Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule podjęto trzy problemy: 1) zasadności oraz formy ujawniania w sprawozdaniu finansowym zysku/straty na poziomie operacyjnym, 2) kryterium odnoszenia wybranych pozycji kosztów i przychodów na inne całkowite dochody, 3) celowości reklasyfikacji innych całkowitych dochodów do rachunku zyskówi strat. Podstawę analiz stanowią opublikowany w czerwcu 2013 r. dokument dyskusyjny IASB poświęcony nowym Założeniom koncepcyjnym MSSF. W zakresie prezentacji wyniku finansowego na poziomie operacyjnym Rada ma wypracowany pogląd. Powinno to następować w formie odrębnego sprawozdania finansowego – rachunku zysków i strat lub wpostaci wydzielonego wiersza w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Nie ma natomiast jednolitego stanowiska w kwestii kryterium zaliczania kosztów i przychodów do innych całkowitych dochodów i ich późniejszej reklasyfikacji. Zaprezentowano tu dwie koncepcje: waską, gdzie ujęciu w innych całkowitych dochodach podlegałyby: tzw. „pozycje pomostowe” (bridging items) oraz skutki „nietrafnej ponownej wyceny” (mismatched remeasurements), oraz szeroką,w której wymienione tytuły byłyby uzupełnione o trzeci element, efekt tzw. „przejściowej ponownej wyceny” (transitory remeasurements). Aby zapewnić użyteczność i wierność odzwierciedlenia sprawozdania finansowego, właściwym rozwiązaniem wydaje się zaliczenie do innych całkowitych dochodów skutków przeszacowań aktywów i zobowiązań do wartośći godziwej z ich późniejszym recyklingiem w momencie realizacji transakcji (np. sprzedaży składnika aktywów). Pozwoliłoby to w rachunku zysków i strat prezentować wynik finansowy przeznaczony do podziału.
2
63%
EN
The article describes the evolutionary stages of Polish GAAP from the early 1990s to the present day in the context of basic harmonization trends. It explains that the developments have been shaped by two groups of international regulation, IFRS and the European Union directives. As a result, Polish GAAP represents an example of a mixed model accounting including features of both Anglo-American and Continental regulation.
PL
W artykule opisano rozwój polskiej rachunkowości od początku lat 90. XX w. do dnia dzisiejszego w kontekście harmonizacji. Wyjaśniono, że zmiany były kształtowane przez dwa źródła międzynarodowych regulacji: MSSF i dyrektywy Unii Europejskiej. W efekcie polska rachunkowość reprezentuje model mieszany, łącząc w sobie cechy zarówno rozwiązań anglo-amerykańskich, jak i kontynentalnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.