Ustawodawstwo i urzędnicy nie sprzyjają rozwojowi kontaktów oraz wzrostowi zaufania między organizacjami pozarządowymi Non-Governmental Organization (NGO's) i nieformalnymi grupami społecznymi a samorządem lokalnym - taki wniosek można wysnuć na podstawie rozmów z przedstawicielami wielkopolskich NGO'sów.
Ważną rolę w ocenie jakości życia odgrywa stan środowiska naturalnego oraz obecność zieleni i terenów, które mogą być użytkowane w celach rekreacyjnych i sportowych. Tereny te dają możliwość odpoczynku po pracy i regeneracji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
W samym centrum Poznania znajduje się skwer, obok którego nie można przejść obojętnie - to Zielone Ogródki im. Z. Zakrzewskiego. Uwagę przyciąga nie tylko oryginalna drewniana pergola, ale także i fontanna oraz rzeźby umieszczone nad jej brzegiem.
W latach 70. XX w. pojawił się w Polsce "problem topolowy". Występuje on najczęściej na osiedlach w wąskich przestrzeniach między ścianami budynków, które zostały wypełnione i nadmiernie zacienione koronami wybujałych drzew. Drugim aspektem tego problemu jest kruchość gałęzi niektórych gatunków i odmian, co w sytuacji zadrzewień przyulicznych stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników dróg.
Od dawna Poznań uchodził za miasto o wzorowo zaplanowanych, urządzonych i pielęgnowanych terenach zieleni. Istotnie, według normatywów ogólnokrajowych powierzchnia zieleni przypadająca na 1 mieszkańca Poznania wyprzedza wskaźniki dla całego kraju (z wyjątkiem Szczecina) nawet o kilkadziesiąt procent.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.