W artykule przedstawiono przyczyny powstania Komitetu Wszechsłowiańskiego w Moskwie (1941 r.), kładąc nacisk na dwie podstawowe kwestie. Pierwsza - to inicjatywa przedstawicieli intelektualistów wywodzących się z postępowej emigracji słowiańskiej w ZSRR oraz grupy intelektualistów radzieckich. Druga zaś - to szukanie przez władze radzieckie zarówno w płaszczyźnie wewnętrznej, jak i międzynarodowej wszelkich możliwości aktywizacji do walki z Niemcami. Podstawowe cele programowe Komitetu sprowadzały się do propagowania idei solidarności społeczeństw okupowanych krajów słowiańskich, aktywnej walki zbrojnej z Niemcami; pozyskiwanie moralnego, politycznego i materialnego poparcia emigracji słowiańskiej w krajach niesłowiańskich dla walki Armii Czerwonej i dla zbrojnego ruchu oporu w okupowanych krajach słowiańskich. Autor analizuje również stosunek emigracyjnych rządów krajów słowiańskich do działalności Komitetu Wszechsłowiańskiego, zwracając uwagę czytelnika na dwa zjawiska: 1) niechętnego ustosunkowania się oficjalnych przedstawicieli rządów Czechosłowacji, Jugosławii i Polski do faktu powstania i działalności Komitetu; 2) istnienia różnic i stopniowej ewolucji poszczególnych rządów emigracyjnych w stosunku do Komitetu.
Przedmiotem recenzji jest monografia pt. "Czerwony Głód" pióra Anne Applebaum. To pierwsza przetłumaczona na język polski tak obszerna publikacja o Wielkim Głodzie na Ukrainie, przedstawiająca problemw aspekcie różnorakich uwarunkowań o charakterze polityczno‑ideologicznym, społecznym, ekonomicznym oraz narodowościowym okresu 1929-1933 i lat nieco wcześniejszych.
Review article examines Polish edition of Miron Dolata's memoires entitled Zabić głodem. Sowieckie ludobójstwo na Ukrainie published in 2014 (English edition:M. Dolot: Execution by Hunger. The Hidden Holocaust. New York-London 1985.)
PL
Przedmiotem artykułu recenzyjnego są wspomnienia Mirona Dolota Zabić głodem. Sowieckie ludobójstwo na Ukrainie. Tłum. B. Gutowska‑Nowak. Kraków 2014, ss. 256.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.