Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Niniejszy artykuł poświęcony jest problemowi błędów obcojęzycznych powodowanych interferencją języka ojczystego. Pierwsza część pracy, zawiera wykaz i krótką charakterystykę błędów interferencyjnych w obrębie systemu morfo-syntaktycznego, popełnianych najczęściej przez Polaków uczących się języka francuskiego. Zestawienia i deskrypcji błędów dokonano na podstawie analizy błędnych form językowych ekscerpowanych z prac pisemnych oraz z ustnych wypowiedzi osób o różnym stopniu znajomości jęz. francuskiego: licealistów, słuchaczy Alliance Française przy UŁ oraz studentów filologii romańskiej UŁ w Łodzi. Po eksplikacji zebranych błędów interferencyjnych poruszono problem ich ewaluacji z punktu widzenia komunikacyjnego. W drugiej części artykułu przedstawiono metody i techniki zapobiegania błędom językowym powodowanym interferencją języka ojczystego. Ukazane zostały również typy ćwiczeń korekcyjnych pozwalających na terapię błędnych form językowych o charakterze interferencyjnym, pojawiających się w wypowiedzi ach ustnych i pisemnych u osób uczących się jęz. francuskiego.
2
Content available D'un manuel à l'autre
100%
PL
Artykuł jest próba ukazania możliwości adaptacji materiału podręcznika do nauki języka francuskiego pt. Méthode Orange 1 w klasach szkoły średniej, w których program nauczania realizowany jest w oparciu o podręczniki polskie, z uwzględnieniem nowego podręcznika dla pierwszej i drugiej klasy Le français! - C'est facile! Janiny Glanowskiej i Sabiny Janickiej.
PL
Przygotowanie metodyczne przyszłych nauczycieli języków obcych opiera się w znacznym stopniu na procesie obserwacji. Student, z chwilą rozpoczęcia zajęć w szkole ćwiczeń, spotyka się ze złożoną rzeczywistością procesu glottodydaktycznego oraz ze złożoną procedurą samego aktu obserwacji. Kształcenie poprzez obserwację może spełnić swoją wiedzotwórczą i kształcącą funkcję tylko wówczas, jeżeli przyszły nauczyciel zostanie odpowiednio przygotowany do prowadzenia obserwacji sytuacji glottodydaktycznych. Niniejszy artykuł został właśnie poświęcony metodologicznym aspektom obserwacji lekcji. Dokonano w nim omówienia specyfiki obserwacji sytuacji pedagogicznych oraz przeglądu technik obserwacyjnych i metod rejestracji danych. Krytycznej analizie poddane zostały trzy siatki obserwacyjne: matryca Flandersa, linearna siatka Weissa i ewaluacyjna siatka realizacji lekcji audiowizualnej opacowana przez CREDIF. Rozważania teoretyczne na temat procesu obserwacji, różnych technik gromadzenia danych oraz sposobów dokonywania ich analizy i oceny wykazały, że akt obserwacji jest procesem o dużym stopniu złożoności, wymagającym ze strony obserwującego rzetelnego przygotowania metodologicznego.
PL
W lipcu 1931 r. braliśmy udział w stażu pedagogicznym zorganizowanym przez Ecole Internationale de l'Alliance Française w Paryżu. Pracując, między innymi, w grupie zajmującej się problemami współczesnego językoznawstwa, kierowanej przez panią Marie Therese Vasseur, skoncentrowaliśmy się nad zagadnieniem dzisiejszego języka mówionego Francuzów, a ściślej zgodnością czasów w mowie zależnej. Niniejszy artykuł stanowi prezentację i omówienie przeprowadzonego badania - sondażu, dotyczącego powyższego zagadnienia. W celu lepszego uwypuklenia zaobserwowanych zmian zachodzących we współczesnym języku mówionym Francuzów, uważaliśmy za konieczne przypomnienie teorii mowy zależnej i niezależnej, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich transformacji towarzyszących przejściu mowy niezależnej w zależną.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.