Podczas dorocznej konferencji prasowej Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń dla Przemystów Papierniczego i Poligraficznego (VDMA) stwierdzono, że liczba zamówień z przemysłu papierniczego zmniejszyła się o 4% w stosunku do 2011 r., natomiast w przypadku wyposażenia drukarń zanotowano wzrost o 10%, a maszyn do przetwórstwa papieru - o 7%.
Na rynku materiałów z odzysku największy udział ma sektor opakowań papierowych – 65%. Papier i tektura charakteryzują się również najwyższym stopniem odzysku na całym świecie (z wyjątkiem szkła w niektórych krajach). Popyt na opakowania papierowe będzie w dalszym ciągu wzrastał dzięki rozwojowi produkcji w m.in. Chinach. Przewiduje się, że rynek opakowań z papieru makulaturowego będzie rósł w tempie 5% rocznie i w 2018 r. osiągnie wartość 139 mld USD.
W wielu krajach drzewo, zwtaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI w. Papierowe łańcuchy, oprócz zdobienia choinki, miały także znaczenie symboliczne. W czasach zaborów symbolizowały polityczne okowy. W ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano je do domu i ubierano ozdobami z papieru i jabtkami. Do Polski zwyczaj ten przenieśli niemieccy protestanci na przetomie XVII i XIX w. Początkowo spotykana była jedynie w miastach.