Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W ciągu ostatnich 95 lat dokonał się ogromny postęp w dziedzinie precyzyjnych pomiarów czasu - poziom dokładności w Polsce i na świecie zmienił się o 6 rzędów wielkości: z poziomu milisekund do poziomu nanosekund. Jest to wynikiem ogromnego zapotrzebowania na wiarygodną i dokładną informację o czasie - początkowo głównie dla potrzeb nawigacji morskiej czy zwykłej regulacji transportu publicznego i komunikacji, a w końcu w licznych zastosowaniach nawigacji satelitarnej, łączności przewodowej i bezprzewodowej, teleinformatyce, bezpieczeństwie operacji finansowych, energetyce i praktycznie w każdym obszarze funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Przed Głównym Urzędem Miar od początku jego istnienia stało i nadal stoi zadanie wychodzenia naprzeciw tym potrzebom i dbałości o rozwój tej dziedziny.
2
Content available Z precyzją do miliardowych części sekundy
100%
PL
Przeczytaj, jak jest ustalany czas urzędowy w Polsce.
3
Content available remote Pomiary czasu i częstotliwości w Polsce i na świecie w latach 1919–2009
100%
PL
W ciągu ostatnich 90-ciu lat dokonał się ogromny postęp w dziedzinie precyzyjnych pomiarów czasu - poziom dokładności pomiarów czasu w Polsce i na świecie zmienił się o 6 rzędów wielkości: z poziomu milisekund do poziomu nanosekund. Jest to wynik ogromnego zapotrzebowania na wiarygodną i dokładną informację o czasie - początkowo głównie dla potrzeb nawigacji morskiej, czy zwykłej regulacji transportu publicznego i komunikacji, a w końcu w licznych zastosowaniach nawigacji satelitarnej, łączności przewodowej i bezprzewodowej, teleinformatyce, bezpieczeństwie operacji finansowych, energetyce i praktycznie w każdym obszarze funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Przed Głównym Urzędem Miar, od początku jego istnienia, stało i nadal stoi zadanie wychodzenia naprzeciw tym potrzebom i dbałości o rozwój tej dziedziny
4
Content available remote Czas na Ziemi i w kosmosie
100%
PL
Od niepamiętnych czasów pomiar czasu wiązał się z obserwacjami zjawisk astronomicznych. Początkowo opierano się na zwykłej rachubie dni, miesięcy i cyklicznie zmieniających się porach roku. Zegary, a właściwie różnego typu urządzenia do odmierzania czasu, służyły jedynie do odtwarzania w przybliżeniu równych jego przedziałów. Sytuacja radykalnie zmieniła się wraz z zastosowaniem zegara Harrisona (XVIII w.) w nawigacji morskiej do określania kątowej odległości od portu, będącego punktem odniesienia w kierunku wschód-zachód, czyli do wyznaczania długości geograficznej. Dokładny, jak na owe czasy, zegar Harrisona służył do przeniesienia lokalnego czasu słonecznego w porcie macierzystym (punkcie odniesienia) na dowolne miejsce na morzu, w celu porównania go z lokalnym czasem słonecznym, dzięki czemu można było wyznaczyć pozycję statku na morzu. Rozwój cywilizacji, a zwłaszcza kolei i telegrafu, spowodował, że w 1884 r. na Międzynarodowej Konferencji Południka Zerowego w Waszyngtonie przyjęto podział kuli ziemskiej na 1-godzinne strefy czasowe, z południkiem zerowym przechodzącym przez obserwatorium w Greenwich, przez co głównym odniesieniem dla pomiarów czasu stał się czas słoneczny, uzyskiwany z obserwacji astronomicznych, przeliczony na południk zerowy.
5
Content available remote Niezależna Polska Atomowa Skala Czasu - TA(PL)
100%
|
2005
|
tom R. 8, nr 1
19-19
PL
3 grudnia br. w Głównym Urzędzie Miar podpisano Porozumienie o współpracy w zakresie tworzenia niezależnej polskiej atomowej skali czasu TA (PL) pomiędzy: Prezesem Głównego Urzędu Miar, Centrum Badań Kosmicznych PAN - Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borowcu, Instytutem Łączności, Telekomunikacją Polską SA - Centrum Badawczo-Rozwojowym, Instytutem Tele- i Radiotechnicznym, Centralnym Ośrodkiem Metrologii Wojskowej, Specjalistycznym Ośrodkiem Metrologii Sił Powietrznych.
