Ciepła woda w baterii jest jednym z mediów, bez którego nie potrafimy się dziś obejść w mieszkaniu. Zainstalowanie w domu podgrzewacza przepływowego jest jednym z najbardziej oszczędnych, komfortowych i proekologicznych sposobów uzyskania ciepłej wody użytkowej. Podgrzewacze przepływowe pobierają energię elektryczną tylko w czasie poboru wody. Większość produkowanych obecnie konstrukcji posiada klasę energetyczną A. Te zaawansowane technologicznie konstrukcje pozwalają na nieprzerwany pobór ciepłej wody o określonej temperaturze natychmiast po odkręceniu baterii czerpalnej. Woda powinna być zawsze ciepła i płynąć pod odpowiednim ciśnieniem. Aby to zrealizować trzeba odpowiednio dobrać podgrzewacz.
W czasach powszechnego oszczędzania energii izolowanie przewodów rurowych w nowo wznoszonych budynkach to standard wymagany przepisami. Izoluje się także rury w starszych obiektach, nawet jeśli wymaga to większego zachodu. Korzyści są spore, dlatego warto zadbać, by działania te nie okazały się pozorne.
Nowe uwarunkowania prawne dotyczące regulacji ogrzewania w lokalach mieszkalnych budynków wielorodzinnych miały przynieść bardziej sprawiedliwe rozliczanie kosztów. Na razie wciąż trwają wymiany głowic termostatycznych, choć już wiadomo, że nie załatwia to do końca problemu „podkradania ciepła” z sąsiednich lokali. Zachęcam zatem do włączenia się w dyskusję, jak temu zaradzić.
Decydując się na zamontowanie odwodnienia liniowego, powinniśmy już na etapie budowy instalacji przewidzieć wyprowadzenie podejścia do pionu kanalizacyjnego na odpowiedniej wysokości nad stropem. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnej ingerencji w pion kanalizacyjny i posadzkę oraz zapewni odpowiedni spadek przewodów.
Decydując się na zamontowanie odwodnienia liniowego, powinniśmy już na etapie budowy instalacji przewidzieć wyprowadzenie podejścia do pionu kanalizacyjnego na odpowiedniej wysokości nad stropem. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnej ingerencji w pion kanalizacyjny i posadzkę oraz zapewni odpowiedni spadek przewodów. Kontynuujemy tematykę rozpoczętą w poprzednim numerze.
Szybki rozwój technologii w instalacjach sanitarnych i grzewczych wymusił wyraźną zmianę także w ofercie narzędzi dla instalatorów. Nowoczesne i profesjonalne narzędzia pozwalają dziś na istotną oszczędność czasu pracy. Są też gwarancją wysokiej jakości i precyzji wykonawstwa.
Nieprzyjemne zapachy wydobywające się z przyborów sanitarnych, wysysanie wody z zamknięć wodnych (syfonów), powolny odpływ ścieków, bulgotanie w przewodach czy osadzanie się w nich zanieczyszczeń - to tylko niektóre symptomy nieprawidłowego napowietrzania kanalizacji. Aby temu zapobiec, przyda się nie tylko znajomość przepisów, ale i garść praktycznych zaleceń oraz wiedza o rozwiązaniach dostępnych na rynku.
Tekst ten dedykuję wszystkim, którzy bagatelizują niewielkie przecieki instalacji, a w szczególności - zaworów antyskażeniowych. Poprawnie działający zawór nie powinien ciec w ogóle. Nawet tzw. roszenie się zaworu może w przyszłości drogo kosztować, o czym przekonuje poniższy przykład z życia. Wiele do życzenia pozostawia również projektowanie i dobór wielkości studzienek schładzających i niestety w tym zakresie brak jest ścisle określonych, szczegółowych wytycznych.
Wodomierz, jak sama nazwa wskazuje, służy do kontrolowania ilości zużytej wody. Aby odpowiednio dopasować go do instalacji, musimy określić: jakiej wielkości urządzenie potrzebujemy, sposób pomiaru oraz jakie są warunki montażu i eksploatacji. Najważniejsza jest jednak wielkość strumienia objętości wody, jaką dane urządzenie ma mierzyć.
W artykule przyjrzymy się możliwościom poprawy efektywności energetycznej układu wody chłodzącej agregatu absorpcyjnego, który pracuje na potrzeby instalacji klimatyzacyjnej budynku biurowego. Sprawdzimy również, jak duże korzyści można uzyskać w zakresie zużycia energii elektrycznej przy zmianie systemu sterowania pompami wody chłodzącej.
Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w dniu 31 marca 2004 r. została ustanowiona dyrektywa o przyrządach pomiarowych zwana potocznie MID (Measuring Instruments Directive). Powyższa dyrektywa obejmuje dziesięć kategorii przyrządów pomiarowych, w których skład wchodzą również wodomierze do wody.
Zapewnienie odpowiedniej jakości wody wypływającej z punktów czerpalnych w placówkach służby zdrowia lub opiekuńczych, ale też w hotelach, pensjonatach czy innych obiektach, w których istnieje zwiększone ryzyko jej skażenia biologicznego i fizyko-chemicznego, to duże wyzwanie dla właścicieli tych obiektów i projektantów. Warto więc zwrócić uwagę na pewne rozwiązania sanitarne na polskim rynku, dedykowane do takich obiektów, które skutecznie zapobiegają ewentualnym problemom z jakością wody pitnej.
Podstawowym pytaniem, które warto sobie zadać przed zakupem i zainstalowaniem pompy obiegowej w instalacji jest to, czy jest ona konieczna? Dopiero po udzieleniu odpowiedzi twierdzącej powinniśmy przeanalizować kryteria doboru i sposobu eksploatacji urządzenia. Tym zagadnieniem powinien zająć się projektant instalacji ogrzewczej.
Przy projektowaniu i wykonawstwie instalacji wodociągowych, zagadnieniem bardzo często bagatelizowanym jest zamocowanie przewodów oraz ich kompensacja. Prawidłowe zaprojektowanie tych kwestii nie jest trudne, ale wymaga elementarnej wiedzy technicznej i doświadczenia zawodowego. Warto przy tym wiedzieć, jakie elementy mocujące mogą być w tym pomocne.
Każdy z rodzajów rur stosowanych w instalacjach wymaga innego systemu łączenia. Firmy wprowadzają na rynek rozmaite rozwiązania, dopasowane do proponowanych przez nie systemów. W poniższym artykule autor omawia najczęstsze problemy i niebezpieczeństwa związane z zastosowaniem konkretnych rozwiązań oraz dokonuje przeglądu najnowszych dostępnych systemów łączenia rur z w zależności od tworzywa, z jakich je wykonano.
Polskie przepisy budowlane określają pewną grupę pomieszczeń, jako pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Najczęściej są to pomieszczenia pomocnicze niezbędne do właściwego funkcjonowania całości obiektu, budynku, lokalu i znajdują się w budynkach o funkcji mieszkalnej, użyteczności publicznej oraz w obiektach zakładów pracy, jak np. łazienki w mieszkaniach, toalety w teatrach, szatnie i umywalnie w zakładach pracy. Występują również, jako pomieszczenia o funkcji podstawowej, np. w łaźniach publicznych.
Decydując się na zamontowanie odwodnienia liniowego, powinniśmy już na etapie budowy instalacji przewidzieć wyprowadzenie podejścia do pionu kanalizacyjnego na odpowiedniej wysokości nad stropem. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnej ingerencji w pion kanalizacyjny i posadzkę oraz zapewni odpowiedni spadek przewodów. Kontynuujemy tematykę rozpoczętą w numerze 3/2018.
18
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Zmieniająca się oferta materiałowa rur dla potrzeb wewnętrznych instalacji wody pitnej (zimnej, ciepłej) wiąże się ze zmianami stosowanych systemów połączeń. Niezależnie od szczegółów technicznych poszczególnych rozwiązań, można zaobserwować ogólną tendencję, polegającą na eliminacji technologii sprawiających dotychczas poważniejsze komplikacje. Stąd przed wszystkim rezygnacja z rozwiązań o podwyższonej awaryjności. Obecnie wyraźnie zdobywają przewagę technologie połączeń pozwalających na jakieś formy kontroli jakości już w trakcie montażu.
EN
The paper presents questions concerning development of drinking (cold and hot) water pipe joints. General prevention policy seems to be the most important here. Older and more embarrassing technologies are eliminated. Screwed joints (foreign body) as well as electric resistance welding are the most unfailing solutions for plastics. At present only one glued connection (CPVC pipes) exists. Tube joint sleeve seems to be very interesting alternative for plastics and cooper, too.