Zamiana ruchu obrotowego na ruch liniowy to problem, przed którym wielokrotnie staje aplikant w branży automatyki przemysłowej. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych sposobów, aby tego dokonać. Do najpopularniejszych należą użycie śruby i nakrętki kulowej, napęd łańcuchowy, napęd mimośrodowy czy też pasowy. Firma WObit posiada w swojej ofercie serię modułów liniowych wykonywanych na wymiar pod życzenie klienta. Zamiana ruchu obrotowego w tym przypadku odbywa się właśnie poprzez napęd paskowy.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Burzliwy rozwój automatyzacji przemysłu i komplikacja procesów produkcyjnych powodują coraz częstsze sięganie do rozwiązań wykorzystujących sieci komunikacyjne i ich adaptację do lokalnych potrzeb. Wymaga tego potrzeba komunikacji modułów wykonawczych oraz sensorów z urządzeniem zarządzającym procesem. Związane są z tym zjawiskiem kwestie bezpieczeństwa, dynamiki i niezawodności produkcji. Osiągnięcie wysokich współczynników w tych materiach składa się na podniesienie wydajności, oszczędności zakładu produkującego poprzez eliminację błędów, i co za tym idzie, mniejszych strat wynikających z „wypuszczenia” wadliwych detali. Niezawodność urządzeń medycznych decyduje niejednokrotnie o zagrożeniu zdrowia i życia ludzkiego. Wykrywanie błędów w sieci tego typu urządzeń i szybsza ich korekta zapewniają bezpieczeństwo pacjenta.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Silniki bezszczotkowe prądu stałego (Brushless Direct Current) są typem silników, który gwałtownie zdobywa popularność. Są one używane w sprzęcie gospodarstwa domowego, w przemyśle samochodowym, przemyśle lotniczym, sprzęcie medycznym, w automatyce przemysłowej - elementy wykonawcze. Nazwa BLDC sugeruje, iż nie są to napędy, w których do komutacji zastosowano szczotki. Są one komutowane elektronicznie. Napędy tego typu mają wiele właściwości, dzięki którym przewyższają silniki komutatorowe i indukcyjne.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Komputery czy urządzenia cyfrowe mają bardzo charakterystyczną cechę - nie rozumieją języka ludzkiego. To, co dociera do mikroprocesora i układów logicznych, to cyfry. Potrzebny zatem jest interfejs, który przetłumaczy język "ludzki" na język "komputerowy" i załaduje program do pamięci mikroprocesora. Firma Alcatel-Lucent Dunkermotoren w kooperacji z miControl stworzyła środowisko służące do pisania skryptów w języku wysokiego poziomu Python. Interfejs ten nazywany jest mPLC. Dzięki niemu istnieje możliwość stworzenia oprogramowania i przesłania go poprzez magistralę CAN do pamięci mikroprocesora, który jest mózgiem regulatora silnika, zawartego w silniku BLDC produkowanym przez Alcatel - Lucent Dunkermotoren.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W dobie miniaturyzacji układów elektronicznych i systemów automatyki niezwykle ważnym elementem każdej aplikacji jest integralność elementów wykonawczych. Wychodząc naprzeciw tej tendencji, firma Dunkermotoren GmbH proponuje modularne jednostki napędowe, które mogą zawierać silnik, sterownik, enkoder, hamulec i przekładnie połączone w jedno kompaktowe urządzenie.
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W celu przetestowania podstawowych trybów pracy dwóch silników BLDC, sprzężonych ze sobą po magistrali CAN i sterowanych przy pomocy komputera osobistego, stworzono platformę testową. Po napisaniu odpowiedniego oprogramowania dla układu zostały zdjęte charakterystyki dotyczące pozycji napędów, ich wzajemnej współpracy oraz dokonano konfrontacji wiadomości teoretycznych (standardów) CANopen z rzeczywistym zastosowaniem tej magistrali w produktach firmy Alcatel - Lucent Dunkermotoren.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.