Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 175

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  światło
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
PL
W wyniku obrotu ziemi występują w naturze cykle dni i nocy. Życie było i jest zorganizowane dookoła 24-godzinnej doby z typowymi okresami, w przybliżeniu: 12-godzinnym ze światłem i 12-godzinnym bez światła naturalnego. Okresami, w których przez rok zachodzą zmiany światło/ciemność, w zależności od szerokości geograficznej i pór roku. Z takimi zmianami (okołodobowymi rytmami) związane są okresowe zmiany biologiczne (biologiczne rytmy) wpływające na procesy fizjologiczne w organizmie człowieka i na wzory jego zachowań.
PL
Rok 2015 to okrągła rocznica kilku ważnych wydarzeń naukowych, związanych ze światłem oraz technologią świetlną. Aby je uczcić, Zgromadzenie ONZ postanowiło okrzyknąć 2015 r. Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Fakt ten skłania do refleksji nad współczesnym znaczeniem światła.
PL
Migotanie światła jest najczęściej opisywane jako wizualna niestabilność wywołana bodźcem świetlnym, którego luminancja lub rozkład widmowy zmienia się wraz z upływem czasu dla statycznego obserwatora w środowisko statycznym.
4
Content available remote Soczewki polaryzacyjne
80%
Optyka
|
2022
|
tom Nr 6
26--29
PL
Większość z nas sama stosuje lub poleca okulary z polaryzacją, umie pokazać na prezenterach działanie polaryzacji, a nawet wskazać zalety soczewek polaryzacyjnych. Jednak jeśli mamy dokładnie wyjaśnić, na czym to zjawisko polega, to zaczynamy mieć z tym mniejsze lub większe kłopoty.
PL
Światło naturalne jest w architekturze sakralnej nad wyraz ważne – pełni nie tylko funkcje użytkowe, ale także tworzy nastrój. Właściwie zakomponowane światło zapewnia nam nie tylko dobre samopoczucie, ale także umożliwia podziwianie wizji twórcy i wystroju wnętrz. Światło jest integralnym elementem formowania obiektów o funkcji religijnej.
EN
Natural light in sacred architecture is extremely important, it not only performs utilitarian function, but it also functions to build the atmosphere inside the object. Good composition of light makes us not only feel good, but also makes it possible to admire the vision of artist and the interior design. Light is an integral element in forming objects of religious functions.
PL
Przestrzeń w znaczeniu architektonicznym jest synonimem przestrzeni wydrążonej, przestrzeni wnętrza. Przekonanie to oparte jest na rozwoju architektury w ciągu ostatnich 2000 lat, od czasów Cesarskiego Rzymu głównym problemem sztuki budowania było kształtowanie przestrzeni wewnętrznej. S.Giedion - Przestrzeń, czas i architektura
PL
Od wynalezienia pierwszych elektrycznych źródeł światła minęło ponad sto lat. W tym czasie ich efektywność energetyczna uległa zasadniczej zmianie. Skok jakościowy miał miejsce w II połowie XX wieku. Skuteczność świetlna źródeł światła wzrosła wówczas od kilku (żarówki standardowe) do kilkudziesięciu lumenów na wat osiąganych przez wyładowcze źródła światła.
PL
Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń wpływa na nasze samopoczucie i wydajność organizmu oraz sprzyja obniżaniu kosztów utrzymania domu. Z badań sondażowych wynika [1], że tylko co trzeci Polak bardzo dobrze ocenia oświetlenie swojego domu światłem wpadającym przez okna. Chętnie więc wspomagamy się dodatkowymi źródłami światła, ale nie zawsze zwracamy uwagę na ich jakość.
PL
Festiwale światła w naszej części świata mają już wieloletnią tradycję, na czele z najpopularniejszym lyońskim Fete des Lumieres odbywającym się od 1989 r. na początku grudnia.
10
Content available Kwantechizm czyli klatka na ludzi
80%
PL
Wyobraźmy sobie strumień światła padający na szybę. Każda szyba przepuszcza tylko część światła, a resztę odbija albo pochłania. Wystarczy spojrzeć na własne odbicie w oknie. To, ile dokładnie światła się odbija, a ile przechodzi przez szybę zależy od szczegółów materiału, z którego wykonane jest szkło. Dla uproszczenia wyobraźmy sobie, że mamy szkło, które odbija i przepuszcza dokładnie po połowie padającego światła.
PL
Światło w przestrzeni publicznej nie tylko zapewnia poczucie bezpieczeństwa, ale i pokazuje, jak ciekawie mogą być zaaranżowane nabrzeża rzek czy przydrożne wyspy pełne zieleni.
