Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dzisiaj proponuję Wam wspomnienie o wybitnym polskim artyście, malarzu, witrażowniku Ryszardzie Demelu. Jest to postać wyjątkowa, która dowodzi powszechnego stwierdzenia, że nowe, śmiałe idee rodzą się z potrzeby chwili. Ryszard Demel po zakończeniu II wojny światowej dotarł do Wielkiej Brytanii. Tam podjął pracę w studiu znanego witrażownika J. E. Nuttgensa w High Wycombe. Na skutek działań wojennych przeszklenia okienne bardzo ucierpiały, wobec czego niezbędna była szybka konserwacja wielowiekowych dzieł lub przygotowanie i zamontowanie nowych.
PL
Witraż jest trwałym dziełem sztuki. Jeżeli nie jest narażony na mechaniczne uszkodzenie, może cieszyć oczy przez stulecia. Niestety w historii naszej cywilizacji okresy pokoju nie były zbyt długie. W związku z tym kule armatnie, pożary czy eksplozje niszczyły domy, budynki oraz przeszklenia okienne wykonane z kruchego materiału. To jednak jest oczywiste i nie o tym ma być ten odcinek witrażowych rozważań.
PL
W witrażu obok malarskiej wizji artysty niemałe znaczenie odgrywa tekst. Zwyczajowo są to sygnatury lub wskazania fundatorów. Jednak, kiedy oglądamy dzieła Adama Stalony-Dobrzańskiego, to uwagę zwraca rola opisów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.