Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Gabiony coraz częściej wpisują się w polski krajobraz
100%
|
|
tom nr 2
48--50
PL
Gabiony po raz pierwszy zastosowano we Włoszech pod koniec XIX w., a w Polsce ich debiut miał miejsce dopiero 100 lat później. Po włosku słowo „gabbia” oznacza klatkę, kosz, a określenie „gabion” przyjęto do języka angielskiego i dziś na całym świecie nazywa się tak siatkowo-kamienne elementy budowlane, służące do wzmacniania np. dróg, nabrzeży czy koryt rzek i skarp, a nawet dna morskiego.
2
Content available remote Kolejowa rewolucja w Polsce
100%
|
|
tom nr 2
68--69
PL
Rząd przyjął nowelizację rozporządzenia ws. wykazu linii kolejowych oznaczeniu państwowym. W noweli znalazły się wszystkie połączenia, jakie powstaną w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). A chodzi o aż 1600 km nowych linii, prowadzących z10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i do Warszawy. Nowe zapisy mają ułatwić procesy inwestycyjne w ramach Programu Kolejowego CPK.
EN
The government has adopted an amendment to the Regulation on the list of railway lines concerning the importance of the projects. In the novel, there are listed all connections, which will be created in connection with the construction of the Central Communication Airport (CPK). And it’s about 1600 km of new lines, leading from 10 directions to the Solidarity Airport and to the Warsaw.
3
Content available remote Wypadki w budownictwie : jak ich uniknąć?
100%
|
|
tom nr 4
13--15
PL
Branża budowlana od dawna należy do sektorów, w których najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy, w tym, niestety, śmiertelnych. Dlaczego tak się dzieje? Jak twierdzi Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), są trzy główne powody: znaczna liczba inwestycji, charakterystyczna zmienność prac, a także występujące od wielu lat trudności w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników. Na szczęście, takie przypadki, jak brak kamizelki odblaskowej, odpowiednich butów czy kasku, chociaż się zdarzają, należą już do rzadkości. Jednak kultury pracy na budowie ciągle musimy się uczyć.
EN
The construction industry has been one of the sectors where accidents at work most often occured, including, unfortunately, fatalities. Why is this happening? According to the National Labor Inspectorate (PIP), there are three main reasons: a significant number of investments, characteristic variability of work, as well as difficulties in finding qualified employees. Fortunately, cases such as the lack of a reflective vests, suitable shoes or helmets, although do happen, are now rare. However, work culture at the construction site still needs to be improved.
4
Content available remote Najdłuższa kładka wstęgowa w Polsce
100%
|
|
tom nr 3
66
PL
Do budowy kładki wstęgowej nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim (woj. dolnośląskie) wykorzystano ponad 1000 ton betonu, około 85 ton stali zbrojeniowej oraz ponad 18 ton stali sprężającej. Powstała jedna z trzech tego typu konstrukcji w Polsce, ale najdłuższa i jedyna wieloprzęsłowa.
5
Content available remote Jeden tunel, wiele wyzwań : specjalne rozwiązania
100%
|
|
tom nr 2
82--86
PL
Z tekstu dowiesz się: na czym polega metoda NATM; w jakich warunkach geologicznych drążono tunel; jakie były poszczególne etapy budowy.
6
100%
|
2020
|
tom nr 2
32--35
PL
Sposób klasyfikacji dróg w Polsce określa rozporządzenie ministra transportu i gospodarki morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Zgodnie z tymi zapisami wymagania techniczne dla danej drogi określa się na podstawie prędkości projektowej. Dla klasy GP, w przypadku terenu zabudowanego, dopuszczone są dwie prędkości projektowe: 60 i 70 km/godz.; w przypadku terenu niezabudowanego jest ich więcej: 60, 70, 80 i 100 km/godz. Trzeba przy tym pamiętać, że prędkość projektowa nie jest związana z prędkością w rozumieniu przepisów o ruchu drogowych, natomiast na jej podstawie określa się np. największe pochylenie niwelety czy liczbę odcinków z możliwością wyprzedzania.
7
Content available remote Coraz bliżej drążenia tunelu w Łodzi
100%
|
|
tom nr 3
84--85
PL
Na przełomie tego i kolejnego roku do Łodzi przetransportowane zostaną maszyny, które wydrążą tunel średnicowy. Podziemny obiekt będzie składać się z pięciu mniejszych tuneli, a wszystkie powstaną dzięki użyciu wyprodukowanych w Niemczech specjalnie na potrzeby tej inwestycji dwóch maszyn TBM.
8
Content available remote Drążenie z dokładnością do dziesiątych części milimetra
100%
|
2020
|
tom nr 2
66--71
PL
Za rok kierowcy będą mogli korzystać z ponad 2-kilometrowego tunelu, który powstaje w ramach budowy górskiego fragmentu drogi ekspresowej S7 (tzw. zakopianki łączącej Kraków z Zakopanem). Obie nitki są już wydrążone. W październiku 2019 r. doszło do przebicia na prawej, a w kwietniu tego roku na lewej nitce. Tym samym można było na dobre zabrać się za roboty wykończeniowe.
9
Content available remote Wygrać z wielką wodą się nie da…można ją za to oszukać
100%
|
|
tom nr 3
16--20
PL
W historii Polski to powodzie są jednymi z najgroźniejszych katastrof. Wielu z nas w pamięci ma choćby wydarzenia z 1997 r. na południu kraju, kiedy to zniszczone lub uszkodzone zostały dziesiątki tysięcy domów, mieszkań, dróg czy mostów, a zginęło 55 osób. Zadania w ramach szeroko pojętej gospodarki wodnej w naszym kraju realizuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Do głównych priorytetów Gospodarstwa należy właśnie ochrona przeciwpowodziowa. Jakie prowadzi inwestycje?
10
Content available remote Projekt budowy kolei do centralnego lotniska nabiera rozpędu
100%
|
|
tom nr 3
58--59
PL
Ogłoszono pierwszy kolejowy przetarg w ramach projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wybranych ma być sześciu wykonawców, którzy na podstawie pięcioletniej umowy ramowej będą prowadzić inwentaryzacje przyrodnicze na terenie całej Polski. Łączny koszt wszystkich planowanych zadań to ponad 26 min zł.
11
Content available remote Jak skutecznie wykonać barierę o niskiej wodoprzepuszczalności?
63%
|
|
tom nr 1
20--26
PL
Potrzeba wytworzenia bariery w przypadku napływu, dopływu, przepływu, wypływu, odpływu czy, wreszcie, wpływu wód gruntowych i substancji w nich rozpuszczonych, wynika z potrzeb równie licznych (pewnie liczniejszych) jak liczba wymienionych „pływów”. W hydrotechnice i geoinżynierii można zaproponować wiele sposobów systematyki przesłon (barier) przeciwfiltracyjnych w zależności od podstawowego celu postawionego tej przesłonie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.