Wejście Polski w skład struktury militarnej NATO postawiło przed nauczycielami wojskowymi zadanie dostosowania treści i form kształcenia podchorążych, adekwatnie do potrzeb wynikających z wymogu osiągnięcia przez Siły Powietrzne odpowiedniego stopnia integracji i interoperacyjności. Zdaniem autora, istnieje pilna potrzeba przeprowadzenia badań potrzeb w zakresie zmian programów kształcenia i obudowy dydaktycznej przedmiotów taktycznych. Wynika to z hipotezy, iż wiedza przekazywana naszym studentom nie zawsze jest adekwatna do potrzeb ich pierwszego stanowiska służbowego.
W siłach powietrznych wszystkich państw, dysponujących nowoczesnymi, szybkimi samolotami, coraz częściej zdarzają się przypadki utraty orientacji przestrzennej. Wypadki te najczęściej kończą się katastrofą. Co jest przyczyną tego zjawiska, jakie są jego objawy początkowe, jak unikać tych przypadków? Parę lat temu, w marcowym numerze miesięcznika Luftwaffe, ukazał się artykuł pod znamiennym tytułem: „Uwierz w przyrządy”¹, w którym autorzy analizują problem utraty orientacji przestrzennej od strony przyczyn, skutków i środków zaradczych, jakie zostały podjęte na Zachodzie, dając tym samym próbę odpowiedzi na postawione pytania.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.