Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2024
|
tom nr 7
68--73
PL
Mimo, że wszystkie sprężarki pracują na tej samej zasadzie, to jednak z różną wydajnością (różne masowe natężenie przepływu czynnika chłodniczego), mają różne wymiary w zależności od zastosowania i parametrów pracy, rodzaju czynnika chłodniczego, wymaganej mocy na wale sprężarki i przeznaczenia. To wszystko oczywiście wpływa na koszt sprężarki i koszty jej eksploatacji.
|
2023
|
tom nr 3
69--73
PL
Termodynamika jako nauka zaczęła się rozwijać w czasie, kiedy pojawiła się potrzeba optymalizacji silników parowych, a więc w początkach XIX wieku. Wtedy też sformułowano prawa termodynamiki, które były niezbędne do lepszego zrozumienia i opisania procesów cieplnych zachodzących w tych maszynach. Z czasem, kiedy opracowano prawa termodynamiki, zakres jej zastosowania objął również zjawiska zachodzące w innych procesach cieplnych, jak na przykład chłodnictwo.
|
|
tom nr 10
71--75
PL
W roku 2022 na głowę Polaka przypadło około 93 litrów wypitego piwa. Polska z ponad trzystoma browarami, znajduje się w czołówce producentów piwa w Unii Europejskiej. Nie zapominajmy również o tym, że zakłady piwowarskie w Polsce zatrudniają około 9500 osób, a całkowita liczba pracowników związanych z produkcją piwa to około 115 000. Przemysł produkcji piwa jest więc znaczącą gałęzią polskiej gospodarki. Celem tego artykułu jest przedstawienie i omówienie produkcji piwa, w kontekście procesów chłodniczych i grzewczych.
4
Content available remote Pompy do gorących mediów
63%
|
|
tom nr 2
48--50
PL
Wpływ, jaki temperatura pompowanego medium wywiera na konstrukcję pompy, często nie jest brany pod uwagę, mimo że jest on znaczny i rosnący wraz z temperaturą. W rezultacie pompy przeznaczone do mediów gorących wykazują cechy konstrukcyjne znacznie odbiegające od pomp do wody zimnej, stanowiąc osobne typoszeregi zaprojektowane w tym celu.
EN
The war struggle in September 1939 has been the subject of a rich literature. Nevertheless, due to the scattered and incomplete source base, many issues require further research and an in-depth, wider coverage. This is all the more important as the course of contemporary conflicts, including the ongoing war between Ukraine and the Russian Federation, demonstrate the impermanence of many experiences in military history and the principles of the history of the art of war. The aim of the research undertaken is to show the knotty problems connected with food supplies for the units fighting in the defence of Warsaw in September 1939. The authors, carrying out an in-depth historical analysis of hitherto unknown documents and archive accounts supplemented with literature on the subject, present the preparations, plans, organisation and implementation of food security for the units taking part in the defence of the Polish capital at the beginning of the Second World War. As a research hypothesis, the authors assumed that, despite the difficulties of a planning, organisational, competence and executive nature on the Polish side, it was thanks to the initiative and resourcefulness of some officers at various levels and various intendant structures that the chaos was eventually brought under control and food was provided to the defenders of Warsaw. Thus, the authors prove that the human factor in the situation had a decisive impact on sustaining the high morale and fighting ability of Polish troops and civilians.
PL
Zmagania wojenne we wrześniu 1939 r. doczekały się bogatej literatury przedmiotu. Niemniej jednak ze względu na rozproszoną i niekompletną bazę źródłową wiele kwestii wymaga dalszych badań oraz pogłębionego, szerszego ujęcia. Jest to tym bardziej istotne, gdyż przebieg współczesnych konfliktów, w tym trwająca wojna Ukrainy z Federacją Rosyjską, ukazują nieprzemijalność wielu doświadczeń z dziejów wojskowości i zasad historii sztuki wojennej. Celem podjętych badań jest ukazanie węzłowych problemów związanych z zaopatrzeniem w żywność oddziałów walczących w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. Autorzy dokonując pogłębionej analizy historycznej nieznanych do tej pory dokumentów i relacji z archiwów uzupełnionych literaturą przedmiotu, przedstawiają przygotowania, plany, organizację i realizację zabezpieczenia w żywność oddziałów biorących udział w obronie stolicy Polski w początkach II wojny światowej. Jako hipotezę badawczą autorzy przyjęli, że mimo występujących po stronie polskiej trudności o charakterze planistycznym, organizacyjnym, kompetencyjnym, jak i wykonawczym, to dzięki inicjatywie i przebojowości części oficerów różnego szczebla i różnych struktur intendenckich ostatecznie udało się zapanować nad chaosem i zapewnić żywność obrońcom Warszawy. Tym samym autorzy dowodzą, że czynnik ludzki w zaistniałej sytuacji miał decydujący wpływ na podtrzymywanie wysokiego morale i zdolności bojowej polskich oddziałów i ludności cywilnej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.