Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Chłodnictwo jest obecnie w bardzo trudnym momencie. W związku z globalnym ociepleniem klimatu wprowadza się kolejne ograniczenia w używaniu syntetycznych czynników chłodniczych. Ograniczenia te dotyczą nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Jednym z problemów jest to, że czynniki o niskim GWP są często palne. W rezultacie nieopłacalna kiedyś pętla wodna staje się technologią w centrum zainteresowań. Dlaczego właśnie teraz? Jak to działa? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Warto przeczytać w poniższym artykule.
PL
Wymienniki ciepła są stosowane w bardzo wielu dziedzinach przemysłu, my skupimy się jednak na chłodnictwie. W naszej branży głównymi wymiennikami ciepła są skraplacze i parowniki. Patrząc od sprężarki, skraplacz jest pierwszym wymiennikiem, jaki spotkamy w instalacji, jednak to parownik jest tym wymiennikiem, dzięki któremu odczuwamy efekt chłodzenia. Dlatego też od tych wymienników zaczniemy naszą podróż przez świat przewodzenia ciepła. W tej części omówimy zagadnienia wstępne oraz najprostsze i najbardziej znane typy chłodnic grawitacyjnych.
PL
Jesteśmy w okresie rewolucji czynników chłodniczych. Co wczoraj było normą, dziś przechodzi do lamusa, a jutro może być zakazane. Ktoś powie: déjà vu. Przecież pod koniec tamtego wieku też odchodziliśmy od R12 i R22, jak i innych czynników z grupy CFC i HCFC, wprowadzając na to miejsce R134a, R404A czy R507. Dziś te czynniki, wprowadzone na rynek po Protokole Montrealskim, powoli znikają z rynku. Po nieco ponad 30 latach czas się żegnać.
|
|
tom nr 3
62--65
PL
Po omówieniu w pierwszej części artykułu najprostszych typów chłodnic grawitacyjnych, czas przejść do kolejnych rozwiązań stosowanych w handlu i komorach chłodniczych. Na początku krótko omówione zostaną rozwiązania przeznaczone do mebli chłodniczych i gastronomicznych, a następnie nieco szerzej przyjrzymy się chłodnicom i ich wariantom stosowanym w komorach chłodniczych i mroźniczych oraz na halach produkcyjnych.
PL
Niniejszym artykułem wracamy do tematu wentylatorowych chłodnic powietrza w wykonaniu przemysłowym oraz specjalnym. Postaram się przybliżyć czym wyróżniają się one od rozwiązań komercyjnych, na jakie aspekty wykonania oraz montażu należy zwrócić uwagę w zależności od aplikacji, a także w skrócie omówimy wady i zalety stosowanych rozwiązań odszraniania. Zajmiemy się też najważniejszą rzeczą - doborem urządzeń w zależności od przeznaczenia.
EN
In the paper the use of GIS to diachronically analyse the settlement pattern detected through archaeological research is illustrated on the case study of the island of Rab (NE Adriatic, Croatia) and correlated with a model of the island's economic output, its environmental features and available data on regional changing climatic conditions. The obtained results are then interpreted within a wider Adriatic setting and a current theoretical framework which allows to correlate socio-economic and environmental indicators in the interpretation of archaeologically detected changes in the use of the landscape.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.