Przed 1 maja 2004 r. głównym źródłem wsparcia finansowego obszaru środowiska był fundusz przedakcesyjny ISPA. Po uzyskaniu członkostwa w UE Polska uzyskała możliwość wykorzystania na ten cel środków z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.
Po przystąpieniu do Unii Europejskiej Polska uzyskała możliwość finansowania inwestycji środowiskowych ze środków unijnych, tzn. funduszy strukturalnych (przede wszystkim z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) oraz Funduszu Spójności.
Rozpoczęte 31 marca 1998 r. negocjacje o członkostwo w Unii Europejskiej zakończone zostały 13 grudnia 2002 r. podczas szczytu Rady Europejskiej w Kopenhadze. Zakończenie negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest ukoronowaniem wieloletniego wysiłku społeczeństwa na rzecz integracji Polski z Unią Europejską. Niezależnie od zróżnicowanych ocen wyników negocjacji, prezentowanych przez różne kręgi naszego społeczeństwa, członkostwo w Unii Europejskiej to niewątpliwa szansa dla Polski na budowę i umocnienie otwartego społeczeństwa demokratycznego, wzrost gospodarczy i rozwój cywilizacyjny.