6
Content available remote Czas na ziemi i w kosmosie - wybrane aspekty metrologii czasu i częstotliwości
63%
PL
Niniejszy artykuł przybliża tematykę współczesnej metrologii czasu i częstotliwości. Przedstawione są tu dwa najważniejsze zagadnienia dzisiejszej metrologii czasu i częstotliwości: wyznaczanie międzynarodowych atomowych skal czasu oraz utrzymywanie i funkcjonowanie globalnych systemów nawigacji satelitarnej. Dodatkowo opisane zostały wybrane aspekty związane bezpośrednio z praktyką pomiarów w tej dziedzinie.
EN
This paper is aimed at making contemporary time and frequency metrology more familiar to the readers. Two most important issues of today’s time and frequency metrology are presented here: determination of international atomic timescales as well as maintenance and operation of global navigation satellite systems. Additionally, same aspects directly connected to the practice of measurements in this field have been described herein.
PL
Praca przedstawia dotychczasową, jak i nową metodę wzorcowania mierników pola, stosowaną w Głównym Urzędzie Miar. Prezentowane są różnice, w tym wady i zalety każdej z nich. Krótko omawiany jest także rachunek niepewności pomiaru.
EN
This paper presents the current and new method for field meters calibration used in the Central Office of Measures. There are shown the differences, including their advantages and disadvantages. Measurement uncertainty calculation is also briefly discussed.
8
Content available remote Rozdzielczość a niepewność wyniku pomiaru
63%
PL
W niniejszym artykule przedstawiono sposób uwzględniania rozdzielczości w niepewności wyniku pomiaru w oparciu o doświadczenie metrologiczne autorów zdobywane podczas pomiarów przy wzorcowaniu i podczas analizy wpływu na niepewność wyniku pomiaru czynników związanych z przyrządem i metodą pomiarową. Zwrócono szczególną uwagę na problemy występujące w praktyce.
EN
In this paper, the way of accounting the resolution in evaluation of uncertainty of measurement result was presented. It was based upon metrological experiences of authors, collected during performance of measurements for calibration and analysis of influence of factors concerning the measurement instrument and measurement method on uncertainty of measurement result. The special attention was paid into problems occurring in practice.
9
Content available remote Realization of atomic SI second definiotion in the context UTC(PL) and TA(PL)
51%
EN
In this paper, the problem of practical realization of atomic SI second definition is discussed from the metrological point of view. Special attention is devoted to the maintenance of UTC(PL) - Polish local physical realization of UTC, and to the determination of TA(PL) - the Polish independent atomic timescale. The role of such timescales, as well as local and international cooperation in time and frequency metrology is also considered. We share some Polish experience in this field.
PL
Przy realizacji atomowej definicji sekundy na najwyższym poziomie dokładności samo posiadanie atomowych wzorców czasu i częstotliwości nie wystarcza. Wymagane jest również prowadzenie szerokiej lokalnej i międzynarodowej współpracy laboratoriów czasu i częstotliwości. W celu zachowania wysokiej dokładności zegary atomowe powinny być w sposób ciągły ze sobą porównywane i niezbędny jest ich udział w tworzeniu międzynarodowych i lokalnych atomowych skal czasu. Z tego względu atomowe skale czasu UTC(PL) i TA(PL) pełnią istotną rolę w zachowaniu wysokiej dokładności pomiarów czasu i częstotliwości w Polsce. UTC(PL) stanowi główną skalę odniesienia dla porównań zegarów atomowych i skal czasu w Polsce i umożliwia im dowiązanie do UTC. Dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie UTC(PL) jak najbliżej UTC, co jest procesem złożonym i wymaga prognozowania skali czasu UTC(PL) względem UTC. Z kolei wyznaczanie TA(PL), możliwe dzięki utworzeniu w Polsce rozproszonej sieci porównań zegarów atomowych przy użyciu metody GPS CV, stymuluje rozwój wyznaczania i prognozowania skal czasu, zobowiązuje laboratoria biorące udział w TA(PL) do prowadzenia regularnej współpracy na odpowiednio wysokim poziomie merytorycznym oraz gwarantuje regularną ocenę stabilności wzorców atomowych. Wszystkie te działania prowadzą do podnoszenia dokładności odtwarzania jednostek miar czasu i częstotliwości i są one w Polsce ciągle rozwijane i doskonalone.
