Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
2016
|
tom nr 2
27--29
PL
Do 30 czerwca br. samorządy wojewódzkie muszą zaktualizować wojewódzkie plany gospodarki odpadami oraz dostosować do nich tzw. uchwały wykonawcze. W efekcie tych działań w niektórych województwach może dojść do wprowadzenia korekt w obecnym podziale tychże na regiony gospodarki odpadami komunalnymi.
|
2015
|
tom nr 11
28--29
PL
Przyjęta przez Sejm 11 września br. i podpisana przez prezydenta 5 października ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa środki służące ochronie środowiska i zdrowiu ludzi przez zapobieganie niekorzystnym skutkom wytwarzania takiego sprzętu i gospodarowania nim lub przez ograniczanie tych skutków oraz ogólnych następstw wykorzystania zasobów i poprawę efektywności ich wykorzystania.
|
2015
|
tom nr 6
76--77
PL
Próbując odpowiedzieć na tak postawione pytanie, trzeba zauważyć, że istotną barierą w tej kwestii może być sposób postrzegania i interpretacji kluczowych zapisów rozporządzenia taryfowego, przyjęty w orzecznictwie rodzimych sądów administracyjnych.
|
|
tom nr 3
24
PL
Problem zagospodarowania odpadów wielkogabarytowych nie jest pierwszoplanowym tematem dyskusji o funkcjonowaniu systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Wynika to z faktu, iż chodzi o stosunkowo niewielki procent wszystkich odpadów komunalnych. Nie oznacza to jednak, że mówimy o zagadnieniu mało istotnym.
|
|
tom nr 12
21--22
PL
Kwestie związane ze wskazaniem podmiotu odpowiedzialnego za wydanie decyzji w przedmiocie utrzymania rowów melioracyjnych zostały potraktowane przez prawodawcę dość lakonicznie. Warto jednak przyjrzeć się im bliżej.
PL
Ustawodawca po okresie wakacyjnej przerwy powinien przyjrzeć się lukom prawnym w sektorze gospodarki odpadami. A tych, jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, nie brakuje.Pomimo kilku lat obowiązywania Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2016 r. poz. 1987, ze zm., dalej u.o.), wciąż dochodzi do sytuacji, w których przepisy ustawy nie przystają do realnych problemów praktyki. Jako przykład można przywołać chociażby ostatnie doniesienia z Bytomia, z których wynika, że decyzje o zgodzie na odbiór odpadów uzyskiwały podmioty niedysponujące instalacjami wymaganymi do ich przetwarzania.
PL
Niniejszy artykuł ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jakich okolicznościach można zasadnie twierdzić, że określona regionalna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) dysponuje tytułową pozycją.
PL
Zmiana uwarunkowań prawnych gospodarowania odpadami nie jest zjawiskiem zaskakującym. Wygląda jednak na to, że rok 2017 będzie pod tym względem szczególnie intensywny. Wdrożenie przepisów rozporządzenia w sprawie selektywnej zbiórki, nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami czy wreszcie finalizacja prac nad pakietem dyrektyw unijnych wprowadzających model gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), to zaledwie zarys wyzwań, jakie czekają podmioty reprezentujące szeroko rozumianą branżę odpadową w nadchodzących kilkunastu miesiącach. Niewątpliwie najbardziej ożywiona dyskusja będzie toczyła się wokół tej ostatniej kwestii, czyli GOZ-u. Jak wynika ze wspólnej deklaracji Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej w sprawie priorytetów legislacyjnych UE, prace nad pakietem dyrektyw dotyczących GOZ-u powinny zakończyć się w 2017 r.
|
|
tom nr 4
73--77
PL
Dobitnym dowodem potwierdzającym emocje, jakie generuje kwestia określenia zakresu tytułowego zadania, jest chociażby fakt wydania 31 stycznia br. przez Sąd Najwyższy orzeczenia, w którym stwierdzono, że gminy muszą płacić za oświetlenie każdej bezpłatnej drogi publicznej, jaka znajduje się na ich terenie.
|
|
tom Nr 2
50--53
PL
Wielkimi krokami zbliża się termin na wdrożenie w spółkach komunalnych nowych zasad kształtowania wynagrodzeń członków ich organów. O ile przy tym wiele już powiedziano o sferze finansowej członków zarządu i organów nadzorczych spółek komunalnych, o tyle niewiele mówi się o nowych standardach, jakie ustawodawca stawia osobom pełniącym wyżej wymienione funkcje. W praktyce okazuje się, że część z tych osób nie spełnia dziś nowych, bardziej restrykcyjnych wymagań. Czy zatem są one nadal uprawnione do sprawowania swojego mandatu?
|
|
tom nr 5
16
PL
Jednym z rezultatów wejścia w życie przepisów styczniowej nowelizacji ustawy o odpadach jest pojawienie się planów inwestycyjnych oraz wprowadzenie zmian o charakterze materialnoprawnym i proceduralnym w materiale normatywnym poświęconym wojewódzkim planom gospodarki odpadami.
PL
W ramach dążenia do gospodarki o obiegu zamkniętym pojawiła się koncepcja przekształcania instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Regionalne Centra Recyklingu. Czy taka transformacja jest dopuszczalna w świetle obowiązującego prawa?
|
2015
|
tom nr 12
18--19
PL
W pierwszej części omówienia nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym przeanalizowane zostały przepisy dotyczące obowiązków nakładanych na podmioty mieszczące się w ustawowej definicji „wprowadzającego sprzęt”. W części drugiej szczegółowo poruszona zostanie kwestia regulacji dotyczących zbierania zużytego sprzętu.
|
|
tom nr 5
11--13
PL
Na stronach internetowych Sejmu opublikowana zostala odpowiedź Ministerstwa Środowiska na interpelację dotyczącą skutków przepisów rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Częściowo rozwiewa ona wątpliwości w zakresie wykładni przepisów tego aktu prawnego.
|
|
tom nr 8
16--17
PL
Nie ma końca zamieszanie związane z wymianą władz w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Czy kolejna zmiana prawa zakończy spory?
|
|
tom nr 4
13--14
PL
Ministerstwo Środowiska podjęło kolejną próbę wprowadzenia ustawy odorowej. Pierwszym krokiem jest opracowany przez resort środowiska Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.