Przepisy prawne, związane z zamówieniami publicznymi, jak wiele innych elementów otoczenia prawnego, kształtowały się historycznie począwszy od starożytności. Powstające plemiona i wspólnoty były pierwszymi źródłami różnic grupowych, które wynikały z faktu posiadania oraz z podziału pracy. Ich siłą była zdolność tworzenia prawa, czyli przewaga ekonomiczna, która służyła do budowania władzy politycznej. Gminy wypracowały i wprowadzały więź społeczną – czynnik międzyludzki oparty już nie tylko na więzach krwi, ale na sąsiedztwie i interesie gospodarczym2. Tworzenie potencjału ekonomicznego „finansowe środki publiczne” poprzez pobieranie podatków w różnej formie, ściśle łączy się z poczuciem wspólnoty i państwowości. Wydatkowanie tych środków na infrastrukturę, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne państwa, nosi znamiona zamówień publicznych.
Część pierwsza artykułu została poświęcona zagadnieniu kształtowania i ewolucji Zamówień Publicznych oraz ustawy Prawo zamówień publicznych do formy obecnej wraz z wynikającymi ze wspomnianej ustawy obowiązkami, do których stosowania zobligowane są między innymi instytucje budżetowe. Poruszona została kwestia elektronizacji procesu zarządzania zakupami z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z przepisów.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.