Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available Wprowadzenie
100%
PL
wprowadzenie
2
Content available Profesor Teresa Czyż
100%
PL
Profesor Teresa Czyż
PL
Zasięg współczesnych poszukiwań optymalnych sposobów programowania i realizacji polityki regionalnej oraz kształtowania w ramach jej interwencji czynników rozwoju wyznaczają dwie skrajne co do założeń koncepcje: place-neutral approach oraz place-based approach. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie podstaw teoretycznych oraz wykorzystania praktycznego drugiej ze wskazanych koncepcji określanej w polskiej literaturze przedmiotu najczęściej mianem polityki rozwoju zorientowanej terytorialnie, która w ostatnim okresie została upowszechniona i zyskała na znaczeniu w praktyce europejskiej polityki spójności. Postępowanie badawcze składa się z dwóch zasadniczych etapów. W pierwszym kroku dokonano systematyzacji podstaw teoretycznych koncepcji polityki regionalnej zorientowanej terytorialnie. W drugim kroku przedstawiono dotychczasowe doświadczenia w zakresie wykorzystania tego podejścia w praktyce europejskiej polityki spójności, zwracając szczególną uwagę na występujące ograniczenia i przeszkody. Podsumowując przeprowadzoną analizę, sformułowano wnioski i rekomendacje wskazujące na działania mogące zapewnić zwiększenie skuteczności implementacji podejścia zorientowanego terytorialnie w praktyce działań polityki regionalnej. Artykuł został przygotowany w ramach projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki – OPUS 10 – 2015/19/B/HS5/00012: „Nowe wyzwania polityki regionalnej w kształtowaniu czynników rozwoju społeczno-ekonomicznego regionów mniej rozwiniętych”. Jego ustalenia znajdują zastosowanie w opracowaniu modelu ex-ante czynników rozwoju regionalnego stanowiącego podstawę do ich operacyjnego wskaźnikowania oraz weryfikacji empirycznej przyjętych założeń w badaniach zróżnicowań rozwojowych na różnych poziomach przestrzennych w Unii Europejskiej (UE) i w Polsce (Churski i in. 2017a, b).
PL
Głównym celem badania jest ocena postępu rzeczowego i finansowego realizacji Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (ZIT AKO). Badanie ma określić stan wykonania poszczególnych elementów składowych obowiązującej Strategii ZIT AKO oraz sposób i stopień, w jakim prowadzone w ramach strategii działania przekładają się na osiągnięcie zakładanych celów postępu rzeczowego i finansowego. Efektem postępowania badawczego jest analiza i ocena tego postępu w kontekście wyzwań rozwojowych gmin i powiatów powiązanych funkcjonalnie z Kaliszem i Ostrowem Wielkopolskim, a wchodzących w skład SAKO. Zakres przedmiotowy badania obejmuje Strategię ZIT AKO ze szczególnym uwzględnieniem paradygmatu postępu rzeczowego i finansowego realizacji założeń tego dokumentu przy wykorzystaniu paradygmatu teoretycznego, jakim jest ewaluacja wspierana teorią. Zakres podmiotowy badania obejmuje jednostki samorządu terytorialnego tworzące SAKO, będące głównym podmiotem odpowiedzialnym za realizację analizowanej strategii. Przedstawione w opracowaniu przykłady dobrych praktyk w postaci najlepszych projektów w poszczególnych priorytetach pozwalają pozytywnie ocenić użyteczność i trwałość Strategii ZIT AKO w dłuższej perspektywie czasowej.
5
Content available Wprowadzenie
100%
PL
Przedstawiamy Państwu nr 49 czasopisma „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna” przygotowywanego przez Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to zbiór dziesięciu artykułów opracowanych przez autorów z ośrodków naukowych z całej Polski w formule varia.
EN
This study is an essay expressing the author’s opinions on the formation of Poland’s regional policy over the last three decades. As any essay, it presents subjective views, not taking into account very complex circumstances and sometimes different standpoints. Consequently, it gives neither a full account of all the facts nor does it complete all the sources, limiting them only to the analysed acts of law and debate with other authors. The reader’s attention is focused on the author’s subjective arguments, opinions and conclusions, as well as recommendations, important from his perspective to the present and future functioning of Poland’s regional policy.
