Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote O poszukiwaniu śladów impaktu w późnym dewonie
100%
|
|
tom Vol. 47, nr 4
364-368
PL
Prawie dwudziestoletnie poszukiwania anomalii irydowej, minerałów szokowych, mikrotektytów, osadów tsunami i brekcji impaktowych oraz kraterów w utworach z pogranicza franu i famenu (F-F) nie dostarczyły przekonywujących dowodów na zaistnienie wielkiego wydarzenia impaktowego, mogącego być przyczyną późnodewońskiego masowego wymierania. Jedyne nie budzące wątpliwości dowody (osady megabrekcji, kwarce szokowe oraz anomalia irydowa) pochodzą z wczesnego franu Newady i świadczą o impakcie, który miał miejsce około 3 mln lat przed masowym wymieraniem.
PL
W trakcie dokładnych badań konodontowych reperowych profili pogranicza fran-famen (F-F) w Górach Świętokrzyskich (Kowala) i rejonie Krakowa (Dębnik) natrafiono na trudności w biostratygraficznym rozpoznaniu tej naturalnej granicy pięter, odpowiadającej zdarzeniu wielkiego wymierania, jak i dokumentowaniu jej geochemicznej specyfiki. Sukcesja zespołów konodontowych przez krytyczny poziom F-F wykazuje zaskakująco stopniowy charakter, manifestujący się głównie we współwystępowaniu typowo frańskich palmatolepidów i ancyrodellidów z diagnostycznym dla famenu, bardzo zmiennym gatunkiem Palmatolepis triangularis (obejmującym morfotyp praetriangularis). Profile pierwiastków śladowych oraz izotopów węgla, tak węglanowego, jak i organicznego, wskazują na przeważnie "spokojny", pozbawiony ważniejszych zdarzeń interwał pogranicza F-F sensu stricto, choć być może odpowiadający najwyższym poziomom produktywności. Największe zmiany oceanograficzne miały miejsce w pierwszej fazie sedymentacji górnego poziomu Kellwasser w dobie linguiformis, a więc przed kryzysem konodontów. Dane te wzmacniają scenariusz rozciągniętego w czasie, złożonego kryzysu biotycznego wskutek oddziaływania czynników ziemskich, ale nie globalnej katastrofy kosmicznej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.