Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Najszybszy, najskuteczniejszy, najefektywniejszy… Niestety – nie najtańszy. Metro, czyli podziemna kolejka, obchodzi 150. rocznicę powstania. 10 stycznia 1863 roku pierwsze jej wagony potoczyły się w stolicy Wielkiej Brytanii. Kto by pomyślał, że przez półtora wieku ten środek transportu zdominuje światowe metropolie i stanie się najbardziej pożądanym przez wszystkich pasażerów?
PL
W artykule przybliżono historię rozwoju napędu pojazdów – począwszy od siły mięśni ludzkich i zwierzęcych, poprzez węgiel, ropę, a na gazie, prądzie i energii słonecznej skończywszy. Każde z tych źródeł energii było krokiem milowym w rozwoju naszej cywilizacji. Autor dokonuje także próby analizy dalszego rozwoju tej gałęzi gospodarki. Czy w komunikacji publicznej w Polsce powszechne staną się ekologiczne, ale ciągle drogie autobusy elektryczne? Plany rządowe zakładają wprowadzenie takich pojazdów na szeroką skalę.
EN
In the article there has been presented the history of the development of transport drive – starting from the power of human muscles through coal, crude oil, to gas, electricity and solar energy. Each of this power source has been a milestone in our civilization development. The author also analyses further development of this economy branch. Will ecologic, bus still expensive electric buses become popular in Poland? Government plans predict implementing wide range of such vehicles.
PL
Coraz więcej czasu, coraz więcej nerwów, coraz więcej pieniędzy tracimy stojąc w korkach ulicznych. Miasta na całym świecie, również w Polsce, wręcz krzyczą o rozwiązania pozwalające im sprawnie funkcjonować. Wyjściem są nie tylko systemy zarządzania ruchem drogowym czy uprzywilejowanie pojazdów komunikacji miejskiej, ale – coraz częściej – ograniczanie ruchu dla samochodów osobowych.
PL
„Uch – jak gorąco! Puff – jak gorąco! Uff – jak gorąco!” – tego lata wielu z nas przypomniało sobie jeden z najbardziej znanych wierszy Juliana Tuwima. Choć utwór mówi o stojącej na stacji lokomotywie, to przez wakacyjne dni słowa te odzwierciedlały nasze odczucia, jakie towarzyszyły nam podczas fali upałów.
PL
Każdy z nas z korzysta z niego prawie codziennie. To tutaj właśnie zaczynamy i kończymy swoją podróż. Czasem spędzamy w tym miejscu bardzo dużo czasu, bywa i tak, że korzystamy z niego „w przelocie”. Tutaj czekamy na autobus czy tramwaj, ale także dowiadujemy się, o której przyjeżdża nasz środek transportu. Choć najczęściej jest jeszcze w postaci samotnego słupka, to jednak jego nowe formy i niestandardowe wykorzystanie staje się powoli wizytówką miast. Przystanek – to o nim mowa.
PL
Bynajmniej nie jest to dialog żony z mężem czy dwóch koleżanek, tylko sytuacja, której ostatnio byłem świadkiem w autobusie komunikacji miejskiej. Młodej kobiecie, będącej w widocznej już ciąży, wyraźnie zrobiło się słabo, i w ten sposób chciała poprosić pewnego „dżentelmena” o ustąpienie miejsca. Niestety nie udało się – około pięćdziesięcioletni mężczyzna nie wstał, aby mogła usiąść i odetchnąć…
PL
Tylko pięć godzin lotu z Polski i mamy słońce przez cały rok. Pomimo zapierających dech w piersiach widoków, gorącej atmosfery, ciepłego oceanu i urzekających warunków, nie zapłacimy majątku za te luksusy. Właśnie dlatego Wyspy Kanaryjskie od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Co więcej, na miejscu przekonamy się, że ciekawym sposobem ich zwiedzania jest korzystanie z transportu publicznego. Przyjrzyjmy się zatem jego organizacji.
PL
„Dzień dobry! Witam na pokładzie. Proszę się rozgościć” – tak wita pasażerów Robert Chilmończyk, kierowca autobusu warszawskiej komunikacji miejskiej. Okazuje się, że narzędziem jego pracy jest nie tylko kierownica, ale również… mikrofon. Dowcipne uwagi, jakimi zaczepia pasażerów, budzą uśmiech na nawet najbardziej zniechęconych twarzach. Taki uśmiech zaraża. Pozytywnie.
PL
Jeszcze nie tak dawno podróżując pojazdami komunikacji miejskiej można było sobie podśpiewywać piosenkę kabaretu „Smile” o braku Internetu. Jednakże słowa „strasznie mnie to dziwi! Gdzie jest moje Wi-Fiiiiii?!” odchodzą już w zapomnienie. Tak, tak – nowoczesne technologie komunikacyjne coraz śmielej wkraczają do metra, pociągów, autobusów, tramwajów i taksówek. Dzięki nim możemy korzystać z dobrodziejstw Internetu podczas codziennych podróży.
PL
Wsiadając codziennie do pociągu, metra, autobusu czy tramwaju wierzymy, że szybko i komfortowo dotrzemy do celu naszej podróży. Rzadko kiedy zwracamy jednak uwagę na aspekty bezpieczeństwa. Czy słusznie? Wydarzenia z 11 września 2001 roku oraz zamachy w Paryżu, Madrycie i Londynie uzmysławiają nam, jakim wyzwaniem jest dziś skuteczne przeciwstawienie się zagrożeniom związanym z terroryzmem.
PL
"Proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” – zaledwie trzy słowa, które mogą spowodować, że komunikacją miejską będzie podróżować się nam wszystkim po prostu przyjemniej. Kierowcy, dzięki którym bezpiecznie docieramy do celu podróży, tak jak każdy z nas, chcieliby poczuć się docenieni. Kampanie mające na celu ocieplenie wizerunku pracowników transportu publicznego uświadamiają, że w pociągu, metrze, tramwaju czy autobusie pracują ludzie, tacy sami jak my – pasażerowie. Choć ich efekty są coraz bardziej widoczne, to najbardziej cieszą inicjatywy podejmowane przez „zwykłych ludzi”.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.