Recepcja kopernikanizmu była powolna i trudna ze względu na ogromny autorytet filozofii przyrody Arystotelesa oraz ze względu na zły stan teologii XVII wieku. Ówcześni teolodzy zapomnieli o alegorycznej interpretacji Pisma Świętego znanej już od czasów Orygenesa i św. Augustyna. Trzecim czynnikiem działającym zachowawczo był lęk wobec Reformacji. Dopuszczała ona indywidualny, jednostkowy sposób interpretacji Pisma Świętego. Kościół katolicki bronił tu zasady, że poprawne odczytywanie Pisma Świętego należy ostatecznie do jego Urzędu Nauczycielskiego. Stosowanie zasady przymusu administracyjnego, aby bronić ortodoksji kłóci się z podstawowym prawem do wolności religijnej, które w Kościele wyartykułował wyraźnie dopiero Sobór Watykański II. Ocena XVII-wiecznych instancji kościelnych potępiających Galileusza i cenzurujących pisma Kopernika jest negatywna. Jednak podejmując zagadnienia z przeszłości, należy strzec się postawy ahistorycznej.
W listopadzie 2020 r. zmarł ks. prof. Władysław Nowak – współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny rocznika „Forum Teologiczne”. W tekście zaprezentowano osobę Księdza Profesora jako człowieka, który zapisał się złotymi literami w najnowszych dziejach Warmii. Autorami tekstu są: ks. bp Jacek Jezierski i ks. Piotr Towarek. Bp. Jezierskiego łączy z Księdzem Profesorem wiele lat współpracy w archidiecezji warmińskiej oraz na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ks. Towarek jest dyplomantem Księdza Profesora.
W części Omówienia i sprawozdania znajdują się następujące teksty: - Katarzyna Parzych-Blakiewicz, Teologia objawień maryjnych w Gietrzwałdzie, Olsztyn 2019, ss. 137, ISBN: 978-83-64129-52-0 - Kard. Robert Sarah, Nicolas Diat, Wieczór się zbliża i dzień już się chyli, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2019, ss. 464, ISBN 978-83-7257-976-8. - Święty Jakub Apostoł (Większy) w wierze, pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś (perspektywa uniwersalna i regionalna), red. Katarzyna Parzych-Blakiewicz i Ewelina Marta Mączka, Studio Poligrafii Komputerowej SQL, Olsztyn 2019, ss. 261, ISBN: 978-83-62872-45-9 - Cztery lata działalności Koła Naukowego Teologów-Ekumenistów (2016-2020) na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - XX Dni Interdyscyplinarne pt. W trosce o wychowanie: rodzina, szkoła, Kościół, Policja. W 40-tą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej „Catechesi tradendae” św. Jana Pawła II, 22-23 października 2019 r., Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.