Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 312

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
PL
Próby prawnego uregulowania problemu uciążliwości odorowych pojawiają się od kilkunastu lat. Pierwsze z nich omówione zostały w poprzednim numerze „Przeglądu Komunalnego”.
PL
Jeszcze nie umilkły echa publikacji projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych z 9 kwietnia 2015 r., a Ministerstwo Środowiska przygotowało już kolejną wersję tych przepisów. Co ma się zmienić tym razem?
PL
Proces przygotowawczy może prowadzić do zmiany statusu frakcji. Odpad staje się bowiem produktem. Nie zawsze jednak tak się dzieje.
PL
Pierwotne stanowisko Ministerstwa Środowiska w sprawie obowiązywania uchwał rad gmin odnoszących się do kwestii związanych z wyborem metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz określaniem stawek takiej opłaty wzbudziło wiele kontrowersji. Moim zdaniem, było ono jednak prawidłowe i należałoby go bronić.
PL
Ustawa z 12 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21 ze zm.) w art. 41 ust. 1 przewiduje, iż, co do zasady, gospodarowanie odpadami wymaga uzyskania zezwolenia. Zezwolenia te wydawane są przez właściwe organy administracji, przy czym właściwość określona jest przez odpowiednie przepisy ustawy, odwołujące się także do innych aktów. Przepisy te w pewnych przypadkach budzą jednak wątpliwości.
PL
Ustanowiony w art. 144 ust. 1 i 2 ustawy P.o.ś. zakaz naruszania standardów jakości środowiska poza terenem, do którego prowadzący instalację ma tytuł prawny, ma pewne wady. Powoduje m.in. powstawanie określonych kłopotów w sytuacji, gdy graniczą ze sobą tereny dwóch lub więcej zakładów, które obejmują instalacje powodujące podobnego rodzaju emisje, wzajemnie na siebie oddziałujące, gdzie rozdzielenie zakresu tych oddziaływań jest praktycznie niemożliwe.
PL
Ubiegłoroczna nowelizacja prawa ochrony środowiska w dużym stopniu dotyczy zagadnień dotyczących „prawa emisyjnego”. Do jego najważniejszych aspektów z pewnością należy zaliczyć pozwolenia emisyjne.
PL
Dla przedsiębiorstw multienergetycznych i multimedialnych, które rozważają w przyszłości korzystanie z usług outsourcingowych, swoją ofertę przedstawiła firma SPIN.
EN
An advantageous offer by the SPIN company is presented for the multi-energy and multi-medial companies, which consider use in the future outsourcing services.
PL
Przepisy konstruujące wymagania dotyczące selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zawierają błąd legislacyjny. Ponadto pojawia się w nich wiele wątpliwych zapisów. Czego one dotyczą?
10
Content available Obliczanie podstaw słupów zginanych dwukierunkowo
100%
PL
Słupy są elementami konstrukcyjnymi przenoszącymi głównie siły osiowe, a także niejednokrotnie momenty zginające. Sposób połączenia ich podstawy z fundamentem umożliwia najczęściej przeniesienie momentu zginającego jedynie w jednej płaszczyźnie, traktując zamocowanie w drugim kierunku jako przegubowe. Niekiedy zachodzi jednak potrzeba zapewnienia stateczności konstrukcji poprzez obustronne utwierdzenie słupa, np. w wiatach stalowych, co wywołuje w podstawach słupów zginanie dwukierunkowe, któremu dodatkowo towarzyszy siła osiowa. Norma [1] i dostępna literatura (m.in. [2], [3], [4]) przewidują procedury obliczeniowe tylko dla podstaw słupów zginanych w jednym kierunku. W niniejszej pracy przedstawiono propozycję sposobu obliczania nośności podstaw słupów poddanych ściskaniu i zginaniu dwukierunkowemu. Opracowana procedura iteracyjna oparta jest na metodzie składnikowej z normy [1]. Uzyskane wyniki porównano z rezultatami otrzymanymi z analizy metodą elementów skończonych.
