Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przepięcia stanowią poważne zagrożenie dla izolacji uzwojeń generatorów energetycznych i sa przedmiotem intensywnych badań w wielu krajach. Powodowane przez nie uszkodzenie izolacji doziemnej stojana umożliwia przepływ prądu ziemnozwarciowego wywołującego erozję blach stojana oraz ryzyko powstania następnego doziemienia, które jest równoznaczne ze zwarciem o niszczących skutkach dla generatora. Poziom przepieć, jak również sposoby ochrony przeciwprzepięciowej zależą m.in. od sposobu uziemienia punktu gwiazdowego stojana i pojemności doziemnych obwodow generatora, a więc parametrów decydujących o wyborze i nastawieniach zabezpieczeń ziemnozwarciowych bloku. Z tych powodów problematyka ochrony przeciwprzepięciowej dotyczy nie tylko samych urzadzeń pierwotnych bloku, lecz także rozwiazań automatyki zabezpieczeniowej bloku.
PL
Niezawodność i selektywność działania oraz całkowite wyeliminowanie zadziałań zbędnych to cele, jakie stawiają sobie od dawna konstruktorzy zabezpieczeń. Pomocną okazała się tutaj technika cyfrowa, lecz problem pozostaje nadal otwarty. Jakie istnieją aktualnie tendencje w jego rozwiązaniu w przypadku zabezpieczeń różnicowych, sięgnęliśmy do literatury zagranicznej.
EN
The paper presents analysis of development level of modern transformer differential protections. Main causes of their misoperation are discussed. Methods for discriminating internal short-circuits from inrush magnetizing currents or transformer overexcitation are presented. A new approach for transformer differential protection is proposed.
PL
Opierając sie na zamieszczonych ostatnio artykułach w czasopismach angielskich z branży energetycznej, zaprezentowano w pierwszej kolejności nawatorskie rozwiązanie zabezpieczenia napowietrznych sieci rozdzielczych średniego napięcia. Jest nim automatyczny łącznik sekcjonujący -ASL, współpracujący z wyłącznikiem wyposażonym w automatyke SPZ. Drugim urządzeniem opisywanym w niniejszym opracowaniu jest tzw. PowerProvider, czyli zainstalowany na słupie ogranicznik obciążenia elektrycznego zastępujący z powodzeniem licznik energii elektrycznej, a tym samym upraszczajacy sposób rozliczania energii elektrycznej u drobnych odbiorców.
PL
Zadaniem każdego czasopisma branżowego jest m.in. docieranie do faktów i zjawisk ogólnie znanych w szeroko pojętym kręgu czytelników, ale swym znaczeniem częstokroć wykraczającym poza kategorie czysto poznawcze. Przykładem mogą być tutaj generowane napięcia w wałach maszyn wirujących będące przedmiotem wieloletnich zainteresowań badaczy amerykańskich. Jednym z najnowszych rozwiązań w zakresie opanowania tych zagrożeń jest urządzenie, które można nazwać 'monitorem napięciowo-prądowym" firmy Magnetic Products and Services, służącym do pomiarów wymienionych parametrów, a w ich konsekwencji wykrycia nieprawidłowości i uszkodzeń turbogeneratorów.
PL
Pokaźne zagrożenia, jakie stanowią dla duzych transformatorów mocy uszkodzenia izolatorów przepustowych wpływają na coraz częstsze przechodzenie od metody okresowej kontroli do systemu ciaglego monitoringu izolatorów. Zapoczątkowane w b. ZSRR w latach 70., a obecnie szczególnie w USA wprowadzane rozwiązania stanowią opisane w artykule przykłady podejścia producentów do zredukowania awaryjności transformatorów. Artykuł opracowany na postawie materiałów amerykańskich przybliża również wkład tamtejszych wytwórców w ekonomiczne podejście do problemów eksploatacyjnych energetyki.
PL
Problematyka niezawodności działania i eliminacji zbędnych zadziałań zabezpieczeń elektrycznych należy do stale aktualnych wyzwań podejmowanych przez producentów i użytkowników urządzeń z dziedziny EAZ. Stąd przybliżenie treści dwóch artykułów tematycznych zamieszczonych w ubiegłym roku w branżowych czasopismach amerykańskich, pozwoli czytelnikom na zapoznanie się na bieżąco z prowadzonymi badaniami w tym zakresie przy uwzględnieniu ich praktycznych aspektów.
PL
Prace o tematyce zabezpieczeniowej, podsumowujące badania i wieloletnie doświadczenia gromadzone w wielu krajach, nie powinny ujść uwadze specjalistów zainteresowanych ich rozwojem w skali światowej. Wychodzi temu naprzeciw opracowanie dotyczące projektowania i eksploatacji zabezpieczeń od przepływu mocy zwrotnej turbogeneratorów będące streszczeniem dwóch zagranicznych artykułów. Pierwszy został opublikowany przez Grupę Roboczą J4 - Komitetu Zabezpieczeń Systemu Elektroenergetycznego IEEE, drugi natomiast jest autorstwa liczącego się rosyjskiego znawcy zagadnienia W.S. Burtakowa.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.