10
Content available Pomiar różnicy faz sygnałów napięciowych
51%
PL
W niniejszym referacie przedstawiona została teoria i praktyka pomiaru różnicy faz sygnałów napięciowych za pomocą częstościomierza-czasomierza cyfrowego. Szczególną uwagę zwrócono na czynniki mające bezpośredni wpływ na wartość i niepewność wyniku pomiaru oraz zapro-ponowano sposób zminimalizowania ich wpływu. W efekcie uzyskano zweryfikowane i spójne wyniki pomiaru różnicy faz sygnałów napięciowych wykonanych za pomocą częstościomierza-czasomierza, w pełni wykorzystując dużą precyzję pomiaru czasu.
EN
In this paper, we present the theory and practical aspects of phase measurements of voltage signals with usage of universal time and frequency counter. Special attention is turned to the factors which influence directly the final value and uncertainty of measurement's result. We propose a method of reducing their influence. As a result, we obtain verified and consistent results of phase measurements of voltage signals performed with a universal time and frequency counter, using to the full its high precision for time measurements.
PL
W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące organizowanych przez GUM krajowych porównań międzylaboratoryjnych w dziedzinie czasu i częstotliwości. Opisano zalety zastosowania jako obiektu porównań generatora z symulatorem sygnału z silnika krokowego zegara elektronicznego i zwrócono uwagę na charakterystykę pracy chronokomparatorów.
PL
W niniejszym referacie przedstawiono najnowsze wyniki badań prowadzonych w Głównym Urzędzie Miar, we współpracy z Telekomunikacją Polską S.A. i Akademią Górniczo-Hutniczą, badań nad precyzyjną transmisją czasu przez włókna światłowodowe. W wyniku uruchomienia pomiędzy GUM i TP S.A. stałego operacyjnego łącza światłowodowego z zaimplementowaną dwukierunkową metodą transferu czasu i dzięki pozostawieniu, jako metody zapasowej, metody GPS CV prowadzone są ciągłe porównania wyników pomiarów uzyskanych z obu tych metod. Pozwala to na stałą weryfikację i dodatkową ocenę dokładności metody GPS CV, która pozostaje metodą podstawową w przypadku pozostałych łączy do transferu czasu pomiędzy GUM a instytucjami uczestniczącymi w ciągłych krajowych porównaniach atomowych wzorców czasu i częstotliwości. Badania te są również bardzo ważne w perspektywie planów tworzenia krajowej światłowodowej sieci porównań zegarów atomowych.
EN
In this paper there are presented the newest results of investigation carried on at the Central Office of Measures (GUM - Główny Urząd Miar) in cooperation with the Polish Telecom (TP S.A. - Telekomunikacja Polska S.A.) and AGH Technical University (AGH - Akademia Górniczo-Hutnicza), in the scope of precise time transfer over optical fibers. Since December 2008, the permanent operational optical link with implemented two-directional time transfer method has been run between GUM and TP S.A. Due to leaving GPS CV method as a backup, there are carried on continuous comparisons of measurement results obtained with the use of both methods. This allows to verify continuously the accuracy of the GPS CV method, which is the basic method of the time transfer in the case of the remaining time transfer links between GUM and the institution participating in continuous national comparisons of atomic time and frequency transfer. The obtained metrological characteristics of the two-directional time transfer over optical fibers are much better than in the case of GPS CV method. It was confirmed that the unstability of internal delay in GPS CV time transfer system is due to different types of GPS antennas and types of internal conditioning. The optical method can be used for remote calibration of GPS CV time transfer systems. Such investigations are also very important in the context of creation of the national optical fiber net of atomic clock comparisons.
PL
W niniejszym referacie przedstawiono najnowsze wyniki, prowadzonych w GUM we współpracy z TP i AGH, badań nad precyzyjną transmisją czasu przez włókna światłowodowe w oparciu o uruchomione pomiędzy GUM i TP stałe operacyjne łącze światłowodowe z zaimplementowaną dwukierunkową metodą transferu czasu i pozostawioną, jako metodą zapasową, metodą GPS CV. Wykazano, że dwukierunkowa transmisja sygnałów czasu poprzez światłowód może być zastosowana do zdalnej kalibracji i monitorowania opóźnień wewnętrznych satelitarnych systemów do transferu czasu.
