Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom R. 77, nr 7
358--360
PL
Jak podaje Ramowa Dyrektywa Odpadowa, w celu wzmocnienia działań w zakresie ponownego wykorzystania odpadów i zapobiegania ich powstawaniu, recyklingu oraz innych form odzysku, państwa członkowskie mogą podjąć środki prawodawcze (albo inne niż prawodawcze), aby każda osoba fizyczna lub prawna, która zawodowo opracowuje, wytwarza, przetwarza, obrabia, sprzedaje lub wwozi produkty (producent produktu) ponosiła rozszerzoną odpowiedzialność producenta (ROP).
PL
2020 był rokiem wielu wyzwań, przed którymi stanęli uczestnicy rynku gospodarki odpadami. Znaleźliśmy się w nadzwyczajnej sytuacji – pandemii COVID-19, która znacząco wpłynęła na wszystkie podmioty łańcucha wartości. Miniony rok charakteryzował się także dużą dynamiką zmian wynikających zarówno ze stanu epidemiologicznego, jak i ze zmieniającej się legislacji.
PL
Eksperci branży odpadowej uważają, że systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta stanowią zasadniczy element efektywnego gospodarowania odpadami. W Polsce obecnie trwają prace w ministerstwie środowiska nad implementacją do polskiego porządku prawnego rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej, zgodniej z zapisami Ramowej Dyrektywy Odpadowej 2018/851, która precyzuje co należy rozumieć pod pojęciem ROP-u i podaje minimalne wymagania względem działań poszczególnych krajów. Według zapowiedzi ministerstwa, projekt tej regulacji ma zostać przekazany do konsultacji społecznych już w sierpniu br.
PL
Podjęcie prac nad nowelizacją ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 i 1629 oraz z 2019 r. poz. 730), jak podaje Ministerstwo Środowiska, związane jest z rekomendacjami zawartymi w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2022. Ustawa ta często jest nazywana ustawą „czyszczącą”, gdyż porządkuje również zapisy, np. ustawy o odpadach, ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jest ona istotna z punktu widzenia wszystkich podmiotów gospodarczych.
PL
Higiena pracowników jest bardzo ważnym elementem sukcesu ekonomicznego sklepu mięsnego. Klient wchodząc do sklepu pierwszym „rzutem oka” ocenia czystość w sklepie, wypełnienie lad (dostępność towaru) i właśnie „stan” pracownika. Te trzy elementy sprawiają, że klient dokonuje zakupu bądź zmienia sklep, ale też wpływa na jego zadowolenie.
PL
W 2019 r. Komisja Europejska przedstawiła Zielony Ład (Green Deal), wielopłaszczyznowy pakiet polityczny, który ma pomóc Unii Europejskiej stać się ekologiczną, cyfrową i konkurencyjną. Polityka wyznacza ambitne cele, z których wiele bezpośrednio i pośrednio wpłynie na branżę tektury falistej. Zamierzeniem jest osiągnięcie do połowy tego stulecia tzw. „zero emisyjności gazów cieplarnianych netto”, stopniowo, acz konsekwentnie. KE określiła siedem kluczowych obszarów, które należy objąć nowymi regulacjami, aby osiągnąć przyjęte cele środowiskowe: tworzywa sztuczne, tekstylia, e-odpady, żywność-woda-składniki odżywcze, opakowania, baterie i pojazdy, budynki i budownictwo. PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation) jest częścią tego planu… Choć słowo regulation w kontekście proponowanych regulacji prawa, mającego nas obowiązywać, można z pełnym uzasadnieniem zastąpić słowem reduction! Cel jest jasny: mniej opakowań i odpadów opakowaniowych, a więcej wielokrotnego wykorzystania.
8
Content available remote Makulatura – cenny surowiec
63%
PL
W grudniu 2015 r. Komisja Europejska przyjęła ambitny pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, którego celem jest pobudzanie konkurencyjności, tworzenie miejsc pracy i wspieranie trwałego wzrostu gospodarczego.
EN
In December 2015 the European Commission adopted an ambitious package relating to a closed circuit economy, the aim of which is to promote competitiveness thus creating jobs and promoting sustainable economic growth.
PL
Zużycie papieru i tektury na świecie w 2017 roku* wyniosło 423,3 min ton (wzrost o 1,7% w stosunku do roku poprzedniego), co daje średnie zużycie na jednego mieszkańca na rok w wysokości ok. 55,5 kg [1]. Najwięcej papieru i tektury, w stosunku do całkowitego zużycia papieru na świecie, zużyto w Azji (48,4%), Ameryce Płn. (17,6%) i w krajach europejskich należących do CEPI (18,3%). Udział w produkcji papieru i tektury (419,7 min ton) wyniósł: Azja (47,0%), kraje CEPI (22,0%) i Ameryka Płn. (19,6%). W 2017 r.* do produkcji papieru i tektury na świecie zużyto 184,5 min ton mas włóknistych pierwotnych, z czego: 35,5% w Azji, 29,4% w Ameryce Płn. i 23,2% w krajach europejskich należących do CEPI. Udział w produkcji mas włóknistych (184,4 min ton) wyniósł: Ameryka Płn. (34,9%), Azja (22,0%) i kraje CEPI (20,6%).
PL
Zgodnie z artykułem 8a dyrektywy 2018/851 (patrz PP 8/19 s. 489-491), kraje członkowskie UE są zobowiązane do wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego. W wyniku intensywnej pracy, na początku września br. Ministerstwo Środowiska przedstawiło podstawowe informacje dotyczące organizacji systemu ROP (rozszerzonej odpowiedzialności producenta) w Polsce (rys. 1). Opisuje on powiązania między wprowadzającym odpady (w tym opakowania), organizacjami odzysku, władzami lokalnymi (gminy), Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.