Rozwijający sią rynek urządzeń chłodniczych i pomp ciepła, rosnące wymagania klientów oraz nowe regulacje, sprawiają, iż uwaga producentów oraz odbiorców skupia sią na emitowanym przez urządzenia hałasie. Świadczy o tym między innymi wprowadzenie w marcu 2021 roku do etykiety energetycznej urządzeń chłodniczych oznaczenia klasy emisji hałasu. Wdrożenie takiego systemu oznakowania pozwala uniknąć nieporozumień związanych z wartościami parametrów akustycznych. Zharmonizowanie wytycznych daje możliwość swobodnej dystrybucji urządzeń, a także ochrony środowiska naturalnego i zdrowia użytkowników.
Rozwijający się rynek urządzeń chłodniczych i pomp ciepła, rosnące wymagania klientów związane z komfortem użytkowania oraz nowe regulacje, zawarte między innymi w „ekoprojekcie”, sprawiają, że bardzo ważnym parametrem, uwzględnianym przez producentów na etapie projektowania urządzeń oraz czynnikiem, na który zwracają uwagę odbiorcy końcowi, jest emitowany hałas. Świadczy o tym między innymi etykieta energetyczna wprowadzona w marcu 2021 roku dla urządzeń chłodniczych, w której wprowadzono oznaczenie klasy emisji hałasu, podawane w 4-stopniowej skali (A – D). Wdrożenie takiego systemu oznakowania pozwala uniknąć trudności i nieporozumień związanych z prezentowanymi wartościami parametrów akustycznych. Zharmonizowanie wytycznych daje możliwość swobodnej dystrybucji urządzeń, a także ochrony zdrowia użytkowników i środowiska naturalnego.
Podstawą do przeprowadzania badań akustyki urządzeń chłodniczych oraz określenia emisji hałasu są normy PN-EN ISO 3744 oraz PN-EN ISO 3746. Główna różnica występująca między tymi normami to wymagania co do środowiska badawczego, a w efekcie dokładność. W artykule przedstawiono zasady kwalifikacji środowiska badawczego w celu wybrania odpowiedniej normy do badań oraz porównanie sposobów wyznaczenia poziomu mocy akustycznej na przykładzie wybranego urządzenia.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.