Ostatnie lata przynoszą rewolucje w wielu branżach. Auta zaczynają same jeździć, książki czytamy na e-papierze. Starzy giganci w wielu branżach upadają i są zastępowani przez nowe, technologiczne przedsiębiorstwa zdolne wykonać tą samą pracę wkładając ułamek wysiłku... właśnie dzięki nowym technologiom. Również branża wodna odczuła wpływ nowych technologii. Systemy komputerowe, zdalny odczyt i przesył danych, to przykłady znacznych zmian, które zaszły w branży wod-kan. Zmiany te pozwalają na zbieranie większej ilości danych, szybsze ich przetwarzanie i generowanie raportów ułatwiających podejmowanie trafnych decyzji odnośnie eksploatacji systemów wod-kan. Dzięki automatyzacji procesów oraz większej wiedzy na temat eksploatowanych systemów, firmy wodociągowe mogą obniżać koszty działania, poprawiać jakość dostarczanych usług i zwiększać poziom bezpieczeństwa osób pracujących na obiektach wod-kan. To jest wartość, którą wnosi technologia.
Podczas eksploatacji studni zachodzi szereg procesów, które przyczyniają się do powstawania kolmatacji i inkrustacji, a tym samym do zmniejszenia wydajności jednostkowej i strat w wydobyciu wody. Obecna technika pozwala w znaczący sposób wydłużyć funkcjonowanie studni poprzez wykonywanie konserwacji oraz regeneracji, stosując metody mechaniczne bądź chemiczne. Alternatywą dla nich jest technologia Aqua Freed, opierająca się na zastosowaniu CO2. Do chwili obecnej użyto ją już w ponad 7000 studni głębinowych na całym świecie. W 2015 r. firma Aqualogy Polska Sp. z o.o., przy współpracy z Bestgum Polska Sp. z o.o., po raz pierwszy zastosowała ją na rynku polskim, przeprowadzając regenerację studni odwodnieniowej na terenie PGE GiEK S.A. Oddział Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie doświadczeń z technologią czyszczenia sieci Ice Pigging na przykładzie projektu prowadzonego na sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej w Wodociągach Goleniowskich zrealizowanego w listopadzie 2016 r.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.