W poprzednich częściach z serii artykułów o kontaktologii dla doradców dokonaliśmy podziału soczewek kontaktowych, opisaliśmy parametry, które określają ich właściwości, a także określiliśmy różnice względem okularów, takie jak pole widzenia czy konstrukcje wykorzystywane w rozwiązaniach korygujących astygmatyzm i presbiopię. Termin ‘kontaktologia’, nawiązujący intuicyjnie do soczewek kontaktowych, odnosi się również do samych płynów wykorzystywanych do ich pielęgnacji oraz całego procesu związanego z higieną i dopasowaniem soczewek kontaktowych. W poniższym artykule rozwinięty zostanie temat płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W poprzedniej części dokonaliśmy podziału soczewek kontaktowych m.in. ze względu na materiał. Wyróżniliśmy najbardziej popularne, ogólnodostępne dla pacjentów soczewki miękkie, zyskujące popularność soczewki sztywne gazoprzepuszczalne, które dają zarówno użytkownikowi, jak i specjaliście większe możliwości korekcji wad wzroku oraz owiane największą tajemnicą soczewki hybrydowe, których dostępność w Polsce jest nadal bardzo niska. Pierwszą z tych grup dzielimy dalej na soczewki miękkie hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe, a także opisujemy każdy z materiałów według wielu cech dla niego charakterystycznych. Ich znajomość pomaga doradcom dokładniej wytłumaczyć różnicę między soczewkami, a specjaliście skuteczniej i szybciej dopasować je konkretnemu pacjentowi.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.