Rozbudowa miast i wsi przy wzrastających wciąż tendencjach budowania infrastruktury podziemnej z tworzyw sztucznych w miarę upływu czasu powoduje duże trudności w zlokalizowaniu właściwych kabli i rurociągów. W celu bezawaryjnej pracy takiej sieci konieczna jest dokładna znajomość rodzaju sieci oraz umiejscowienie kluczowych i newralgicznych punktów infrastruktury podziemnej.
Jednym z oddziaływań, jakie towarzysza. transportowi kolejowemu są drgania mechaniczne generowane przez przejeżdżające pojazdy szynowe. Oddziaływania dynamiczne mają wpływ na środowisko, a przede wszystkim na konstrukcję budynków w sąsiedztwie źródła wibracji, którym jest linia kolejowa, a także na ludzi przebywających w tych budynkach. Przejazdy pociągów stanowią także źródło drgań wpływających bezpośrednio na stan nawierzchni szynowej oraz obiekty infrastruktury kolejowej - mosty, wiadukty, tunele. Ograniczenie propagacji drgań do otoczenia trasy uzyskać można między innymi poprzez wprowadzenie wibroizolacji w konstrukcji na.wierzchni szynowej.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.