The paper presents the origin of the creation of that act and discusses the main purposes of the document and connected with them tasks. The international cooperation is of crucial importance for creation and implementation of the ..Programme...". The paper discusses also matters connected with the cost of realization of the Programme including proposals for sources of financing and presents main problems which condition its realization.
Znaczącym uzupełnieniem środków z UE, jakie otrzymała Polska, będą dotacje z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Prawie 300 mln euro w ciągu pięciu lat otrzymali beneficjenci Funduszu Spójności na refundację wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć w ochronie środowiska. Pozostałe 2,5 mld euro powinno być wypłacone przez najbliższe cztery lata.
W gospodarce rynkowej państw członkowskich Unii Europejskiej pomoc publiczna sprzyja rozwojowi słabszych ekonomicznie regionów i przedsiębiorców. Warunki jej dopuszczalności są jednak ograniczone. Wsparcie finansowe może być udzielone tylko wówczas, gdy nie zakłóca ona konkurencji w działalności prowadzonej na wspólnym rynku.
Ideą proklamowania przed 33 laty Światowego Dnia Ochrony Środowiska przez Zgromadzenie Ogólne ONZ była promocja działań i inwestycji ekologicznych oraz zachowań, które mają na celu przyjazne współżycie człowieka ze środowiskiem naturalnym.
Na składowiskach i hałdach przemysłowych w Polsce jest zdeponowanych ok. 2 mld ton odpadów o zróżnicowanej strukturze i możliwościach ich wykorzystania. Są wśród nich odpady kopalniane, boksyty, gips, osady pogalwaniczne, zaolejona ziemia, azbest i żużel oraz przeterminowane środki ochrony roślin zawierające herbicydy i pestycydy.
Po aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), zatwierdzonej w czerwcu br. przez Radę Ministrów, liczba aglomeracji, które wymagają wyposażenia w oczyszczalnie oraz zbiorcze systemy kanalizacyjne, wzrosła z 1378 do 1577.
Po 15 latach oczekiwań pierwsze ścieki z południowo-zachodnich rejonów lewobrzeżnej części Warszawy popłynęły do oczyszczalni "Południe" na Zawadach, sąsiadującej z Elektrociepłownią "Siekierki".
Z największego dofinansowania w blisko 15 letniej działalności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skorzysta Elektrownia Pątnów II w Koninie. Na realizację ekologicznego przedsięwzięcia otrzyma z Narodowego Funduszu pożyczkę w wysokości 226 mln zł. Środki przeznaczone będą na dofinansowanie budowy bloku energetycznego o mocy 460 MW w Elektrowni, która wchodzi w skład Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin S.A.
W gospodarstwach rolnych, specjalizujących się w hodowli i produkcji zwierzęcej, powstaje rocznie ponad 140 mln ton odchodów. Do gleby, wód powierzchniowych i podziemnych przenikają ogromne ilości szkodliwych substancji, ok. 450 tys. ton azotu i 255 tys. ton fosforu. Zanieczyszczenia te stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego w Polsce.
Ingerencja w funkcjonowanie miasta przy stosowaniu bezwykopowej metody remontowania sieci kanalizacyjnej jest niewielka, a oszczędności finansowe i korzyści dla budżetu - znaczne. Bez zamykania ulic, zrywania nawierzchni dróg i utrudnień komunikacyjnych odnawiana jest infrastruktura podziemna stolicy. Prace prowadzone przy wykorzystaniu tej metody istotnie zmniejszają także uciążliwości dla mieszkańców.
Zgodne z oczekiwaniami mieszkańców zagospodarowanie ponad 100 ha gruntów wokół krakowskiego składowiska odpadów komunalnych "Barycz" i sąsiadujących z nim wyrobisk, wyeksploatowanych przez Kopalnię Soli w Wieliczce, staje się coraz bardziej prawdopodobne.
Różnice w podejściu do rekultywacji terenów powysypiskowych w Polsce i za granicą zaprezentowali na konferencji w Krakowie uczestnicy kończącego się unijnego programu RELEMCOM (Reclaiming Land Empowering Comunities). Jego celem było wypracowanie modelowych rozwiązań w zakresie przekształceń zdegradowanych obszarów przy aktywnym udziale społecznym.
Na głębokości prawie pięciu pięter pod ziemią pracują pompy ściekowe i burzowe oddanej przed terminem ogólnospławnej przepompowni ścieków Saska Kępa II w Warszawie. Ten najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce wybudowano w ciągu 29 miesięcy. Po wydaniu pozwolenia na użytkowanie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie rozpocznie jego oficjalną eksploatację.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.