Początki badań prowadzących do przygotowania aparatury i procedur stosowanych w tomografii magnetycznego rezonansu jądrowego sięgają wczesnych lat 70. XX w. Choć, jak zwykle, do uzyskania pierwszych istotnych wyników przyczyniła się praca wielu uczonych, to na uwagę zasługują na pewno osiągnięcia Paula Lauterbura i Petera Mansfielda, których wyróżniono Nagrodą Noblą w dziedzinie medycyny lub fizjologii w roku 2003.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Proste doświadczenie myślowe zaproponowane przez Mariana Smoluchowskiego miało być dobrą ilustracją ruchów Browna. Doświadczenie myślowe przedstawione przez Feynmana miało wykazać słuszność drugiej zasady termodynamiki. Pogłębiona analiza tych eksperymentów doprowadziła ostatecznie do rozważań nad możliwym ukierunkowaniem ruchów Browna i uzyskaniem z tego chaotycznego procesu użytecznej energii mechanicznej lub chemicznej. Dzisiaj przedmiotem intensywnych badań w tym zakresie są między innymi biologiczne motory molekularne.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.