PL
Celem opracowania jest prezentacja subiektywnych opinii autora na temat procesu kształtowania się polskiej polityki regionalnej w ostatnich trzech dekadach. Szczególną uwagę zwrócono na fakty i prawidłowości istotne z punktu widzenia obecnego i przyszłego funkcjonowania polskiej polityki regionalnej. Opracowanie podzielono na cztery zasadnicze części. W pierwszej zwrócono uwagę na znaczenie polityki regionalnej dla efektywnej realizacji krajowych polityk publicznych, w tym zwłaszcza polityki rozwoju. W drugiej części przedstawiono genezę i najważniejsze przemiany polskiego modelu polityki regionalnej w trzech dekadach jego funkcjonowania. W trzeciej omówiono naj- ważniejsze konsekwencje ostatniej reformy zmierzającej do wdrożenia w Polsce zintegrowanej polityki rozwoju, w podejściu zorientowanym terytorialnie. Całość opracowania zamykają wnioski i rekomendacje dotyczące najważniejszych wyzwań krajowej polityki regionalnej w Polsce.
7
Content available remote Spójność a przestrzeń – dylematy polityki regionalnej
100%
EN
The aim of the article is to analyse the relationships holding between regional policy and the cohesion conception. Special attention is paid to the role of space in their formulation and transformation. The cohesion conception is connected directly with measures taken under regional policy, whose supreme goal is to intervene in the market mechanism in order to reduce the scale of development disparities. The notion of space in the cohesion conception, especially in terms of its use in regional policy, has been undergoing a significant evolution in recent years. The article discusses the most salient elements of this process.
PL
Celem artykułu jest analiza zależności, jakie występują między polityką regionalną a koncepcją spójności, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę przestrzeni w ich formułowaniu i przemianach. Koncepcja spójności wiąże się bezpośrednio z działaniami podejmowanymi w ramach polityki regionalnej, której nadrzędnym celem jest interwencja w mechanizm rynkowy w celu ograniczania skali zróżnicowań rozwojowych. Znaczenie pojęcia przestrzeni w koncepcji spójności, zwłaszcza w kontekście wykorzystania jej w polityce regionalnej, ulegało w ostatnich latach istotnej ewolucji.Wartykule zwraca się uwagę na najbardziej istotne elementy tego procesu.
PL
Przedstawiamy Państwu numer 48 czasopisma „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna” przygotowywanego przez Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to czwarty zeszyt serii poświęconej wyzwaniom rozwojowym naszego regionu. Dostrzegając niedostatek aktualnych opracowań dotyczących problemów społecznych i ekonomicznych Wielkopolski, Redakcja, przy aprobacie Rady Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, postanowiła, że począwszy od 2016 r., każdy czwarty w danym roku zeszyt czasopisma będzie miał charakter tomu zbierającego wyniki badań regionalnych odnoszących się do naszego województwa. Zakładamy, że podjęta inicjatywa przyczyni się do tworzenia cennego poznawczo zbioru wyników analiz, których zakres przestrzenny będzie dotyczył województwa wielkopolskiego. W numerze tym zebraliśmy kolejne 8 artykułów o takiej właśnie tematyce.
11
Content available Wprowadzenie
100%
PL
Przedstawiamy Państwu nr 53 czasopisma „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna” przygotowywanego przez Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to zbiór ośmiu artykułów opracowanych przez autorów z ośrodków naukowych z całej Polski w formule Varia. Trzy z nich zostały napisane przez uczestników konferencji „Rewitalizacja miast i odnowa wsi”, która odbyła się w dniach 22–23 października 2020 r. na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM i była trzecią edycją cyklu Dni Planisty organizowanego przez Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej, bardzo prężnie działające przy naszym wydziale.
12
Content available Od Redakcji
100%
PL
Zapraszamy Państwa do działu Nowości Wydawniczych, w którym prezentujemy najnowsze prace autorstwa pracowników naszego wydziału, których tematyka bezpośrednio wiąże się z problematyką rozwoju   regionalnego i polityki regionalnej. W bieżącym numerze przedstawiamy Państwu rozdział autorstwa dr Emilii Bogackiej pt. „Safety of urban park users. The case of Poznań, Poland”, który został opublikowany w monografii „Crime and Fear in Public Places” (red. V. Ceccato, M.K. Nalla) przygotowanej przez Wydawnictwo Routledge.
16
Content available Podsumowanie
100%
PL
.
17
Content available Wstęp
100%
PL
.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.