Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
Survivability of free and microencapsulated Lactobacillus rhamnosus bacteria in different pH media was investigated. Microencapsulated bacteria were also subjected to freeze-drying. Encapsulation and freeze-drying are effective stabilisation methods increasing their resistance to environmental pH.
PL
W pracy postanowiono scharakteryzować mikrokapsułkowane bakterie Lactobacillus rhamnosus firmy Rhodia Food BIOLACTA (Olsztyn, Polska). Do utworzenia kapsułek zastosowano sól sodową kwasu alginianowego typu MV - zewnętrzna warstwa będąca polianionem i skrobię hydroksypropyloamoniową o stopniu podstawienia 0,03 - ciekły rdzeń będący polikationem. Kapsułki rozpuszczano przy użyciu roztworu cytrynianu sodu. Poprzez posiew na płytki metodą zalewową określano żywotność bakterii z rodzaju Lactobacillus zarówno wolnych, jak i kapsułkowanych. Postanowiono także ustalić wpływ kapsułkowania na przeżywalność bakterii w środowisku o pH 2, 7 i 8. Mikrokapsułkowane bakterie były także suszone sublimacyjnie. Otrzymane wyniki badań udowodniły ochronny wpływ kapsułek na przeżywalność szczepu bakterii Lactobacillus rhamnosus. Zakapsułkowane bakterie Lactobacillus rhamnosus przeżywają w środowisku o pH 2 do 3 doby hodowli, a ilość żywych bakterii po 24 godzinie hodowli utrzymuje się na poziomie 108 jtk/mL. Bakterie wolne natomiast w 3 godzinie hodowli osiągają poziom 108 jtk/mL, a tym samym krótszy jest czas ich życia w środowisku o pH 2 (rys. 3). W środowisku o pH 7 bakterie wolne jak i kapsułkowane w 3 dobie hodowli osiągają poziom odpowiednio 107 jtk/mL i 109 jtk/mL. W środowisku o pH 8 w 3 dobie hodowli liczba żywych bakterii jest tego samego rzędu co w środowisku o pH 7 (rys. 4 i rys. 5). Suszenie sublimacyjne bakterii kapsułkowanych zmniejszyło ilość żywych komórek z poziomu 1010 jtk/mL na poziom 107 jtk/mL. Mikrokapsułkowanie i liofilizacja tych bakterii okazały się efektywnymi metodami stabilizacji przez zwiększenie ich odporności na pH środowiska.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.