W czasach, gdy barokowe ogrody francuskie (w tym dzieła, które tworzył André Le Nôtre) wyszły z mody, na Wyspach Brytyjskich rozwijał się nowy styl angielski. Jednym z głównych propagatorów i twórców ogrodów krajobrazowych w Europie był Peter Joseph Lenné, dziś zaliczany do grona najważniejszych niemieckich architektów krajobrazu XIX w.
Dyskurs pomiędzy istotą wizji architekta a preferencjami użytkowników jest zawsze aktualny. Niezaprzeczalny atut dobrego projektanta stanowi umiejętność wyważenia własnych umiejętności i kreatywności z kulturą i potrzebami społecznymi. Czyż bowiem osiągnięcie takiego właśnie stanu nie jest świadectwem tego, czym dobra architektura być powinna? Niewielu architektów XX w. realizowało tą ideę lepiej niż brazylijska architekt włoskiego pochodzenia – Lina Bo Bardi. Dziś krytycy określają ją jako najbardziej niedocenioną postać modernizmu w dziedzinie architektury.
Nazwisko tego artysty jest doskonale rozpoznawane, nie tylko wśród tych, którzy znają się na szklarstwie, ale przez wszystkich, którzy interesują się sztuką krajobrazu i przestrzeni publicznych. Jeśli za miarę sukcesu przyjmiemy liczbę wystaw, książek, publikacji i wystąpień w telewizji, Dale Chihuly z pewnością znalazłby się w czołówce światowych sław.
Łącząc zwyczajne przedmioty (takie jak siatka ogrodzeniowa, kawałki szkła czy muszle) z niezwykle bujną wyobraźnią, Andy Cao zaciera granice pomiędzy projektowaniem krajobrazu a sztuką. Jego ogrody są miejscem marzeń i ucieczki od rzeczywistości. Projektując, artysta nie kieruje się logiką, ale zawsze pozostawia miejsce na improwizację. Najważniejsze dla niego jest poszukiwanie piękna.
Jeśli ktoś miałby połączyć w swoich ogrodach esencję angielskiej sztuki ogrodowej wraz ze współczesnymi trendami, to niewątpliwie tym kimś musiałby być Tom Stuart-Smith. Z wirtuozerską lekkością zestawia on prostotę form nieożywionych elementów ogrodów z bogactwem zastosowanych roślin.
Mimo ogromnego rozwoju i postępu na świecie, tylko nielicznych współczesnych twórców przyszłe pokolenia będą pamiętać i podziwiać na równi z Michałem Aniołem, Rembrandtem, Monetem czy Beethovenem. Do tego wąskiego grona niewątpliwie należy architekt modernizmu Frank Lloyd Wright (1867-1959), już za życia uznany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych architektów XX w.
Projekty Marthy Schwartz to lektura obowiązkowa dla każdego architekta krajobrazu. Od ponad trzydziestu lat jest ona jedną z najsławniejszych, najbardziej kreatywnych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych artystek krajobrazu na świecie.
Profesor Edward Bartman to osoba niezwykła. W swojej kilkudziesięcioletniej karierze doskonale potrafił pogodzić pracę dydaktyczną i badawczą z działalnością projektową i realizacyjną. Pełen energii i humoru wciąż jest aktywny zawodowo, a opowiadając o architekturze krajobrazu, potrafi zainspirować i wzbudzić podziw. Jest on nie tylko cenionym projektantem, ale również jednym z filarów warszawskiej szkoły architektury krajobrazu.
Niewielu architektów zajmuje się w równym stopniu projektowaniem budynków i ogrodów wokół nich. Do grupy takich artystów można zaliczyć Luisa Barragána, który stworzył jedne z najbardziej nostalgicznych i barwnych ogrodów modernizmu.
Życie w miastach jest żywe, barwne, ekscytujące i ciekawe, oferuje nam niezliczoną ilość atrakcji, mieszankę intrygujących ludzi i nieograniczone możliwości. Czym zatem wytłumaczyć paradoks, że choć rozbudowujemy miasta i masowo się do nich przeprowadzamy, to gdy tylko mamy wolną chwilę, marzymy, aby z nich uciec? Od lat głowią się nad tym wielcy urbaniści, architekci i socjologowie.
