Mimo podjęcia przez gminy szeregu działań w celu zaspokojenia potrzeb lokalowych swoich mieszkańców poprzez pozyskiwanie lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych nie udało się doprowadzić do zaspokojenia potrzeb w tym obszarze ani do ograniczenia kwot wypłacanych odszkodowań w związku z ich brakiem – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Według wstępnych danych, w 2017 r. oddano do użytku łącznie 178 258 mieszkań, tj. o 9,1% więcej w porównaniu z 2016 r., w którym także odnotowano wzrost o 10,6% w stosunku do 2015 r. Dynamika ta nie dotyczy budownictwa komunalnego, w którym oddano do użytku 1760 mieszkań (w 2016 r. –1746).
Gminy nie mają obowiązku wyprzedawania swoich zasobów lokalowych ani stosowania bonifikat dla najemców tych lokali. Zasady wykupu mieszkań komunalnych określają uchwały właściwych rad gmin, które wydawane są na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.)
Z inicjatywy ministra infrastruktury i rozwoju w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dotyczą one m.in. projektów realizowanych w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) i spółdzielni mieszkaniowych.
Zmienią się zasady dotyczące wsparcia mieszkaniowego dla osób o niskich i przeciętnych dochodach. Gminy – zobligowane do wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju – będą mogły teraz uczestniczyć w kosztach tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem przez innego inwestora.
Z raportu „Mieszkalnictwo w Polsce. Analiza wybranych obszarów polityki mieszkaniowej”, przygotowanego przez Fundację Habitat for Humanity1, wynika, że warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najsłabszych w Europie. Rozdział trzeci analizowanego raportu obejmuje wyniki badań ankietowych gmin w przedmiotowym zakresie. Warto przeanalizować podstawowe ustalenia i wnioski, jakie z nich płyną.
Choć w Polsce eksmisja "na bruk", czyli bez prawa do lokalu socjalnego lub tymczasowego, jest niedopuszczalna, to nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów idzie właśnie w tym kierunku.
Gmina ma obowiązek zapewniać lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach. Jedną z alternatywnych form samorządowych inwestycji mieszkaniowych w tym obszarze może być partnerstwo publiczno-prywatne.
Fundusz Mieszkań na Wynajem to program podjęty z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki któremu poszerza się oferta atrakcyjnych jakościowo i cenowo mieszkań do wynajęcia w największych polskich aglomeracjach.
W Ministerstwie Rozwoju i Infrastruktury trwają prace nad projektem ustawy o rewitalizacji. Projekt przeszedł już etap konsultacji publicznych i 11 maja 2015 r. został skierowany do opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Założenia do projektu ustawy 24 marca 2015 r. zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Co w nim znajdziemy?
Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób współdziałających w celu nabycia nieruchomości i wybudowania na niej osiedla złożonego z budynków wielorodzinnych lub jednorodzinnych, którymi następnie wspólnie zarządzają.
Według aktualnych informacji, podanych przez instytucję zarządzającą programem, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, do 10 marca 2017 r. do programu Mieszkanie Plus przystąpiło już ponad 70 gmin.
Projekt „Społeczna Agencja Najmu jako instrument polityki mieszkaniowej w Polsce” jest realizowany przez Fundację Habitat for Humanity Poland we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Śląskim. Jego realizacja rozpoczęła się w maju 2015 r., a potrwa do stycznia 2017 r., ale już dostępne są materiały będące efektem pracy zespołu projektowego.
Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących została uchwalona 5 lipca br. Określa ona zasady oraz procedury przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących, a także standardy ich lokalizacji i realizacji.
Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (DzU z 2017 r. poz. 79).
Ponad 110 gmin podpisało listy intencyjne z BGK Nieruchomości lub z Krajowym Zasobem Nieruchomości, potwierdzające wolę przystąpienia do programu Mieszkanie Plus. Samo podpisanie listu intencyjnego nie gwarantuje realizacji inwestycji, jednak jest to pierwszy etap, którego w programie pominąć się nie da.
Zbywanie komunalnych lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym z zastosowaniem bonifikaty, w wysokości dochodzącej nawet do 99% wartości rynkowej lokalu, stanowi ważny element gospodarowania gminnymi zasobami mieszkaniowymi. Jest to również istotne dla najemców tych lokali, którzy za zgodą gmin mogą stać się właścicielami nieruchomości.
Obecne rozwiązania prawne nie dają możliwości wniesienia partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego przez osoby fizyczne na rzecz osób trzecich. Stan ten zmienia uchwalona 23 lipca 2015 r. ustawa o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw.
Obecne instrumenty polityki mieszkaniowej w znacznie większym stopniu wspierają nabywanie mieszkań na własność niż budowę i dostęp do mieszkań na wynajem, w tym szczególnie za ceny niższe od rynkowych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.