Woda, jak powszechnie wiadomo, jest źródłem życia. Jej dostępność szczególnie ważna jest na terenach zurbanizowanych, gdzie drzewa – zwłaszcza te nowo posadzone – bardzo często cierpią z powodu jej braku. Niewystarczająca ilość wody w pierwszych latach po posadzeniu drzewa skutkuje jego osłabionym wzrostem, a nawet zamieraniem. Fakt ten sprawia, że prawidłowe utrzymanie się młodych drzew w trudnych warunkach siedliskowych uzależnione jest głównie od prawidłowej ich pielęgnacji. Jednak wiele drzew mimo sumiennego podlewania wciąż rośnie źle lub zamiera. Gdzie szukać przyczyny?
Mówiąc o zieleni i korzyściach z niej płynących, mówimy zwykle o nas – ludziach. Należy jednak pamiętać, że jako mieszkańcy miasta nie jesteśmy sami. Są też zwierzęta, które mają takie samo prawo do korzystania z tego, co nas otacza.
Materiał oferowany w wielu polskich szkółkach dość często pochodzi tak naprawdę zza granicy. Bez wątpliwości głównymi graczami w produkcji drzew w Europie są belgijskie, holenderskie czy też niemieckie szkółki, które stanowią głównych dostawców drzew do dużych polskich miast.
Fitoremediacja jest powszechnie znanym procesem. Umiejętność roślin do wyłapywania zanieczyszczeń, m.in. powietrza, czy też oczyszczania gleby sprawia, że potrzeba ich stosowania w dobie silnej urbanizacji znacznie wzrasta. Aktualnie świadomość dotyczącą roli roślinności mają zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się zielenią, jak i zwykli mieszkańcy, którzy domagają się, aby ich okolica stawała się możliwie jak najbardziej zielona. Pojawiają się jednak pytania. Jak i co sadzić, aby jak najbardziej skorzystać ze zbawiennego działania zieleni? Jakie dodatkowe czynności przedsięwziąć, aby ten naturalny filtr rzeczywiście działał?
Portale społecznościowe stanowią aktualnie istotny element życia wielu osób. Powstałe początkowo do tworzenia sieci kontaktów oraz przedstawiania siebie szerokiemu gronu, dziś pozwalają m.in. na tworzenie tematycznych profili, które chętnie obserwowane są przez zainteresowanych daną tematyką.
Drzewo to nie tylko pień i korona, to także system korzeniowy, o którym wielu zapomina. Zazwyczaj niedostrzegane korzenie drzewa pełnią bardzo ważne funkcje, a ich zła kondycja w sposób istotny odbija się na kondycji całej rośliny. System korzeniowy drzew rosnących w mieście jest szczególnie narażony na stres związany zarówno z licznymi inwestycjami budowalnymi, jak i z codziennym użytkowaniem przestrzeni przez jego mieszkańców.
Genius loci jest duchem miejsca, czyli pewnego rodzaju atmosferą danej przestrzeni, która wpływa na jej wyjątkowość. Na atmosferę tę mogą oddziaływać tworzące miejsce elementy, zarówno materialne, jak i niematerialne, odczytywane zwykle przez każdego w różny sposób, a niekiedy przez wielu niedostrzegane lub zauważane dopiero wtedy, gdy dochodzi do ich utraty.
Niezwykle dynamicznie rozwijający się świat z jeszcze bardziej dynamicznie rozwijającą się technologią sprawiają, że coraz łatwiej dostępne są potężne narzędzia, które ułatwiają nam codzienne życie. W ostatnim czasie popularność zyskują aplikacje mobilne służące do identyfikacji roślin.
O drzewach sędziwych mówimy zwykle w przypadku drzew bardzo starych, weteranami nazywamy natomiast te, które w ciągu całego swojego życia zostały naznaczone wieloma przejściami. Zarówno jedne, jak i drugie to ważny składnik miejskiego środowiska.
Cięcia i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne uwarunkowane są przede wszystkim obecnością człowieka w sąsiedztwie drzewa, a nie faktem, że drzewo bezwzględnie wymaga ich do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dokonywanie cięć wynika z chęci zapewnienia bezpieczeństwa wokół drzewa, niemniej w wielu przypadkach ich nieprawidłowe wykonanie prowadzi do pogorszenia stanu drzewa, co z biegiem czasu sprawia, że może ono bezpieczeństwu zagrażać.
Inwazyjnymi nazywane są zwykle gatunki obce dla danego obszaru, których uwolnienie do środowiska przyrodniczego może zagrozić rodzimym gatunkom lub całym siedliskom przyrodniczym. Warszawa jest jednym z przykładów tego, w jaki sposób gatunki te funkcjonują w obszarze dużego miasta – gdzie część z nich z jednej strony stanowi świetne drzewa przyuliczne, z drugiej natomiast degraduje obszary chronione.
Topole w Polsce są drzewami powszechnymi, które spotykane są zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejkich. Swoją popularność zdobyło w okresie międzywojennym XX w., aby następnie po II wojnie światowej, w latach 50-80., być drzewami szeroko stosowanymi nie tylko na plantacjach ale także w nasadzeniach przydrożnych oraz w miastach.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.