Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
2
Content available remote Effects of votex strenght on the airfoil-vortex interaction.
63%
EN
The aerodynamic and acoustic effects of parallel airfoil-vortex interaction are studied numerically. The Euler equations are solved by means of finite volume method. It was fiund that the lift coefficient only slightly depends on the vortex core radius if the velocity induced at the airfoil surface by vortices of various cores is constant. In contrast with this, the intensity of the acoustic disturbance produced during the interaction strongly depends on the core radius even for a constant induced flow velocity.
PL
W pewnych warunkach lotu śmigłowca wiry krawędziowe spływające z końcówek łopat zderzają się z łopatami nadbiegającymi lub przechodzą w ich pobliżu. W wyniku tego zjawiska obciążenie łopat zmienia się w czasie co powoduje wibracje i hałas impulsowy o dużym natężeniu. W pracy badany jest wpływ koncentracji wiru określonej wielkości promienia rdzenia na proces współoddziaływania. Badania prowadzone są na drodze numerycznej w oparciu o równania Eulera rozwiązywane metodą objętości skończonych. W wyniku badań stwierdzono, że zmiany współczynnika siły nośnej nieznacznie zależą od promienia rdzenia (w zakresie od 0,05 do 0,25 cięciwy profilu) jeżeli prędkość indukowana na powierzchni profilu przez wiry o różnych rdzeniach jest jednakowa. W przeciwieństwie do tego, fala akustyczna (fala ściśliwości) generowana w procesie współoddziaływania silnie zależy od promienia rdzenia nawet przy spełnionym w/w warunku dotyczącym prędkości indukowanej. W przypadku małego rdzenia fala charakteryzuje się wysoką amplitudą i wysokim gradientem narastania ciśnienia. W tym przypadku fala rozprzestrzenia się głównie pod profilem. W przypadku wiru o dużym promieniu fala akustyczna jest słaba i rozchodzi się w przestrzeni przed profilem.
3
Content available remote Effects of angle of attack on the airfoil-vortex interaction.
51%
EN
The problem of parallel airfoil-vortex interaction for positives angles of attack od the NACA0012 airfoil is studied numerically and experimentally for the transonic flow range. The Euler equations were solved by means of a finite volume methd. Experiments were conducted in a shock tube of rectangular cross-section. It was found that the amplitude of lift coefficient variations during the interaction only slightly depends on the angle of attack in the range 0-5 degrees. The flow properties predited in calculations agree qualitatively with the measured ones.
PL
W pewnych warunkach lotu śmigłowca wiry krawędziowe spływające z końcówek łopat zderzają sie z łopatami nadbiegającymi lub przechodzą w ich poblizu. W wyniku tego zjawiska obciążenie łopat zmienia się w czasie co powoduje wibracje i hałas impulsowy o dużym natężeniu. W pracy badano proces współoddziaaływania wiru z profilem NACA 0012 na drodze numerycznej i doświadczalnej. Obliczenia prowadzono rozwiązując równania Eulera metodą objetości skończonych, W badaniach doświadczalnych wykorzystywano rurę uderzeniową, w której wir wytwarzany był na profilu poprzedzającym profil badany w wyniku przejścia fali uderzeniowej. Stwierdzono, że amplituda zmian współczynnika siły nośnej dla kątów natarcia w zakresie 0° - 5° jest praktycznie stała. Wynik ten uzyskano dla stosunkowo silnego wiru o maksymalnej cyrkulacji 50 m2/s i promieniu rdzenia 5,4 mm.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.