EN
In this paper there are presented the newest results of investigations carried out at the Central Office of Measures (GUM - Główny Urząd Miar) in cooperation with the Polish Telecom (TP - Telekomunikacja Polska S.A) and AGH University of Science and Technology (AGH - Akademia Górniczo-Hutnicza) on a precise time transfer using optical fibers [4-5]. Since December 2008 the constant operational optical link with implemented two-way time transfer method has been run between GUM and TP (Fig. 2, Section 3). Due to using GPS CV method (Fig. 1, Section 2) as a backup, there is carried out continuous comparison of measurement results obtained from both two method. It allows constant verification of the accuracy of the GPS CV method which is the basic method for time transfer in the case of the remaining time transfer links between GUM and the other institutions participating in continuous national comparisons of atomic time and frequency standards. The obtained metrological characteristics of the two-way time transfer using optical fibers are much better than in the case of GPS CV method (Figs. 3 and 4, Section 4). There was confirmed the unstability of internal delays in GPS CV time transfer systems [10-11], probably due to different types of GPS antennas and types of internal conditioning. The optical method can be used for remote calibration of GPS CV time transfer systems. Such investigations are also very important in context of planning to create an optical fiber net for atomic clock comparisons [6].
14
Content available remote Nowe wyzwania w europejskim programie badań naukowych w metrologii
51%
PL
Nowe wyzwania przedstawione w Europejskim Programie Badań Naukowych w Metrologii związane ze zwiększeniem innowacyjności i konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej stawiają przed krajowymi programami rozwoju metrologii nowe zadania. Realizowanie w różnych europejskich Krajowych Instytucjach Metrologicznych (NMI) często bardzo podobnych programów badawczo-rozwojowych powoduje rozproszenie środków przeznaczanych na ich realizację. Współpraca między NMI jest najczęściej nieformalna i niedostateczna, a priorytety ustalane są na poziomie krajowym. Ogranicza to możliwości zaspakajania rosnącego w Europie zapotrzebowania na zaawansowaną metrologię jako narzędzie służące innowacyjności (np. w biotechnologii, technologiach teleinformatycznych i nanotechnologii), wspierające politykę (np. metodologie pomiarowe i badawcze będące wsparciem dla dyrektyw i innych działań regulacyjnych) oraz wspierające inne dziedziny badań naukowych dzięki zapewnieniu nowych zaawansowanych technik i przyrządów pomiarowych. Europejski Program Badań Naukowych w Metrologii ma celu połączenie wysiłków poszczególnych krajów i stworzenie wspólnych projektów badawczych mających strategiczne znaczenie dla rozwoju w Europie oraz uzyskanie możliwości współfinansowania tych projektów z funduszy Unii Europejskiej z wykorzystaniem Artykułu 169 Traktatu Europejskiego.
EN
With the overall goal of accelerating innovation and competitiveness, generating data and knowledge necessary to improve quality of life, and providing better tools for the scientific community the European Metrology Research Programme (EMRP) aims, through European integration, to develop new measurement capabilities which have strategic impact for Europe. The European Metrology Research Programme aims to join relevant European national programmes and activities to accelerate the development of vital research capabilities that on the one hand supports competitiveness and on the other hand provides an infrastructure that supports EU policies. The Joint Programme is based on Article 169 of the European treaty. The European Commission will co-fund this Joint Programme through Article 169 - the most advanced instrument for the integration of European Research. The EMRP will play an important part in the construction of the wider European Research Area. The context of the programme is to enable Europe to respond to the growing demands for cutting-edge metrology as a tool for innovation, scientific research and support for policy, particularly in emerging technological areas. The programme objective is to accelerate the development of new measurement capabilities and to significantly improve dissemination and application of the knowledge generated throughout the stakeholder community. The Governance of the EMRP is assured by executing the Joint Programme through a common structure. The common structure is set out as a non-profit association according to German civil law with the legal title of EURAMET e.V. This legal entity is constructed with a perspective that goes even beyond the execution of the EMRP and will be able to include tasks and obligations related to the European and global harmonisation of metrology. Membership of EURAMET e.V. is generally open to all European countries through their national metrology institutes. Thus, the EMRP partners effectively establish a substructure of the wider EURAMET e.V. for all matters of the EMRP.
PL
W artykule przedstawiono budowę i oprogramowanie systemu porównań bezpośrednich zegarów atomowych i skal czasu. Omówiono znaczenie takich porównań oraz zasadę działania i strukturę systemu pomiarowego realizującego proces porównań. Istotnym elementem sytemu pomiarowego jest opracowany przez autorów 24-kanałowy multiplekser analogowy. Oprogramowanie systemu, które w znacznym stopniu decyduje o jego funkcjonalności, zrealizowano w środowisku LabWindows/CVI. Dzięki zastosowanej w oprogramowaniu technologii zmiennych sieciowych prezentowany w artykule system może komunikować się z innymi systemami pomiarowymi wchodzącymi w skład kompleksowego systemu nadzoru państwowego wzorca jednostek miar czasu i częstotliwości.
