Okna z ramami wykonanymi z drewna mają historię sięgającą kilkuset lat. Podobnie jak każdy inny wyrób ich konstrukcja zmieniła się wraz z postępem technicznym. W momencie pojawienia i rozpowszechnienia się szkła płaskiego ramy drewniane służyły do osadzania go. Drewno znakomicie się do tego nadawało, a rolą okien było tylko wpuszczanie światła do pomieszczeń z zatrzymywaniem w nich ciepła. Kolejnym etapem rozwoju konstrukcji okien była konieczność ich otwierania po to by wietrzyć pomieszczenia, wpuszczając świeże powietrze i zachowując również funkcję doświetlania.
Właściwe przygotowanie ram okiennych, zgodnie ze sztuką stolarską, wykonanie wrębu szybowego, montaż szyby i jej uszczelnienie są najważniejszymi elementami procesu produkcji okien jednoramowych. A ponieważ szyba w oknach jest najważniejszym elementem ich konstrukcji, błędy w jej osadzeniu w oknie skutkują pogorszeniem parametrów okna, a często jego obniżoną funkcjonalnością, czy wręcz niesprawnością. Poniżej opisane są najczęściej popełniane błędy w produkcji jednoramowych okien drewnianych.
Drewniane okna jednoramowe dobrej jakości muszą być wykonane z drewna klejonego warstwowo. Drewno takie, z którego wykonuje się ramy okienne skrzydeł i ościeżnic, jest gwarantem ich stabilności – nie odkształcają się, dzięki czemu konstrukcja okien jest niezmienna w swej funkcjonalności i zachowuje stałe parametry izolacyjności cieplnej, dźwiekowej oraz szczelność.
O jakości okien drewnianych, a przede wszystkim o ich trwałości decydujące znaczenie mają dwa elementy: • optymalny dobór drewna na ramy okienne, • jakość powłok ochronnych.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW