Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
DOI: 10.19251/pwod/2018.2(1)WstępWażnym czynnikiem mającym wpływ na komfort życia seniorów jest ich stan odżywienia. Zgodnie z zaleceniami ocenastanu odżywienia powinna być prowadzona co 6 miesięcy u pacjentów umiarkowanie niedożywionych i co 3 miesiąceu znacznie niedożywionych. Ocena pozwoliłaby na wczesną reakcję terapeutyczną mającą na celu redukcję czynnikówryzyka, interwencję żywieniową, poradnictwo dietetyczne.CelCelem przeprowadzonego badania było określenie stanu odżywienia seniorów przebywających w zakładzie pielęgnacyjnoopiekuńczym.Materiał i metodyBadaniem objęto 94 pacjentów. Średnia wieku seniorów wynosiła 78 lat, a wiek maksymalny-98 lat. Zastosowano metodęsondażu diagnostycznego i metodę szacowania, technikę ankietową z wykorzystaniem skali Subiektywnej GlobalnejOceny Stanu Odżywienia (SGA).WynikiPrawidłowy stan odżywienia stwierdzono u 76 (80,9%) pacjentów, podejrzenie niedożywienia lub niedożywienieśredniego stopnia odnotowano w przypadku 15 (16%) osób, a wyniszczenie u 3 (3,2%) chorych.WnioskiSubiektywna globalna ocena stanu odżywienia i wyniki z nią związane sugerują, że pielęgniarka opiekująca się pacjentemopieki długoterminowej – seniorem wykonuje świadczenia związane z diagnostyką, leczeniem niedowagi i nadwagi orazmusi dysponować wiedzą związaną z leczeniem dietą przemysłową.Słowa kluczowe: opieka długoterminowa, pacjent, pielęgniarka.
3
Content available Pacjent w opiece długoterminowej
100%
PL
StreszczenieWstępOpieka długoterminowa to stosunkowo nowy sektor ochrony zdrowia, sektor, który wypełnia lukę powstałą w tym systemie.Dłuższy przeciętnie okres trwania życia i jednoczesny wzrost osób z niepełnosprawnością, przewlekłymi chorobami sprawia,że nawarstwiające się problemy zdrowotne i społeczne kształtują pacjenta opieki długoterminowej.CelCelem pracy jest przegląd doniesień z zakresu opieki nad pacjentem długoterminowym.PrzeglądZakres i dynamika świadczeń zdrowotnych realizowanych przez pielęgniarkę w opiece długoterminowej ulega ewaluacjii jest kształtowany potrzebami zdrowotnymi pacjenta tejże opieki. Pielęgniarka stacjonarnej i niestacjonarnej opiekidługoterminowej organizuje, wykonuje i nadzoruje świadczenia profilaktyczne, pielęgnacyjne, diagnostyczne, leczniczei edukacyjne względem pacjenta biorąc pełną odpowiedzialność za jakość tych usług. Sektor opieki długoterminowejpozwolił pielęgniarce na realizację podstawowego założenia współczesnego pielęgniarstwa jakim jest jego autonomia.WnioskiPacjent opieki długoterminowej jest pacjentem zróżnicowanym, wymagającym, schorowanym, niepełnosprawnym fizyczniei/lub psychicznie i tylko profesjonalne, holistyczne podejście do chorego zarówno pielęgniarki, jak i pozostałych członkówzespołu terapeutycznego może przynieść oczekiwane efekty postępowania terapeutycznegoSłowa kluczowe: jakość życia zależna od zdrowia, definicja jakości życia, kwestionariusz jakości życia
PL
DOI: 10.19251/pwod/2018.2(3)StreszczenieWstępPodstawą zakwalifikowania chorego do opieki długoterminowej jest ocena według zmodyfikowanej skali Barthel, któraokreśla sprawność pacjenta, a co za tym idzie jego zapotrzebowanie na opiekę.CelCelem przeprowadzonego badania była analiza sprawności seniorów przebywających w zakładzie pielęgnacyjnoopiekuńczym.Materiał i metodyBadaniem objęto 94 pacjentów. Średnia wieku seniorów wynosiła 78 lat, a wiek maksymalny-98 lat. Zastosowanometodę sondażu diagnostycznego i metodę szacowania, technikę ankietową z wykorzystaniem skali Barthel.WynikiU pacjentów objętych opieką długoterminową 86% badanych zostało zakwalifikowanych jako „chory w stanie bardzociężkim” uzyskując od 0 do 20 pkt. w skali Barthel.WnioskiPacjentów opieki długoterminowej charakteryzuje deficyt samoopieki i samopielęgnacji oraz złożoność problemówpielęgnacyjnych.Słowa kluczowe: opieka długoterminowa, pacjent, Skala Barthel.
6
Content available Pacjent w opiece długoterminowej
50%
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.