Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom 30
|
nr 1
EN
The back-calculation method was applied to determining growth rate of roach caught in the Międzyodrze, Lake Dąbie, Szczecin Lagoon, and the Pomeranian Bay. Samples were collected from April 1995 to October 1997. The Pomeranian Bay and Międzyodrze individuals showed a faster growth rate than that attributed to other stocks. In each of the areas studied, older females grew faster than males. The Odra estuary roach population can be regarded as one of to the fastest growing populations of the species.
PL
Za pomocą metody odczytów wstecznych zbadano tempo wzrostu płoci pochodzących z Międzyodrza, jeziora Dąbie, Zalewu Szczecińskiego oraz Zatoki Pomorskiej. Próby pobierano w okresie od kwietnia 1995 do października 1997 roku. Zastosowanie modelu von Bertalanffy'ego oraz współczynnika wzrostu GL pozwala na uszeregowanie tempa wzrostu długości w poszczególnych zbiornikach: od najwolniejszego w jeziorze Dąbie poprzez wzrastające w Zalewie Szczecińskim i Międzyodrzu, do najszybszego w Zatoce Pomorskiej. W Międzyodrzu tempo wzrostu płoci było równomierne, podczas gdy w pozostałych zbiornikach malało z wiekiem ryb. W każdym z badanych zbiorników samice w starszych latach życia charakteryzowały się szybszym tempem wzrostu. Modele wzrostu masy potwierdziły i uwydatniły tendencje wykazane w modelach wzrostu długości. Stwierdzono obecność zjawiska Rosy- Lee, które wyraźniej zaznaczyło się w poszczególnych zbiornikach niż w całości zbadanego materiału. W młodszych grupach wieku najsilniej zaznacza się w próbie z jeziora Dąbie (znacznie szybszy wzrost ryb 3-letnich), w starszych grupach wyraźniej występuje w próbach z Zatoki Pomorskiej oraz Zalewu, najmniej zaś w materiale z Międzyodrza. W przypadku płoci z jeziora Dąbie stwierdzono silną korelację pomiędzy przyrostem ryb jednorocznych a temperaturą powietrza zmierzoną na stacjach meteorologicznych w Szczecinie Dąbiu oraz Lipkach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.