacji o efektywności ekonomicznej produkcji decyduje technologia. Celem niniejszego opracowania jest ocena wpływu intensywności ochrony chemicznej zbóż na ekonomikę ich produkcji według różnorodnych technologii.
|
2008
|
nr nr 15-16
169-185
XX
Ekonomia neo-instytucjonalna proponuje metodologię, która wydaje się szczególnie przydatna do wyjaśniania procesów gospodarczych w sektorach, gdzie zasoby nie są mobilne a mechanizm rynkowy nie może sprawnie funkcjonować. Metodologia ta wprowadza do analizy o zmienne traktowane przez główny nurt ekonomii jako constans - w szczególności kategorię kosztów transakcyjnych i podział uprawnień własnościowych do zasobów. Zmienne te choć ściśle związane z czynnikami instytucjonalnymi poddają się jednak kwantyfikacji i mogą być uwzględniane w rachunku ekonomicznym. Dynamika kosztów transakcyjnych wyraża się w wahaniach renty producenta, która w dużej mierze odpowiada za procesy akumulacji kapitału w przedsiębiorstwach i decyduje o ich pozycji konkurencyjnej. Z kolei podział uprawnień własnościowych, który nie pokrywa się z posiadaniem formalnego aktu własności zasobów jest widoczny w zintegrowanych kontraktowo strukturach organizacyjnych. Wyższy stopień integracji natomiast wywiera mierzalny wpływ na wartość dodaną obu stron kontraktu poprzez pozarynkowe przepływy decyzyjne i kapitałowe. Reasumując, metodologia neo-instytucjonalna uwzględnia potrzeby integrującej się. gospodarki światowej powinna być zaadoptowana i rozwijana w ramach głównego nurtu ekonomii. (fragment tekstu)
|
1994
|
nr nr 6
55-69
XX
Posługując się przykładem badań empirycznych odnoszących się do gospodarki amerykańskiej, omówiono różne definicje pojęcia rynku rolnego i jego funkcji i na tym tle wpływ marży pośrednictwa handlowego na ceny detaliczne produktów rolnych (żywnościowych), a także na charakter reakcji konsumentów (krzywa popytu).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.