Od dnia akcesji Polski do UE tj. od 1.05.2004, obywatele polscy zostali w pełni objęci swobodę świadczenia usług (artykuł 49 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską - TWE) oraz zakładania przedsiębiorstw w krajach unijnych zagwarantowane w art. 43 tegoż Traktatu. A to oznacza, że na analogicznych zasadach jak w pozostałych krajach Unii, polskie firmy jaki i obywatele zatrudnieni na zasadzie "samo-zatrudnienia" mogą prowadzić działalność gospodarczą. W praktyce duża część państw "piętnastki" prowadzi protekcjonistyczną politykę w zakresie ochrony rynku usług. W szczególności na rynku niemieckim strona niemiecka zdaje sobie sprawę, że wykonywanie usług ze względu na istniejące bariery jest bardzo ograniczone (a często nawet niemożliwe), ale werbalnie deklaruje otwartość w zakresie wolności ekonomicznej i równocześnie wzmaga kontrole polskich przedsiębiorstw. Strona polska, która nie jest w tym wypadku równorzędnym partnerem, jakkolwiek podnosi sprawę protekcjonistycznego zachowania Niemców, w praktyce godzi się na takie traktowanie i prowadzi działalność na granicy legalności.
EN
There was discussed numerous obstacles encountered by emerging markets to increase service export to UE market. Careful consideration was given to export services to Germany by metal line business. It was stressed that fulfilment by the newcomers rigorous reguirements lead to severe decrement of polish firms' competitiveness on EU market.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.