EN
The paper describes a system for direct comparison of atomic clocks and timescales used for TAI and UTC timescales creation. There is also presented the significance of direct comparison of atomic clocks and timescales, a measuring system structure (Fig. 1) and the software controlling the system. A 24-channel analog multiplexer (Fig. 2) with small delay of signal paths, designed and constructed by the authors, is also used in the comparison process. The construction of the multiplexer (Fig. 3) is based on the low-priced National Instruments data acquisition card NI-DAQ USB 6501 and a set of reed relays. To determine the time differences between the reference signal (the signal of the main atomic clock) and the signals of compared atomic clocks, one out of three precision frequency/ timer meters can be used, i.e., Pendulum CNT-81, Hewlett-Packard HP53132A or Stanford Research SR620. The software of the system was developed in the LabWindows/CVI programming environment using the layered model (Fig. 4). Thus, the changes of instruments that previously were not expected to be used in the system will require relatively minor modifications of the software. This system is currently implemented in the Laboratory of Time and Frequency of the Central Office of Weights and Measures as a part of a complex integrated system for monitoring and control of the national time and frequency standard.
PL
W niniejszym artykule przedstawione zostały zagadnienia dot. organizowanych przez Główny Urząd Miar krajowych porównań międzylaboratryjnych w dziedzinie czasu i częstotliwości, w kontekście zastosowania w najnowszym porównaniu z 2011 r. jako wzorca przenośnego: generatora z symulatorem sygnału z silnika krokowego zegara elektronicznego. Podczas analizy wyników tego porównania zauważono istotny wpływ charakterystyk pracy stosowanych przez laboratoria chronokomparatorów na wyniki porównania, co przełożyło się na poprawę sposobu szacowania niepewności wyniku pomiaru przez laboratoria biorące udział w porównaniu i lepsze rozumienie uzyskiwanych wyników pomiaru.
EN
This paper presents the issues concerning interlaboratory comparisons in time and frequency domain organized by the Central Office of Measures [5, 6, 7]. A short description of the purpose of such comparisons is presented in the first section. The second section contains description of the previous comparisons with a HS-1000 stopwatch as a portable standard which, however, was not stable long-term enough and was not resistant to influence of outside temperature (Fig. 1). In Section 3, there is presented a comparison of 2011 with a new model of the portable standard – a generator with a microprocessor signal simulator of the electronic watch stepper motor (Fig. 2 and 3) whose internal control system and motor stepper signal simulator were made in GUM. This standard is characterized by small dependence of the relative frequency deviation on changes of the outside temperature and simulates three detuning signals with a frequency of about 1 Hz. The analysis of the comparison results of 2011 (Section 4) was focused on the causes of a relatively large discrepancy between the results obtained by participants and the actual (correct) values of the simulated detuned signals in some cases. It was found that the characteristics of the work of the control instruments (clock testers) were critical and needed to be adequately taken into account in estimation of the measurement uncertainty. This comparison helped the participants to better understand the work of the clock testers and allowed them to verify and improve procedures of evaluation of the measurement results obtained with use of this type of equipment.
EN
The four-membered cycle of enzymatic reactions with repression of enzyme synthesis in the presence of cyclic symmetry is presented. Experimental premises, formulation of the model, analytical analysis, bifurcations diagrams and numerical solutions are shown. By Hopf bifurcation theory, the conditions of oscillations were found for two kinds of the model: fully symmetric and extended one. The latter of them reconstructs better the experimental results than the former one. The models are more general and can be related to rings of coupled biological oscillators.
PL
Baza danych dla Polskiej Atomowej skali czasu TA(PL), w skrócie Baza Danych TA(PL), rozwijana jest dzięki ponad 15 letniej współpracy polskich laboratoriów badawczych zajmujących się tematyką metrologii czasu. Baza powstała w 2004 roku w celu automatyzacji procesu porównań atomowych wzorców czasu oraz wyliczania zaimplementowanych algorytmów zespołowych skal czasu. Zespołowe skale czasu, jako potencjalnie znacznie stabilniejsze od każdego wzorca w grupie, mają zastosowanie do kontroli poszczególnych wzorców, mogą także być wykorzystane do sterowania realizacją państwowego czasu urzędowego UTC(PL). W Bazie zaimplementowano podstawowy algorytm TA(PL) oraz zestaw algorytmów eksperymentalnych. W okresie ostatnich 2 lat zaktualizowano wiele funkcji obsługowych Bazy oraz zaimplementowano nowe algorytmy zespołowych skal czasu. Artykuł prezentuje wyniki badań nowych algorytmów oraz porównanie stabilności uzyskanych za ich pomocą zespołowych skal czasu w stosunku do wyników poprzednio zaimplementowanych algorytmów.