W Polsce wciąż niewiele mówi się o ogrodach deszczowych, a jeśli już porusza się to zagadnienie, to w większości przypadków dyskusje dotyczą rozwiązań technicznych. Zupełnie inaczej jest w krajach, gdzie przepisy legislacyjne od lat nakazują stosowanie ekologicznych rozwiązań. Tam, gdzie techniczne kwestie stały się już rutyną, wyzwaniem staje się twórcze podejście do tematu, łączące funkcjonalność ze sztuką. Szczególnie dużo tego typu projektów można znaleźć w Portland (USA), uznawanym obecnie za jedno z przodujących błękitno-zielonych miast na świecie. Jednym z tamtejszych architektów krajobrazu, mających na swym koncie liczne ciekawe realizacje z pogranicza ekologii i sztuki, jest Steven Koch. Sam trafnie określa on swój styl: właściwy funkcjonalnie, przyciągający estetycznie.
Konstrukcja z otoczaków stanowiąca wyzwanie dla grawitacji, ogromne łuki z pokruszonego lodu albo zasłony z trzcin połączonych cierniami – jego prace zdumiewają i zapierają dech w piersi. Dzięki niezwykłym dziełom, których żywot często trwa krócej niż jeden dzień, Andy Goldsworthy stał się jednym z najbardziej uznanych artystów na świecie.
Peter Walker to jeden z najwybitniejszych architektów krajobrazu naszych czasów, który w swoim ponad pięćdziesięcioletnim dorobku posiada projekty o światowej randze. Wraz z Martą Schwartz uznawany jest za pioniera i reprezentanta konceptualizmu w projektowaniu krajobrazu.
Steve Martino to amerykański architekt krajobrazu, projektujący głównie w pustynnym klimacie Phoenix w Arizonie. Jako jeden z nielicznych projektantów już od wielu lat zwraca uwagę na korzyści wynikające ze stosowania roślin rodzimych.
Włochy to kraj słynący z doskonałych projektantów w niemal każdej dziedzinie, jednak w kwestii architektury krajobrazu, lista wybitnych postaci kończy się na epoce renesansu. Jednym z nielicznych, którzy stanęli na wysokości zadania, w wyjątkowy sposób łącząc tradycję z nowoczesnością, był Pietro Porcinai.
Był dziennikarzem, urbanistą i socjologiem. Mimo że sam nie projektował – stworzył podstawy teoretyczne oraz stworzył narzędzia do projektowania dla kolejnych pokoleń projektantów i planistów. Dzięki niemu zaczęli oni rozumieć, na czym polega tworzenie miejsc atrakcyjnych, tętniących życiem, zapewniających użytkownikom radość i wypoczynek na wysokim poziomie.
Jeden z najwybitniejszych artystów modernizmu uważał, że zadaniem rzeźbiarza jest kształtowanie i nadawanie znaczenia nie tylko poszczególnym elementom, ale całej przestrzeni wokół nich. Isamu Noguchi w swoich dziełach usiłował zrozumieć i odzwierciedlić piękno natury, a środkami wyrazu były dla niego rzeźba i architektura. Bogaty i różnorodny dorobek doskonale świadczy o nieustannych poszukiwaniach artysty. W jego dziełach odnaleźć można wpływy różnych stylów oraz kultur, od tradycyjnej sztuki japońskiej, przez biomorfizm i surrealizm, po czyste geometryczne formy modernizmu. Cel Noguchiego – wzbogacanie przestrzeni publicznych poprzez rzeźbę – sprowadził jego karierę na niekonwencjonalną i nieznaną współczesnym mu artystom ścieżkę.
Środowisko sławnych artystów, architektów, w tym architektów krajobrazu, zdominowane jest przez mężczyzn. Na szczęście wspaniałe projekty, którymi zachwyca się świat, są tworzone także przez kobiety. Jedną z takich artystek jest Monika Góra.
Przez długi czas Kopenhagę kojarzono jako miejsce piękne, starannie zaprojektowane, ale nieco nudnawe. Dziś o tym samym mieście mówi się zupełnie inaczej: jest nie tylko czystą i ekologiczną kolebką designu, ale kipi nowoczesnością i pozytywną energią.
Sześćdziesięcioletnia artystka amerykańskiego pochodzenia, Kathryn Gustafson, nazywana jest Grande Dame współczesnej architektury krajobrazu. Mówi się o niej, że „rzeźbi” krajobrazy, a jej śmiały, choć minimalistyczny, styl stał się rozpoznawalny we Francji, Wielkiej Brytanii czy w Holandii o wiele wcześniej, nim dostrzeżono talent artystki w jej własnej ojczyźnie.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.