EN
Columns are structural elements subjected to compression and sometimes bending. The way of their anchorages in foundations usually allows to withstand bending only in one plane, while in another plane connection is assumed to be hinged. Sometimes column need to be fixed in both planes, for example in steel sheds, which causes biaxial bending with additional axial force in column bases. Both codes [1] and available literature (ex. [2], [3], [4]) give procedures only to calculate column bases under bending in one axial. This paper shows the proposal of the procedure to calculate column bases under compression and biaxial bending. This iterative procedure is based on component method. Obtained results were compared with results from finite element analysis.
EN
The data of icequakes series recorded in spring and summer seasons at Hans glacier, Spitsbergen, have been analysed. The determination of seismicity of the glacier, is based on temporary measurement networks placed on glacier surface. The following source parameters are analysed: seismic moments, apparent stresses, stress drops, sources diamensions and radiated seismic energies. A comparison of scalling relations for source parameters odf spring and summer series of icequakes has been made.
PL
Nowelizacja ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, dokonana ustawą z 22 stycznia 2010 r. (DzU nr 28, poz. 145), wprowadziła do art. 55 ust. 1 wchodzący w życie od 1 stycznia 2011 r. przepis zawarty w pkt. 7a. Zakazuje on składowania odpadów palnych selektywnie zebranych.
PL
Już ponad rok temu, 22 stycznia 2010 r., Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (czytaj też "Przegląd Komunalny" 3/2010). Nowelizacja, mająca w momencie jej wprowadzania charakter tymczasowy, ze względu na konieczność dokonania do końca 2010 r. transpozycji nowej dyrektywy ramowej o odpadach, okazała się dość trwała - jak to z reguły z rozwiązaniami tymczasowymi bywa.
PL
Podstawowe obowiązki podmiotów objętych przepisami Ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie wynikają bezpośrednio z ustawy i dotyczą podejmowania działań zapobiegawczych i naprawczych. W przypadku wystąpienia zagrożenia szkodą czy jej powstania zobowiązane podmioty muszą podejmować odpowiednie działania z własnej inicjatywy. W przeciwnym razie właściwe organy mają obowiązek podjęcia działań egzekucyjnych i ewentualnego stosowania sankcji (art. 28 mówi, że niepodjęcie działań jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny).
PL
Artykuł 2 ust. 1 pkt 2 Ustawy z 13 kwietnia br. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie poszerza podmiotowy zakres odpowiedzialności poza zakres "działalności stwarzającej ryzyko szkody": podmiot korzystający ze środowiska odpowiada również za szkody wyrządzone w odniesieniu do chronionych gatunków lub siedlisk przyrodniczych, pod warunkiem, że zagrożenie lub szkoda powstały z jego winy.
PL
W poprzednim miesiącu omówiono ogólne założenia dotyczące ustalenia podmiotowego zakresu obowiązywania Ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. W niniejszym artykule zakres ten zostanie określony nieco bliżej.
PL
Odpowiedzialność za szkody w środowisku, ustanowiona przepisami ustawy z 13 kwietnia 2007 r. (DzU nr 75, poz. 493), ma charakter głównie administracyjno-prawny, co wynika z faktu, że egzekwowana jest przede wszystkim za pomocą instrumentów prawnych o takim właśnie charakterze i przez wskazane organy administracji.
PL
Wzorem dyrektywy 2004/35/WE Ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (DzU nr 75, poz. 493) nie obejmuje swoim zakresem szkód wyrządzonych w środowisku (zagrażających mu) przez każdego, a tylko - co do zasady - szkody wyrządzone przez wskazane podmioty.
PL
Ustawowe zapisy dotyczące oceny wodnoprawnej budzą niejasności. Niektóre nieścisłości udało się wyeliminować przy okazji nowelizacji ustawy Prawo wodne.
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.