Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The paper gives consideration on the comprehensive study of the earth surface and rockmass movements in the area of the Tashtagol Mine, Russia. The mine is located in the conditions of higher geodynamic activity, including rock bursts. The authors used methods of traditional and satellite geodesy in their research.
PL
Szczególną cechą złóż rudy żelaza w Gomaya Shoria (rejon Kemerovo, Rosja)jest zwiększone zagrożenie sejsmiczne. Najbardziej niebezpiecznym pod tym względem jest złoże Tashtagol, gdzie zanotowano tąpnięcia już na głębokości 300 m. Na głębokości 500 m, na której obecnie prowadzone jest wydobycie, obserwuje się tąpnięcia (107_109 J), które na znacznych obszarach niszczą sztolnie transportowe, przerywają procesy technologiczne i skutkują poważnymi stratami ekonomicznymi. W okresie od 1959 do 2007 roku zanotowano niemal 16000 zjawisk dynamicznych z których 19 to tąpnięcia. Zagrożenie powiększa sąsiedztwo regionu górskiego Altai-Sayan, o wysokiej aktywności sejsmicznej. Na wschodzie tego regionu stale notuje się trzęsienia ziemi o wielkości M> = 3,5. Technologia wydobycia zakłada strzelanie przygotowawcze i centralne. Hipocentra strzelań mieszczą się w przedziale głębokości 300-700 m a ilość stosowanych materiałów wybuchowych sięga 700 t. Studium wykazało, że efekt sejsmiczny robót strzałowych przekracza efekt sejsmiczności naturalnej w tym rejonie. W warunkach wysokiej aktywności sejsmicznej i koncentracji eksploatacji, powstał rejon zagrożenia geomechanicznego. Dlatego istotne jest prowadzenie monitoringu geomechanicznego w celu przewidywania i zapobiegania wypadkom.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.