PL
Współczesne miasto atakuje nas ogromną ilością wielowarstwowych, agresywnych informacji sensualnych. W ich natłoku publiczna przestrzeń miejska powinna stać się oazą spokoju, gdzie będzie można oderwać się od pędu codziennego życia.
PL
Od początków swego istnienia Lyon związany jest ze światłem w różnej jego postaci. Już w pierwotnej nazwie miasta – Lugdunum – kryją się odniesienia do niego. „Dunum”w języku galijskim oznacza fortecę lub wzniesienia, a słowo „lug” może być interpretowane dwojako. Z jednej strony jest to celtyckie bóstwo słońca i błyskawic. Z drugiej, odnosi się do łacińskiego słowa lux, czyli światło.
PL
W październikowym numerze czasopisma „Elektroinstalator” przedstawiliśmy pierwszą cześć artykułu, który dotyczył wybranych rozporządzeń, dyrektyw i norm regulujących problematykę efektywności energetycznej w oświetleniu, a także charakterystyk źródeł świała. Poniżej druga część materiału poświęcona oświetleniu opartym na źródłach typu LED.
15
Content available remote Detal - kropka nad "I" architektury. O kompozycji architektonicznej
80%
PL
W poniższym tekście zwracam uwagę na odniesienie i zastosowanie prawidłowych i nieprawidłowych zabiegów architektów dla uwypuklenia detalu w architekturze z różnym efektem. Korespondencja znajomości zasad optyki, rzemiosła architektonicznego i dobrej praktyki czyni odbiór oglądanego dzieła bardziej przyjemnym, użytecznym. Czyni je zapamiętanym. O pamięć satysfakcjonującą zatem chodzi także w architekturze. Sprzyja jej, o czym przedstawię poniżej, znajomość wykorzystania światła. Staje się ono czynnikiem sprzyjającym i wprzęgniętym w koncepcję architektury będącej w ciągłym rozwoju. Architektura pojmowana jako, detal, płaszczyzna, przestrzeń odczytywana być może wielostronnie. Esej przywołuje również płaszczyznę historyczną, gdyż w ciągu wieków zmieniały się zarówno zakres obowiązków i koniecznej wiedzy architekta, jak i samo pojmowanie architektury i wykorzystania w niej światła.
PL
W niemieckiej stolicy i jej okolicach znajduje się wiele starej substancji budowlanej. Szerokie pole do działania stwarzają zabytkowe okna kościelne, a także atrakcyjne okna klatek schodowych w typowych, staroberlińskich domach mieszczańskich. Dotyczy to również nowych budowli, w których szkło odgrywa znaczącą rolę.
PL
Technologia szkła budowlanego jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin. Co dwa lata W Düsseldorfie odbywa się największa na świecie impreza handlowo-wystawiennicza związana z produkcją, obróbką i zastosowaniem szkła - targi Glasstec. Targom towarzyszy przegląd informacyjny (Glass Technology Live). W roku 2002 hasło przeglądu brzmiało""Przezroczystość jako pojęcie estetyczne w architekturze". Zaprezentowano projekty bazujące na nowatorskich sposobach wykorzystywania szkła w architekturze i budownictwie. Wpływ zastosowania różnych rodzajów i typów tafli szklanych na estetyczny wyraz architektury jest coraz bardziej wyraźny.
PL
Szkło w architekturze oznacza światło. Prawie żaden inny materiał nie wpływa na architekturę tak znacząco jak szkło. Umożliwia ono efektywne wykorzystanie światła dziennego poprzez grę przenikania i odbicia promieni słonecznych. Oprócz aspektów czysto estetycznych pełni ono także wiele funkcji użytkowych, jak na przykład izolację termiczną i ochronę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.
PL
Architektura Finlandii XX wieku znana jest w świecie z umiejętności połączenia przesłanek funkcjonalnych, technicznych i wrażliwości na otaczającą przyrodę, traktowaną tak, że budynki rzadko eksponują status swego właściciela. Częściej stają się prostym, skromnym wręcz uzupełnieniem natury, zapewniając człowiekowi ochronę przed niesprzyjającymi warunkami a jednocześnie prezentując mu, odkrywając przed nim piękno przyrody. W najciekawszych obiektach piękno to jest wydobywane niezwykle, spotęgowane przez sposób, w jaki surowy fragment natury jest oświetlony i podany do oglądania oraz w jakiej pozostaje relacji do sąsiednich form, kształtowanych ręką ludzką.
PL
Szkło - przechłodzona ciecz, nabierająca życia i niepowtarzalnego uroku wraz z przechodzacym światłem. Ta zależność pomiędzy szkłem i światłem stała się inspiracją i podstawowym tematem wystawy prac Sławomira Oleszczuka pt. "Fascynacje", którą można było obejrzeć w dniach od 17.10. do 31.12.2003 r. we wrocławskim Muzeum Architektury.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.