Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Aspekty prawne reklamacji, cz. 4. Schemat postępowania w razie sporu z klientem
100%
|
|
tom Nr 3
74--75
PL
Jedną z najstarszych, a zarazem najbardziej aktualną zasadę prawa wyraża łacińska paremia ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi). Zasada ta wywodzi się z porządku prawnego starożytnego Rzymu i w swej istocie stanowi kamień węgielny, na którym oparte są współczesne, w tym również polski, systemy prawne [1]. Oczywiste jest, że nie jest możliwe wymagać, aby ktokolwiek znał wszystkie obowiązujące w danym porządku prawnym normy, jednakże jak słusznie wskazuje Tomasz Woś, „ten, kto nie zna prawa, znajduje się w gorszej sytuacji niż ten, kto je zna, ponieważ ponosi negatywne konsekwencje swojej niewiedzy” [2]. Stąd też wziął się pomysł na cykl artykułów na temat prawnych aspektów reklamacji – nie byłby on jednak pełny, gdybym nie przedstawiła, choćby w uproszczeniu, możliwych prawnych ścieżek postępowania w razie wystąpienia sporu z klientem.
|
|
tom Nr 5
74--76
PL
Jedną z najstarszych, a zarazem najbardziej aktualną zasadę prawa wyraża łacińska paremia ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi). Zasada ta wywodzi się z porządku prawnego starożytnego Rzymu i w swej istocie stanowi kamień węgielny, na którym oparte są współczesne, w tym również polski, systemy prawne. Oczywiste jest, że nie jest możliwe wymagać, aby ktokolwiek znał wszystkie obowiązujące w danym porządku prawnym normy, jednakże jak słusznie wskazuje Tomasz Woś, „ten, kto nie zna prawa, znajduje się w gorszej sytuacji niż ten, kto je zna, ponieważ ponosi negatywne konsekwencje swojej niewiedzy”. Stąd też wziął się pomysł na cykl artykułów na temat prawnych aspektów reklamacji – nie byłby on jednak pełny, gdybym nie przedstawiła, choćby w uproszczeniu, możliwych prawnych ścieżek postępowania w razie wystąpienia sporu z klientem.
|
2020
|
tom Nr 2
76--77
PL
W poprzednim numerze OPTYKI (1/2020) omówiono pojęcie wady fizycznej, czyli niezgodności rzeczy sprzedanej z umową wraz z przykładami, które tej niezgodności dotyczą. Kontynuując cykl na temat aspektów prawnych reklamacji, w bieżącym numerze przedstawione zostanie zagadnienie odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi, a więc mianowicie to, z jakich uprawnień może skorzystać kupujący w razie zaistnienia wady, w szczególności kiedy możliwe będzie odstąpienie od umowy oraz jakie są terminy dochodzenia uprawnień wynikających z rękojmi. Uprawnienia nabywcy rzeczy dotkniętej wadą fizyczną – uwagi ogólne. Zgodnie z art. 560 § 1 kodeksu cywilnego i art. 561 § 1 k.c., jeżeli rzecz ma wadę, kupujący może żądać: a. obniżenia ceny, b. odstąpienia od umowy, c. wymiany rzeczy na wolną od wad, d. usunięcia wady. Wybór uprawnienia zależy od woli kupującego, jednak ponieważ prawo wyboru ma w tym przypadku charakter kształtujący, wybór w odniesieniu do konkretnej wady wiąże kupującego i może ulec zmianie jedynie za zgodą sprzedawcy. Uprawnienie kupującego do wyboru żądania nie oznacza jednak, że sprzedawca musi od razu uczynić zadość żądaniu kupującego, gdyż zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego może zaproponować inne rozwiązanie, pod warunkiem spełnienia określonych prawem przesłanek. W literaturze prawniczej pozbawienie przez sprzedawcę doniosłości oświadczeń składanych przez kupującego określane jest jako kontruprawnienia sprzedawcy [1].
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.