Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Characteristics of bivariate binomial distribution
100%
PL
W pracy podano jeden z wielu możliwych sposobów określenia dwuwymiarowego rozkładu dwumianowego. Inne możliwości są wymieniane w pracy Johnsona i in. (1997, s. 31–92). Mają one związek z rozkładem wielomianowym. Podejście proponowane w pracy jest naturalnym rozszerzeniem jednowymiarowego rozkładu zero-jedynkowego i rozkładu dwumianowego. W przypadku dwuwymiarowym proponowana w pracy postać funkcji charakterystycznej w formie rozpisanej i wektorowej pozwoliła na wyprowadzenie wzorów na momenty zwykle i mieszane. Dwuwymiarowy rozkład dwumianowy przy liczbie prób n dążących do nieskończoności przechodzi w dwuwymiarowy rozkład Poissona. a przy pewnych n, p 1 , p 2 przechodzi w graniczny dwuwymiarowy rozkład normalny. Dwuwymiarowy rozkład dwumianowy daje się rozszerzyć na przypadek wielowymiarowy (Johnson i in. 1997. s. 105–113).
|
2010
|
tom 235
PL
Wiele zjawisk w turystyce charakteryzuje się różną wielkością, monotonicznością i dynamiką w czasie, gdzie po okresach wzrostu, następują spadki i vice versa. Do ich opisu stosuje się metody analizy szeregów czasowych. Miejsca zmian kierunków ogólnej tendencji badanego zjawiska nazywa się punktami zwrotnymi. Mają one charakter punktów szczytowych lub dolinowych. Dla każdego z nich wyróżnia się horyzontalne sąsiedztwo okresów czasowych poprzedzających i następujących o różnej długości. Przy badaniu punktów zwrotnych możliwa jest analiza: a) na danych oryginalnych (ten wa-riant jest zastosowany w pracy), b)na danych przekształconych (np. logarytmicznie), c)na pierwszych, drugich, ... różnicach. W przypadkach a) i b) liczba punktów zwrotnych będzie jednakowa, ale będzie ona znacznie różnić się przy stosowaniu pierwszych różnic, czyli dla przypadku c). Celem pracy jest określenie punktów zwrotnych, ich horyzontalnego lewo- i prawostronnego sąsiedztwa wraz z podaniem różnych ich własności. Zostały one zilustrowanie na danych liczbowych dotyczących przyjazdów turystów ze Słowacji do Polski w kolejnych miesiącach w latach 1999–2006.
3
63%
PL
Wyróżnia się losowanie proste bez zwracania (lpbz) oraz ze zwracaniem (lpzz). Oba schematy określa się jako indywidualne losowania nieograniczone zależne i niezależne. Schemat lpzz ze skończonej populacji generalnej zawierającej N jednostek jest stosowany w sytuacjach, gdy dopuszcza się możliwość wielokrotnego występowania tych samych jednostek w wylosowanej próbie. Ma to miejsce wtedy, gdy pobieranie jednostek odbywa się przy niezmiennym jej składzie, czyli prawdopodobieństwo wyboru każdej jednostki z populacji generalnej jest stałe i pozostaje jednakowe w całym procesie losowania próby. W pracy przedstawiono ogólny model matematyczny schematu losowania ze zwracaniem, wzory na liczbę prób wyrażoną wariacją z powtórzeniami, podano prawdopodobieństwo wyloso- wania prób z zadanym elementem oraz wyprowadzono różnymi sposobami wzór na prawdopodobieństwo przynależności rzędu drugiego zadanej pary jednostek. Niektóre wzory zilustrowano przykładami.
PL
Zjawisko bezrobocia jest częstym przedmiotem badań socjologiczno-ekonomicznych. Ze względu na zmiany trendu tego zjawiska, powstaje potrzeba jego opisu różnymi modelami eko- nometrycznymi, a na ich podstawie przeprowadzenia odpowiedniego prognozowania. W pracy przedstawiono analizę i prognozę stopy bezrobocia metodą wskaźników sezono- wości uwzględniając pełny oraz kolejno lewostronnie ucinane szeregi czasowe. Do opisu trendu wykorzystano wielomianowe modele pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Ocenę efektywno- ści prognozy dokonano w oparciu o wybrane mierniki. Dane liczbowe stanowiły miesięczne wielkości stopy bezrobocia rejestrowanego na Pod- karpaciu za lata 1999–2007 udostępnione przez Instytut Gospodarki WSIiZ w Rzeszowie.
5
51%
PL
Macierz współczynników korelacji liniowej odgrywa podstawową rolę w badaniu zależno- ści układu cech w wielowymiarowej analizie statystycznej. Pozwala ona na określenie cech mocno skorelowanych w oparciu o wartości diagonalne jej macierzy odwrotnej, a także na interpretację zmiennych przy wykorzystaniu statystyk liczbowych i wykresów zbudowanych na jej elementach. Alternatywą wspomnianej macierzy jest macierz korelacji medianowej. Jest ona propozy- cją, w przypadku gdy niektóre z nich wykazują występowanie obserwacji odstających, co często ma miejsce w analizie zjawisk społeczno-gospodarczych. Powstają wówczas trudności z właściwą oceną powiązań cech. Jest to powodowane niską wartością załamania średniej arytmetycznej. Dlatego w miejsce średniej arytmetycznej jako klasycznej charakterystyki liczbowej położenia, stosuje się pozycyjną charakterystykę liczbową – medianę, która z kolei ma bardzo wysoką wartością załamania. Celem pracy jest porównanie współczynników korelacji liniowej i medianowej na materia- le empirycznym. Podano różne wzory na wyznaczanie współczynnika korelacji liniowej oraz określono podstawowe własności medianowego odchylenia bezwzględnego w przypadku próby jednowymiarowej i kormedian dla próby dwuwymiarowej. Te dwie ostatnie charakterystyki wykorzystuje się przy obliczaniu współczynnika korelacji medianowej, którego własności także zaprezentowano w pracy. Materiał badawczy stanowią dane liczbowe 14 cech społeczno-gospodarczych dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich województwa podkarpackiego według stanu na dzień 31.12.2002 r.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.