Rolnictwo odgrywa ogromną rolę w polskiej gospodarce i tym samym wywiera znaczny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na społeczeństwo. Mowa tu w szczególności o emisji zanieczyszczeń w postaci gazów cieplarnianych, za które w znacznej mierze odpowiada rolnicza działalność, a dokładnie utrzymanie zwierząt gospodarskich, zwłaszcza bydła. Ponadto trend uprzemysłowienia, widoczny w rolnictwie, niesie wiele negatywnych skutków – od degradacji ekosystemów po wpływ na zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt.
Polska hodowla bydła, trzody chlewnej oraz drobiu wywiera ogromny wpływ na środowisko. Świadczy o tym chociażby ilość produkowanego śladu węglowego powstałego w produkcji mięsa, mleka i jaj.
Widząc zachodzące zmiany klimatu, mówi się o konieczności podjęcia działań prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zakłada się, że cel ten musi być osiągnięty do 2050 r., w przeciwnym razie czeka nas katastrofa klimatyczna. Dekarbonizacja w Polsce musi objąć wszystkie gałęzie gospodarki, lecz w pierwszej kolejności istnieje potrzeba dużych zmian w energetyce, w produkcji energii, w przypadku której szacuje się wzrost zapotrzebowania wraz z postępującą transformacją.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.