Polskie specjalistyczne opracowania dotyczące reliefów ceramicznych wtopionych w szkło skupiają się głównie na kwestiach technologicznych. Znacznie obszerniejsza w tym zakresie literatura obcojęzyczna omawia tę problematykę nie tylko z punktu widzenia techniki, ale także historii zjawiska i specyfiki regionu, w którym kamee powstały. Jej walorem jest ujęcie tematu w szerszej niż tylko techniczna perspektywie. Niniejszy tekst dość pobieżnie odwołuje się do zagadnień technologicznych, natomiast więcej miejsca poświęca wybranym problemom historyczno-artystycznym oraz procesom kształtowania tego nieznanego, a jednocześnie ciekawego zjawiska widzianego oczyma historyka ceramiki i muzealnika.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Udowodniono, że chętniej przyjmujemy przyjemne niż przykre zapachy i lubimy otaczać się miłymi dla oka przedmiotami. Jednym z ciekawszych pomysłów zaspokajających zarówno estetyczne, jak i użytkowe potrzeby są naczynia pot-pourri
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Zwiedzając światowe zbiory sztuki natrafiamy na obrazy pełne konwencji, symboli i znaczeń. Wśród wielu zagadnień związanych z ich interpretacją pojawia się także pytanie o rolę przedmiotu w obrazie, w niniejszym rozważaniu skierowane na „reprezentację” ceramiki jako motywu malarskiego w sztuce dawnej.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.