EN
The Database for Polish Atomic Timescale TA(PL) is a result of 15 years of cooperation of Polish Time Laboratories. The work on the Database started in 2004. The purpose was to automate the process of time-standards comparison and calculate implemented group timescale ensembles algorithms. The group timescales ensemble algorithms are much more stable than any of the standards within the group. Therefore they can be used as a stable reference to control and supervise each standard. In the future, they can steer the Polish official realization of international Universal Coordinated Time (UTC) the UTC(PL) maintained by the Central Office of Measures (GUM). The Database was prepared with an original algorithm of TA(PL) based on ALGOS (the algorithm developed by International Bureau of Measurements –BIPM). During the time a set of experimental algorithms has been implemented (one day-shifted ALGOS and AT1). The last implemented algorithm is AT2 developed by the Time-team of National Institute of Telecommunications (NIT) on the basis of the theorem published by NIST (National Institute of Standard and Technology - USA) which seems to be the most stable even according to preliminary results. The final version of this paper presents the analysis of the results of new implemented algorithms and the comparison with former implementations. The last part of this paper deals with the future plans for development of the Database for TA(PL).
PL
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie metody i wyników badań nad nieliniowością częstościomierzyczasomierzy w pomiarach precyzyjnych przedziałów czasu, prowadzonych w GUM przy współpracy z AGH. Dokonano porównań wyników pomiarów dla częstościomierzy-czasomierzy SR620 i HP 53132A zarówno stałych i zmiennych przedziałów czasu. Potwierdzono przydatność dwukanałowego generatora/dzielnika typu Dual Channel 1/100 PPS Generator oraz komparatora częstotliwości typu A7-MX.
EN
In this paper we present the method and the last results of verification of nonlinearities in time interval measurements with the usage of Time Interval Counters (TIC), performed at Central Office of Measures (GUM) with cooperation of AGH University of Science and Technology. We consider the non-ideal operation of TIC manifested by fluctuations of differences between the current indication of TIC and the real value of the measured time interval. We observed instabilities of indications of TIC, even if the measured time interval is keeping constant. For verification of TIC operation at continuously changed time intervals, it was set up a special measurement system that performs simultaneous measurements of the phasetime changes between two standard frequency signals (with the usage of A7-MX standard frequency comparator) and time intervals between two pulse signals (with the usage of TIC under test). Due to applying a special, developed by AGH, dual channel 1/100 pps generator, the measured 1 pps (1 pulse per second) and 10 MHz signals are standardized and the phasetime between 1 pps and 10 MHz signals are kept in pairs constant. Differences between the indications of TIC and the proper measurement results for frequency allow to verify internal nonlinearities of TIC in time interval measurements. Here, we show and shortly discuss the results obtained for SR620 and 53132A universal counters. The obtained range of fluctuations of indications of SR6200 with relation to the measured time interval approaches about 190 ps, and for 53132A – about 450 ps, whereas the observed short-term noise of measurement for SR620 is about 10 ps, and for 53132A – about 100 ps typically. It was confirmed the complex and random influence of many factors on operation of TIC. Our investigation will be continued with the usage of 100 pps (100 pulses per second) signals and with automatic switching of the measured pulse signals in pairs.
PL
W niniejszym artykule szczegółowo opisano eksperymentalny system do precyzyjnej dwukierunkowej transmisji sygnałów czasu poprzez światłowód oraz przedstawiono najnowsze wyniki pomiarów prowadzonych w tym zakresie przez Główny Urząd Miar, Telekomunikację Polską S. A. i Akademię Górniczo-Hutniczą. Rozważania prowadzone są pod kątem zastosowania w metrologii czasu i częstotliwości.
EN
In this paper an experimental system of two-directional transmission of time signals over optical fibre was described in detail as well as the newest results of measurements performed within this range by GUM, TP S. A. and AGH. These considerations are conducted in context of time and frequency metrology.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.